%عکس - در مورد پارکینگ مزاحم بیشتر بدانید!

در مورد پارکینگ مزاحم بیشتر بدانید!

kianborna

امروزه با ازدحام جمعیت در شهرها و افزایش زندگی ماشینی تقریبا هر خانواده یک خودرو دارد. بدون شک با افزایش تعداد اتومبیل ایجاد و ساخت پارکینگ نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. از این رو یکی از فاکتورهای اساسی که بسیاری از افراد در هنگام خرید خانه به آن توجه می کنند، پارکینگ می باشد. با این مقدمه در ادامه این مطلب از ساختمانچی به معرفی پارکینگ مزاحم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

پارکینگ مزاحم

همان گونه که گفته شد، وجود پارکینگ یکی از فاکتورهای اصلی است که افراد در هنگام خرید آپارتمان در الویت قرار می دهند. پارکینگ واحدهای مسکونی آپارتمان ها استانداردهای مشخصی دارند و ابعاد و محل دقیق آن ها در سند مالکیت تعیین شده است. در برخی موارد دیده می شود که برخی از واحدها از پارکینگ مزاحم برخوردار می باشند که در این موارد مالک باید به آن آگاهی داشته و با قوانین آن آشنایی داشته باشد.

حال سوال اینجاست که پارکینگ مزاحم به چه معناست؟ به طور کلی می توان گفت پارکینگ مزاحم به گونه ای است که دو خودرو پشت سر یکدیگر به گونه ای پارک شوند که برای خروج یکی از آن ها از پارکینگ به جابه جایی خودرو دیگر نیاز باشد. از نگاهی دیگر می توان گفت که پارکینگ مزاحم به نوعی پارکینگ اضافی می باشد. اجرای پارکینگ مزاحم در مواردی که در تعداد محل پارک برای هر خودرو محدودیت وجود داشته باشد، صورت می گیرد. آن چه که در ایجاد این گونه پارکینگ ها حائز اهمیت می باشد، وجود فضای کافی به اندازه یک خودرو می باشد. در صورتی که یک واحد، پارکینگ مزاحم داشته باشد، باید در سند مالکیت قید شود که قیمت آن ها کم تر از پارکینگ های اختصاصی می باشد.

%عکس - در مورد پارکینگ مزاحم بیشتر بدانید!

در بسیاری از موارد افراد با ضوابط پارکینگ مزاحم آشنایی ندارند و ترجیح می دهند آن را حذف کرده و ابطال کنند. به طور کلی ایجاد پارکینگ مزاحم در آپارتمان به دو شکل صورت می گیرد. در روش اول وجود پارکینگ مزاحم در سند مالکیت واحد مسکونی قید می شود. در این صورت نمی توان نسبت به حذف یا ابطال آن اقدام کرد. همین امر باعث می شود که وجود پارکینگ برای سایر ساکنین آپارتمان محدودیت قانونی داشته باشد.

در حالت دوم ایجاد پارکینگ با تصمیم اهالی ساختمان ساکنین آپارتمان صورت گرفته و توافق آن ها را در پی دارد. در این حالت هیچ قید و شرطی از پارکینگ ساختمان در آن ذکر نشده است. در چنین مواردی محدودیت های قانونی وجود ندارد و این امکان وجود دارد که نسبت به حذف پارکینگ مزاحم اقدام می شود. در این مواقع می توان با مراجعه به مراجع قانونی و یا از طریق توافق با سایر ساکنین نسبت به حذف این پارکینگ ها اقدام کرده و از ایجاد مجدد آن جلوگیری به عمل آورد.

بنابراین یکی از نکاتی که باید در هنگام خرید خانه به آن توجه شود، وجود یا عدم وجود پارکینگ مزاحم می باشد. چرا که پارک کردن خودرو در قسمتی که بدون مزاحم بتوان از آن استفاده کرد، از نکات مهم و بسیار اساسی می باشد. در صورتی که یک واحد پارکینگ مزاحم داشته باشد، برای بیرون رفتن باید به مالک خودروی دیگر اطلاع داده تا خودرو را جا به جا کند که در مواردی این موضوع می تواند باعث ایجاد دردسرهایی شود.

ضوابط پارکینگ مزاحم

اگرچه پارکینگ مزاحم دردسرهای خاص خود را دارد، اما داشتن پارکینگ مزاحم بسیار بهتر از پارک کردن خودرو در کوچه می باشد. بر اساس مصوبات شهرداری این گونه پارکینگ ها از ضوابطی برخوردار می باشند. بر طبق این ضوابط، صاحب پارکینگ مزاحم در هر ساعت از شبانه روز که صاحب اتومبیل دیگر، قصد خروج یا ورود دارد نمی تواند شکایتی داشته باشد و باید نسبت به جا به جایی اتومبیل خود اقدام نماید. حتی اگر این موضوع چند مرتبه در روز نیز اتفاق بیافتد صاحب پارکینگ مزاحم حق هیچ گونه اعتراضی در این زمینه را نخواهد داشت.

نکات لازم در زمینه پارکینگ مزاحم

بدون شک پارکینگ مزاحم دردسرهای خود را دارد که آگاهی و رعایت نکاتی در مورد آن لازم و ضروری می باشد. به طور کلی می توان گفت اگر شرایط شما به گونه ای است که نیاز به جابه جایی خودرو خود به دفعات زیاد در طول روز دارید، بهتر است از خرید چنین خانه هایی خودداری نمایید. چون در طول زمان مشکلات زیادی برای شما ایجاد خواهد شد. قید شدن پارکینگ مزاحم در سند آپارتمان به این معنا نیست که می توان به صورت قانونی برای آن اقدام کرد. قوانین پارکینگ ها به گونه ای است که ساکنین قدیمی از الویت برخوردار بوده و خریداران واحدهای جدید مجبور به استفاده از پارکینگ های مزاحم هستند. بنابراین در صورتی که مجبور به خرید چنین آپارتمان هایی هستید، بهتر است در ابتدا با سایر ساکنین در آپارتمان، توافق کنید تا در آینده مشکلی از این بابت نداشته باشید. از گزینه های دیگری که در مورد پارکینگ های مزاحم می توانید اجرایی کنید، تبدیل این گونه پارکینگ ها به مشاع می باشد.