%عکس - تفاوت کفپوش لمینت با پارکت چوبی

تفاوت کفپوش لمینت با پارکت چوبی

kianborna

یکی از موارد چشمگیر در زیبایی دکوراسیون داخلی، کفپوش است. این المان علاوه بر اینکه کف ساختمان را در برابر عوامل گوناگون محافظت می کند، جذابیت آن را نیز افزایش می دهد. در نوشته های پیشین ساختمانچی به معرفی انواع کفپوش ساختمانی پرداخته شد. کفپوش ها در انواع سرامیکی، لمینت، چوبی، بامبو، پلی اورتان، سه بعدی، گرانولی، موزائیکی، بتنی، وینیل، سنگی و … طبق سلیقه، بودجه و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام زیبایی و مزایای منحصر بفرد خود را دارند. از بین تمام آن ها لمینت و پارکت چوبی جزء پرطرفداراترین مدل هایی هستند که در طراحی داخلی اکثر خانه ها دیده می شوند. در این نوشته قصد داریم به بررسی تفاوت بین این دو مورد بپردازیم. با ما همراه باشید.

کفپوش لمینت

کفپوش لمینت طرح و ظاهری شبیه به پارکت چوبی دارد و با نگاه اول ممکن است با چوب طبیعی اشتباه گرفته شود اما در اصل لمینت نوعی چوب مصنوعی است که از الیاف فشرده به همراه رزین ملامین ساخته میشود. رزین ملامین ماده ای سخت است که برای پوشش دهی سطوح مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده از ملامین و فرمالدهید ساخته میشود و اصلی ترین ماده در ساخت پارکت های لمینت به حساب می آید.

جهت اطلاع از قیمت پارکت لمینت اینجا کلیک کنید

%عکس - تفاوت کفپوش لمینت با پارکت چوبی

پارکت چوبی

این کفپوش از چوب درختانی مانند راش, گیلاس و بلوط ساخته میشود و بعد از نصب بر روی کف باید ساب زده و صیقل داده شود. سپس باید روی آن لاک یا براق کننده زد. پارکت چوبی صد در صد طبیعی است و عایقی برای صوت و گرما محسوب میشود. به دلیل همین خاصیت عایق بودن در زمستان مانع از سرد شدن کف اتاق میشود. این نوع کفپوش ظاهری بسیار زیبا و طول عمری طولانی دارد. اگر از کفپوش چوبی نگهداری و مراقبت شود تا سالها میتوان از زیبایی آن لذت برد.

جهت اطلاع از قیمت انواع پارکت چوبی اینجا کلیک کنید

%عکس - تفاوت کفپوش لمینت با پارکت چوبی

تفاوت کفپوش لمینت با پارکت چوبی

 • کفپوش لمینت را میتوان بدون ایجاد هیچ گونه آسیب به کف اتاق نصب کرد. در نصب کفپوش لمینت هیچ نوع چسبی استفاده نمیشود اما استفاده از چسب در نصب پارکت چوبی باعث آسیب زدن به کف ساختمان میشود.
 • لمینت ها به صورت نر و ماده توسط کلیک هایی که دور تا دور آنها قرار دارد در هم قفل میشوند اما نصب پارکت چوبی با استفاده از چسب, میخ زدن, کلیک و فاق و زبانه انجام میشود.
 • کفپوش لمینت را میتوان پس از مدتی از کف اتاق جدا نموده و در جای دیگر نصب کرد اما پارکت چوبی را به دلیل چسبی که در حین نصب آن استفاده میشود, نمیتوان به راحتی از کف جدا نمود و در مکانی دیگر نصب کرد.
 • پارکت لمینت بعد از نصب با یک تمیزکاری جزئی قابل استفاده میباشد و نیازی به لاک زدن و براق نمودن ندارد. اما برخلاف آن پارکت چوبی باید ساب و لاک زده شود, سپس مورد استفاده قرار گیرد.
 • پارکت چوبی دارای رنگ و طرح منحصر به فرد و طبیعی میباشد و بسیار یونیک است اما پارکت لمینت زیبایی و طرح طبیعی پارکت چوب را ندارد.
 • چوب های به کار رفته در پارکت چوبی قابلیت بازگشت پذیری به محیط را دارند و هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمیکنند اما لمینتها به دلیل موادی که در ساختار آنها به کار رفته به راحتی به چرخه طبیعت باز نمی گردند.
 • سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت در مقایسه با پارکت چوبی بسیار بالاست.
 • پارکت لمینت در صورت آسیب دیدگی قابل تعویض است و میتواند با لمینت دیگری جایگزین شود اما پارکت چوبی اگر صدمه ببیند باید ساب زده و تعمیر شود, نمیتوان آن را جابه جا و جدا نمود.
 • پارکت چوبی از چوب طبیعی ساخته میشود اما لمینت نوعی چوب مصنوعی است.
 • قیمت پارکت لمینت در مقایسه با پارکت چوبی ارزان تر است.
 • کفپوش لمینت نسبت به پارکت چوبی از مقاومت بالاتری در برابر رطوبت برخوردار میباشد.
 • نگهداری و مراقبت از کفپوش لمینت راحت تر و آسان تر از پارکت چوبی است.