%عکس - دیوار پیش ساخته و انواع آن

دیوار پیش ساخته و انواع آن

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

دیوار پیش ساخته نمونه ای از سازه هایی است که از استفاده از آن به منظور تسریع در فرآیند ساخت وساز صورت می گیرد. دیوار پیش ساخته انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی و کاربرد آن ها می پردازیم. در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید.

دیوار پیش ساخته

همان گونه که در بالا اشاره شد، به منظور تسریع در عملیات ساختمان سازی از دیوارهای پیش ساخته استفاده می شود. ساخت این دیوارها به گونه ای است که اجزای آن به صورت جداگانه تولید شده و به محل مورد نظر انتقال می یابد و در آن جا مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از دیوارهای پیش ساخته از شدت وزن ساختمان می کاهد که خود نقطه قوتی در استفاده از این دیوارها در نظر گرفته می شود.

مزایای استفاده از دیوار پیش ساخته

استفاده از دیوارهای پیش ساخته در ساختمان سازی مزایی زیادی به همراه دارد که از جمله می توان به مواردی هم چون سازگاری آن ها با محیط زیست، وزن کم، انتقال آسان به محل مورد نظر، تاثیرپذیری کم آن در برابر شرایط مختلف آب و هوایی در مقایسه با بتن ریزی و بتن های پیش ساخته، قابلیت تعویض قطعات، عدم نیز به استفاده از نیروی انسانی زیاد و به کارگیری ماشین آلات در ساخت این دیوارها اشاره کرد.

انواع دیوار پیش ساخته

دیوارهای پیش ساخته انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به دیوار پیش ساخته گچی، دیوار پیش ساخته بتنی، دیوار پیش ساخته کناف، چوبی و یونولیتی تقسیم بندی کرد. در ادامه به بیان ویژگی های هر یک از آن ها می پردازیم.

دیوار پیش ساخته گچی

در ساخت دیوار پیش ساخته گچی از آب، گچ و الیاف سبک استفاده می شود. الیافی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند باید غیر حساسیت زا باشند. گچ به کار رفته در ساخت این دیوارهای پیش ساخته، از گچ معمولی ریزتر می باشد. فرآیندی که در طول ساخت این دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد، شامل قرار گرفتن پنل های گچی به شکل کام و زبانه ای در کنار یکدیگر و اتصال آن ها با استفاده از ملاتی که ماده اصلی آن گچ است، می باشد. استفاده از ملات می تواند در ایجاد سطحی یکنواخت نیز نقش داشته باشد. از جمله کاربردهای دیوار پیش ساخته گچی می توان به جداسازی فضای مورد نظر اشاره کرد. این گونه دیوارها در دسته دیوارهای غیر باربر قرار می گیرند. دیوارهای گچی خود انواع مختلفی داشته که می توان به نمونه های توپر، سوراخ دار، ضد آب و مسلح اشاره کرد. کاربرد هر یک از نمونه های ذکر شده متفاوت می باشد. برای مثال استفاده از دیوار پیش ساخته گچی سوراخ دار به منظور کاهش وزن ساختمان صورت می گیرد. پنل های ضد آب برای قسمت هایی هم چون آشپزخانه و سرویس بهداشتی مناسب می باشد. در این میان دیوارهای پیش ساخته گچی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و دلیل آن استفاده از پشم شیشه و پلی یورتان در آن ها می باشد. رعایت استاندارد در ساخت این سازه ها بسیار حائز اهمیت می باشد. ضخامت این گونه دیوارها حداقل 50 و حداکثر 150 میلی متر و طول آن حداکثر 1000 میلی متر می باشد.

%عکس - دیوار پیش ساخته و انواع آن

دیوار پیش ساخته بتنی

آن چه که در ساخت دیوار پیش ساخته بتنی مورد استفاده قرار می گیرد سیمان، سنگدانه، آب، افزودنی و میلگرد می باشد. استفاده از این دیوارها می تواند هزینه اجرای نما را کاهش دهد. چرا که این گونه دیوارها از دو طرف نما هستند. از دیگر ویژگی های این گونه دیوارها می توان به نصب آسان و ارزان قیمت آن ها اشاره کرد. این گونه دیوارها قابل سفارش بوده و می توان با توجه به مکانی که قصد استفاده از آن ها را دارید، نمونه ای مناسب برای ساخت سفارش دهید.

%عکس - دیوار پیش ساخته و انواع آن

دیوار پیش ساخته کناف

استفاده از این دیوار به منظور تفکیک فضای داخلی صورت می گیرد. اجرای این دیوارها به دو روش سیستم سازه ای و بدون سیستم سازه ای انجام می شود. از جمله مزیت های این دیوارها می توان به استفاده از آن ها به عنوان عایق حرارتی و صوتی اشاره کرد. از دیگر مزایای به کارگیری این دیوارها می توان به نصب آسان، امکان تعمیر آن، سرعت در اجرا، دوستدار طبیعت بودن، و مقرون به صرفه بودن آن ها اشاره کرد.

دیوار پیش ساخته چوبی

از دیگر انواع دیوارهای پیش ساخته می توان به دیوار پیش ساخته چوبی اشاره کرد. استفاده از دیوارهای پیش ساخته چوبی در ساخت کلبه و ساختمان های چوبی صورت می گیرد.

دیوار پیش ساخته یونولیتی

در ساخت این دیوارها از شبکه ای فلزی و فوم پلی استایرن یا همان یونولیت استفاده می شود. استفاده از یونولیت به این پنل ها خاصیت ضد آب می بخشد. همین امر از رشد هر گونه قارچ در آن جلوگیری به عمل می آورد. در صورتی که قصد استفاده از این دیوارها در مناطق مرطوب را دارید، باید از فولاد گالوانیزه در ساخت شبکه فلزی آن استفاده شود. شبکه فلزی با استفاده از خاموت های برشی به یکدیگر متصل می شود. این گونه پنل ها پس از قرار گرفتن در جای خود به وسیله آرماتورها به فونداسیون متصل می شوند. در انتهای کار از پوشش بتنی با نام شاتکریت بر روی پنل ها استفاده می شود. اجرای شاتکریت به دو روش خشک و تر صورت می گیرد. در روش خشک در ابتدا سیمان و سنگدانه بر روی سطح مورد پاشیده شده و سپس با آب مخلوط می شود. در روش تر بتن در مخزن ساخته شده و سپس بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود.

%عکس - دیوار پیش ساخته و انواع آن

قیمت دیوار پیش ساخته

هر یک از انواع دیوار های پیش ساخته با توجه به ویژگی های خود و ابعاد آن ها قیمت های متفاوتی دارند. با مراجعه به لینک زیر می توانید از قیمت انواع دیوار پیش ساخته اطلاع پیدا کنید.

برای مشاهده قیمت دیوار پیش ساخته اینجا کلیک کنید.