خرید متر لیزری بنر آبین
 
adsصدر الکترونیک
%عکس - خانه مشا، ویلایی معلق در شمال شهر تهران

خانه مشا، ویلایی معلق در شمال شهر تهران

kianborna

arian

خانه مشا نمونه ای از برجسته ترین آثار معماری شناخته شده ای می باشد، که در شمال شهر تهران واقع شده است. در این مطلب از ساختمانچی به بیان توضیحات در مورد این خانه متحیر کننده می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

همان گونه که گفته شد، خانه مشا ویلایی در شمال شهر تهران می باشد و دلیل نام گذاری آن قرار گرفتن این ویلا در دشت مشا می باشد. پروژه این خانه جذاب توسط گروه معماری ایرانی “موج نو” انجام شده و جایزه “جامعه معماران آمریکا” را به خود اختصاص داده است.

%عکس - خانه مشا، ویلایی معلق در شمال شهر تهران

طراحی این خانه در سال 1387 آغاز و در سال 1394 ساخت آن شروع شد. مساحت زمین 2600 متر مربع و مساحت ساخت 260 متر مربع می باشد. لیدا الماسیان و شاهین حیدری معماران این طرح بوده و مریم امان پور به عنوان معمار همکار در این پروژه سهیم بوده است. شیدا قطبی، سهیلا زاهدی، ایلناز عشایری، الناز شکروی و فاطمه هنربخش در تیم طراحی این پروژه حضور داشتند. یعقوب عابدپور کارفرمای این پروژه بوده است.

%عکس - خانه مشا، ویلایی معلق در شمال شهر تهران

به گفته طراحان این خانه، طراحی این بنا الهام گرفته از رابطه انسان و طبیعت بوده و و برقرای این ارتباط یکی از اهداف اصلی معماران بوده است. طراحی خانه مشا به شکلی صورت گرفته است که فضای مناسب برای تماشای چشم اندازهای طبیعی  را فراهم کرده است.

%عکس - خانه مشا، ویلایی معلق در شمال شهر تهران

از ویژگی های این خانه می توان به حجمی عرضی بودن آن اشاره کرد. خانه مشا به شکل سه جعبه معلق می باشد که هر یک به یک قسمت مشخص چرخیده شده اند و بهترین دید از چشم انداز اطراف را ارائه می دهد. در میانه این سه جعبه و برای برقراری ارتباط میان آن ها از راه پله ای استوانه ای شکل استفاده شده است.

%عکس - خانه مشا، ویلایی معلق در شمال شهر تهران

ساخت این خانه به گونه ای است که از سقف هر طبقه به عنوان تراس برای طبقه دیگر استفاده می شود. سبک به کار رفته در طراحی این بنا، سبک مینیمالیسم می باشد و از رنگ سفید به عنوان رنگ شاخص در طراحی آن استفاده شده است.

%عکس - خانه مشا، ویلایی معلق در شمال شهر تهران

در طراحی این بنا از پنجره های سراسری از سقف تا کف استفاده شده است. به گفته معماران این بنا، هریک از این پنجره ها تابلوهای زنده ای هستند که فعالیت های زندگی در مجاورت آن ها شکل داده شده است. به کارگیری این پنجره ها درون و بیرون بنا را با یکدیگر می آمیزد. در بالاترین قسمت این ویلا می توان به تماشای نقش کوه ها و ستاره ها پرداخت. این قسمت را می توان آرام ترین بخش ویلا در نظر گرفت. در قسمت میانی و در مجاورت پنجره ای دیگر، می توان به نظاره طلوع تا غروب آفتاب پرداخت که به گفته معماران خانه مشا در این قسمت تکاپوی زندگی با افراد تقسیم خواهد شد. در طبقه اول این بنا و در مجاورت اولین پنجره به کار رفته در ساخت این بنا می توان برآمدن خورشید از میان کوه ها را به نظاره نشست و به ورزش و شنا پرداخت. در ساخت خانه مشا، از چوب به عنوان متریالی تاثیرگذار استفاده می شود که هدف از استفاده آن القای حس طبیعت در فضای داخلی می باشد. استفاده از این المان در راه پله و اتاق ورزش به طور مشهود به چشم می خورد.

%عکس - خانه مشا، ویلایی معلق در شمال شهر تهران

kavoshfarda

توییتر لینکداین تلگرام واتس اپ فیسبوک

برای اطلاع از جدیدترین اخبار و آموزش های ساختمانی، در خبرنامه ساختمانچی عضو شویدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *