خرید متر لیزری بنر آبین
 
Iran-Slab ads
ایمن سازی منزل در نوروز

خانه ای ایمن در برابر کرونا طی ایام نوروز

کیان برنا

آیا به ایمن سازی منزل در برابر ویروس کرونا طی ایام نوروز و عید فکر کرده اید؟ همانطور که می دانید نوروز جشن جهان است و روز شادمانی آسمان و زمین و آفتاب. ما ایرانیان هرساله این ایام را جشن گرفته و به دید و بازدید، مسافرت، تفریح و…می پردازیم.

دید و بازدید دوستان و آشنایان و مهمانی رفتن و مهمان داشتن از رسومات کهن در این روزها است. اما در سالی که گذشت مهمان ناخوانده ای به ما پیوست که باید برای حفظ سلامت خود و اعضای خانواده مان نه تنها از این مهمان بلکه از هر مهمان و مهمانی دیگری نیز دوری گزینیم.

ویروس کرونا که تحت عنوان کوید-19 از اوایل اسفندماه 98 حضور رسمی اش در ایران اعلام شد به تدریج تمام فعالیت ها و مشاغل را تحت تاثیر قرار داده و تا به امروز افراد زیادی را درگیر کرده و جان هزاران تن از هموطنانمان را گرفته است.

متاسفانه در ابتدا حضور این مهمان ناخوانده در ایران زیاد جدی گرفته نشد و کماکان نیز این وضع ادامه دارد و همین امر باعث شده تا سرعت انتشار این ویروس در کشور ما بسیار زیاد شود. توجه به این مساله از یک سو و نزدیکی تعطیلات نوروز از سوی دیگر موجب شد تا در این مقاله به بررسی راه های پیشگیری از ورود این ویروس به منازل و حفظ ایمنی خانه در ایام نوروز بپردازیم.

در مقالات قبلی به روش های ضدعفونی کردن منزل در برابر ویروس کرونا پرداخته شد، اما با توجه به امکان زیاد شیوع این ویروس از طریق دید و بازدید و مسافرت لزوم مطرح نمودن این بحث دوچندان شد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با راهکارهای مفید ایمن سازی خانه در برابر کرونا در ایام نوروز آشنا شوید.

راهکارهای ایمن سازی منزل در برابر ویروس کرونا

ممکن است زندگی در فضاهای بسته و محدود برای مدت زمان طولانی منجر به کسالت، اضطراب و بی حوصلگی شود اما باید در نظر گرفت که به ازای رعایت نکردن این موارد ممکن است سلامت خود و کسانی را که دوستشان داریم به خطر بیاندازیم. در ادامه راهکارهایی برای حفظ ایمنی و سلامت خانه توام با کاهش کسالت و بی حوصلگی بیان خواهد شد.

  • منزل خود را ضدعفونی نمایید

بهتر است در این ایام نسبت به تمیز کردن و ضدعفونی کردن منزل حساسیت بیشتری را به خرج داده و تمام سطوح خانه را به خوبی تمیز و پاکیزه نمایید. در صورتی که به ناچار و برای خرید ملزومات اصلی زندگی مجبور به ترک منزل شدید و یا این که خویشاوندان برای مهمانی به خانه شما آمدند، بهتر است از ضد عفونی کردن دست ها و لباس ها غافل نمانید. همیشه اسپری و مایع ضدعفونی را در ورودی منزل داشته باشید تا در صورت ورود افراد به خانه، نسبت به ضد عفونی کردن آن ها اقدام نمایید.

ضدعفونی کردن منزل در کرونا

  • رفت و آمدهایتان را به حداقل برسانید

باید در نظر داشته باشید هر کسی ممکن است ناقل این بیماری باشد، بنابراین با توجه به دوره نهفتگی این بیماری که حدود دو هفته است توصیه می شود حتی الامکان از منزل خارج نشوید. هم چنین از حضور در مهمانی ها و یا پذیرفتن مهمان جدا خود داری نمایید، چرا که حضور در جمع ممکن است تعداد افراد مبتلا را به شدت افزایش دهد. به هیچ عنوان سفر نروید، چرا که علاوه بر امکان انتقال بیماری به دیگران از طریق شما ممکن است محیط جدید و سفر، بیماری را به شما منتقل کند.

  • خرید غیرضروری ممنوع

با توجه به شرایطی که این بیماری در جامعه ایجاد کرده، لازم است از خرید هایی که هر ساله در این ایام انجام می دادیم مثل خرید پوشاک، آجیل و شیرینی، وسایل سفره هفت سین و مواردی از این دست اجتناب نموده و از وسایلی که از قبل در خانه موجود دارید استفاده کنید.

خرید کردن سبب تجمع بیشتر در مکان های بسته همچون بازار و مغازه ها شده و زنجیره انتقال این بیماری گسترده تر می گردد. همچنین ممکن است با خرید این دست اقلام راه ورود این ویروس به منازلمان باز شود. این موارد توصیه هایی است که با رعایت آن ها می توانید به خود و اطرافیانتان کمک کنید اما در نهایت تصمیم گیری با خودتان است.

  • برای ماندن در خانه برنامه ریزی کنید

از آن جایی که انسان موجودی اجتماعی است ممکن است این در خانه ماندن موجب بی حوصلگی و افسردگی در افراد خانواده گردد؛ بنابراین لازم است برای دوری از این شرایط برنامه ریزی نماییم. این بهترین فرصت برای انجام کارهایی است که در گذشته زمان لازم برای انجام آن ها را نداشتیم.

  • دیدن فیلم و خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی، یاد گرفتن نرم افزارهای جدید، تقویت زبان و به کارگیری خلاقیت در این موقعیت از بهترین روش های سرگرمی است.
  • با مرتب نمودن و تغییر دکوراسیون خانه و آشپزخانه خود را مشغول نمایید و برای این امر می توانید رنگ آمیزی دیوار را تغییر دهید، به تعمیر قسمت های فرسوده خانه که مدت هاست درصدد انجام آن بودید اما زمان پیدا نمی کردید بپردازید.
  • آشپزی کنید و از پختن غذاهای جدید لذت ببرید. می توانید هر وعده را تبدیل به ضیافت نمایید. این امر لزوما به معنی صرف هزینه زیاد نیست برای نمونه با چیدمان جذاب میز، روشن کردن شمع، پختن دسرهای متنوع و عواملی از این قبیل می توانید سرگرم شوید.
  • برای گذراندن وقت با اعضای خانواده زمان بگذارید و با یکدیگر صحبت کنید. می توانید از بازی های گروهی و جذاب برای گذران وقت با افرادی که دوستشان دارید استفاده کنید.

ایمن سازی منزل در ایام عید

ممکن است بعد از اتمام این دوره به جای همراه شدن با افسردگی بفهمید در خانه ماندن چندان هم بد نبوده است!

  • استرس نداشته باشید

تحقیقات و نتایج علمی نشان می دهد استرس بلند مدت باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن گردیده و این خود راه ورود هرگونه بیماری به بدن را آسان تر نموده و همچنین واکنش سیستم دفاعی بدن را تحت تاثیر قرار داده و قدرت بدن برای مبارزه با بیماری را کاهش می دهد.

  • مواظب کودکان باشید

گذراندن این دوره برای همه ما حائز اهمیت است اما نباید در این برهه از کودکان و عواطف لطیف و حساس آن ها غافل شد، چرا که ممکن است علی رغم گذرا بودن این مدت برای افراد بزرگسال، آن چه در این ایام می گذرد برای کودکان گذرا نباشد. بنابراین شرایط را برای آن ها نرمال کنید و تنها کودکانتان را به رعایت بهداشت تشویق نمایید و با گذراندن وقت با کودکان هم محیط خانه را آرام نگه دارید و هم خودتان آرام شوید.

سخن پایانی

نکاتی که در بالا گفته شد روش هایی بود تا بتوانید با به کار بردن آن ها ضمن حفظ سلامتی خود و خانواده تان، خانه ای گرم، صمیمی و با حداقل استرس را با وجود این شرایط تجربه کنید. تجمعات به سرعت انتشار این بیماری بسیار کمک می کنند، بنابراین توصیه می کنیم در خانه بمانید و به قطع زنجیره ابتلا به کرونا کمک کنید.