%عکس - دکوراسیون ایرانی و جذابیت های آن

دکوراسیون ایرانی و جذابیت های آن

ایران از جمله کشورهایی است که از نظر هنر، معماری و صنایع دستی در جهان برجسته می باشد. صنایع دستی ایرانیان نه تنها در کشور بلکه در سایر کشورهای دنیا مورد استقبال افراد با ذوق و سلیقه های مختلف قرار می گیرد و نماد هنرمندی ساکنین این سرزمین می باشد. امروزه در طراحی دکوراسیون از سبک های متعددی استفاده می شود که هر کدام به سهم خود جایگاهی ویژه داشته و با روحیات افراد مختلف همخوانی دارند. افرادی که به سبک های سنتی علاقمند هستند سعی می کنند در چیدمان منزل خود از المان های دست ساز و برجسته که نماد هنر و سلیقه مردمان منطقه یا کشور خاصی هستند استفاده کنند. برخی از این المان ها نه تنها در خانه های مدرن بلکه در خانه های معاصر نیز به کار می روند. در واقع حضور صنایع دستی و المان های دکوراتیو به فضا روح و جان بخشیده و حسی گرم و صمیمی ایجاد می کند. همانطور که می دانید در طراحی دکوراسیون به سبک سنتی ایرانی می توان عناصر تزئینی بسیاری مورد استفاده قرار داد. صنایع دستی ایران بسیار زیبا و متنوع هستند و طبق سلیقه افراد انتخاب می شوند. در این نوشته از ساختمانچی به معرفی 6 المان برجسته ایرانی که در سراسر دنیا شناخته شده اند و مورد استقبال قرار می گیرند اشاره می نمائیم. با ما همراه باشید:

ظروف مسی

مس از جمله فلزاتی است که در ایران به وفور یافت می شود و بازار مسگرهای کرمان و یزد از جمله مکان هایی است که صاحبان ذوق و هنر در آن ها به تولید ظروف و المان های تزئینی می پردازند. ظروف مسی نه تنها زیبایی فوق العاده ای دارند بلکه برای پخت و پز نیز مورد استفاده قرار می گیرند. دکوراسیون آشپزخانه ایرانی را می توان با استفاده از ظروف مسی زیباتر و جذاب تر جلوه داد. این ظروف ظاهری براق و زیبا دارند و نقش مهمی در زیبایی و جذابیت فضا ایفا می کنند. %عکس - دکوراسیون ایرانی و جذابیت های آن

سبدهای حصیری

سبد ابزاری برای نگهداری مواد غذایی و یا وسایل مختلف است اما سبدهای حصیری که توسط زنان ایرانی بافته می شوند نه تنها برای استفاده مناسب هستند بلکه از نظر زیبایی بی نظیر بوده و عنصری دکوراتیو به شمار می آیند. سبدهایی که در تصویر مشاهده می کنید از بهم بافتن حصیر ساخته شده اند و استفاده از رنگ های متنوع جلوه آن ها را زیباتر نموده است. در طراحی دکوراسیون سنتی می توان از سبد حصیری برای دکوراتیو نمودن فضا استفاده نمود. این سبدها نه تنها قابل استفاده در آشپزخانه هستند بلکه برای زیباتر کردن طراحی اتاق نشیمن نیز مناسب می باشند.

سفره قلمکار

سفره قلمکار از دیگر صنایع دستی معروف در ایران است که با طرح و نقشی بسیار زیبا می تواند به دکوراسیون خانه شما حال و هوایی سنتی ببخشد. این سفره ها که از جنس پارچه پشمی بوده و بر روی آن ها طرح های زیبا حک شده قابل استفاده در مکان های مختلف خانه می باشد. اصولاً آن ها به عنوان رومیزی برای میز نهارخوری، میز مبلمان و … کاربرد دارند و در سایزهای مختلف تولید می شوند.

پشتی سنتی

پشتی هایی که دارای حاشیه قرمز رنگ با الگوهای بسیار زیبا در وسط حاشیه هستند می توانند به عنوان عنصری دکوراتیو برای تزئین فضای اتاق نشیمن مورد استفاده قرار گیرند. در خانه های مدرن امروزی پشتی برای مزین نمودن تخت های نشیمن به کار می رود و به دلیل زیبایی و راحتی که برای نشستن به همراه دارند مورد پسند افراد هنرمند و پیرو سبک های سنتی قرار می گیرد. %عکس - دکوراسیون ایرانی و جذابیت های آن

فرش دستباف

فرش ایرانی در سراسر دنیا به عنوان بهترین فرش شناخته شده است. این فرش ها به دو دسته فرش دستباف و فرش ماشینی دسته بندی می شوند که هر کدام دارای طرح ها و نقشه های متفاوتی بوده و زیبایی و ظرافت هنر ایرانیان را به معرض نمایش می گذارند. فرش ایرانی در ابعاد مختلف و به صورت گرد، مربع و مستطیل بافته شده و فضای خانه را مزین می کنند. قدمت بافت فرش دستباف بسیار طولانی است و زیبایی و ظرافتی که در طرح و نقش این فرش به چشم می خورد از نظر زیبایی شناسی بی نظیر است. قیمت فرش دستباف در مقایسه با فرش های ماشینی بالاست زیرا این فرش ها زائیده هنر دست هنرمندان ایرانی بوده و ارزش و بهای بالاتری به خود اختصاص داده اند.

صنایع دستی سفالی و سرامیکی

ظروف سفالی و سرامیکی از جمله المان هایی هستند که در طراحی دکوراسیون ایرانی جایگاه ویژه ای دارند. این ظروف در طرح  ها و رنگ های گوناگون ساخته و به بازار عرضه می شوند. در گذشته از ظروف سفالی برای تهیه غذا و نگهداری آب استفاده می نمودند اما در حال حاضر آن ها بیشتر به عنوان عناصر دکوراتیو زینت بخش دکوراسیون خانه های سنتی هستند.

%عکس - دکوراسیون ایرانی و جذابیت های آن

انتخاب هر کدام از این المان ها با توجه به سلیقه افراد صورت می گیرد. این عناصر دکوراتیو نه تنها زیبایی خانه شما را دوچندان می کنند بلکه از نظر کاربرد نیز حائز اهمیت هستند. اگر به سبک سنتی علاقمند هستید و به دنبال خانه ای گرم، صمیمی و دوست داشتنی هستید دکوراسیون سنتی را انتخاب کنید و هنر را در نقطه به نقطه خانه خود به تصویر بکشید.

دکوراسیون منزل ایرانی

در میان سبک هایی که امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند، دیزاین خانه به سبک ایرانی به چشم می خورد. استفاده از المان هایی با سبک و سیاق ایرانی از نکات مهم و تاثیرگذار در این سبک می باشد. حال سوال این جاست که استفاده از چه المان هایی در طراحی داخلی و چیدمان منزل ایرانی اساسی و مهم می باشد؟ با نگاهی به خانه های ایرانی درخواهید یافت که فرش جزء جداناشدنی خانه های ایرانی می باشد. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، فرش ایرانی زبانزد خاص و عام بوده و در همه خانه های ایرانی یافت می شود. استفاده از المان های تزئینی سنتی نیز در خانه های ایرانی زیاد به چشم می خورد. استفاده از رنگ های غالب و گرم در دکوراسیون داخلی منزل ایرانی زیاد به چشم می خورد. آن چه که باعث زیبایی منزل ایرانی می شود، استفاده از پرده های بلند و شکیل می باشد. بنابراین از استفاده آن غافل نشوید و از نمونه های فاخر استفاده نمایید.

دکوراسیون منزل ایرانی شیک

استفاده صحیح و هوشمندانه از المان هایی که به آن ها اشاره شد و به کارگیری هوشمندانه آن ها، می تواند در اجرای یک دکواسیون شیک به شما کمک کنند.

%عکس - دکوراسیون ایرانی و جذابیت های آن

طراحی حیاط منزل ایرانی

هیچ چیز به اندازه حیاط خانه های ایرانی صفا ندارد. بسیاری از ما حیاط خانه پدر بزرگ هایمان را تجربه کرده ایم و از لذت بی نهایت آن سرشار شده ایم. حوض های آبی، باغچه های سرسبز، تخت هایی با پشتی های سنتی و فرش های قرمز همه یادآور حیاط منزل ایرانی می باشد.

سبد ابزاری برای نگهداری مواد غذایی و یا وسایل مختلف است اما سبدهای حصیری که توسط زنان ایرانی بافته می شوند نه تنها برای استفاده مناسب هستند بلکه از نظر زیبایی بی نظیر بوده و عنصری دکوراتیو به شمار می آیند.

فرش جزء جداناشدنی خانه های ایرانی می باشد. استفاده از المان های تزئینی سنتی، رنگ های غالب و گرم و هم چنین پرده های بلند و شکیل در چیدمان منزل ایذانی به چشم می خورند.

حوض های آبی، باغچه های سرسبز، تخت هایی با پشتی های سنتی و فرش های قرمز