خرید متر لیزری بنر آبین
 
بنر کی پلاس صدر الکترونیک
%عکس - استراتژی طراحی غیر متعارف برای نما

استراتژی طراحی غیر متعارف برای نما

arian

kianborna

نمای غیرمتعارف از جمله نماهای ساختمانی محسوب می شود که استراتژی خاصی در طراحی و ساختار آن بکار رفته است. این نوع نماها از اشکال غیرعادی و خلاقانه برخوردار می باشند و نمایی بسیار زیبا به ساختمان می بخشند. در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی برخی از این نماهای نامتعارف می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

ساختمان هایی با طراحی های غیرمتعارف

تصویر زیر یک خانه شخصی را در کشور پرتغال نشان می دهد که توسط تیم DIONISO LAB طراحی شده است. این خانه بلند و باریک بوده و در بین دو ساختمان دیگر قرار گرفته است. نمای ساختمان زیر از جنس ورق های آلومینیومی می باشد.

نمای کرکره ای

این نمای نامتعارف از کرکره هایی به رنگ سفید ساخته شده که زاویه ای ثابت نسبت به یکدیگر دارند و سبب می شوند تا علاوه بر این که اتاق های طبقه بالایی به چشم انداز اطراف خانه دید داشته باشند، حریم شخصی و خصوصی نیز حفظ شود.

نمای نامتعارف

ساختمانی که در تصویر زیر نشان می دهد توسط x Architekten طراحی شده است. این ساختمان، تجاری می باشد و سالن مو در آن قرار گرفته است. دلیل استفاده طراح از این نما نیز همین موضوع می باشد. این نما به عنوان نشانه فروشگاه عمل کرده و معرف این سالن مو می باشد.

نمای پویا

این آپارتمان در شهر تهران قرار دارد و به گونه ای طراحی شده که انگار مجموعه ای از درختان را در خود جای داده است تا طبیعت را نشان دهد. این ساختمان با بیست پانل به شکل درخت طراحی شده است و جزء نماهای غیرمتعارف محسوب می شود.

نمای هر طبقه شامل چهار پنل می باشد که دو به دو با یکدیگر مکمل اند و قابلیت حرکت افقی بر روی ریل را دارند. در پشت نمای اصلی این ساختمان، نورگیرهای گسترده ای تعبیه شده که سبب ورود نور مناسب به داخل فضا می شود.

نمای درختی

تصویر زیر یک هتل لوکس و لاکچری را در شهر لندن نشان می دهد که توسط گروه معماری Rare طراحی شده است. این نمای نامتعارف به طور کامل از ورق آلومینیوم ساخته شده و هیچ گونه پنجره ای در ساختار آن وجود ندارد. ورق های آلومینیومی بکار رفته در این نما توسط پودر لیزر براقی پوشانده شده اند.

نمای الومینیومی

تصویر زیر ساختمانی را در شهر آمستردام نشان می دهد که توسط دیک وان، معمار آلمانی طراحی شده است. در ساخت این نما از پنل های پیش ساخته بتنی و آجری استفاده شده و نمایی سنتی را خلق کرده است.

نمای بتنی اجری

تصویر زیر یک مدرسه را در کوهشتاین اتریش نشان می دهد که دارای نمایی خلاقانه و منحصربفرد می باشد. نمای جنوب شرقی این مدرسه به شکل کاغذ مچاله شده طراحی و ساخته شده و جلوه ای خاص و زیبا را بوجود آورده است.

نمای کاغذی

فروشگاهی که در تصویر زیر مشاهده می کنید در شهر سائوپائولو قرار دارد و توسط تیم SuperLimao Studio نوسازی شده است. طراحی این ساختمان به شکل لانه زنبوری بوده که برخی از شش ضلعی های آن دارای پوشش مات و برخی دیگر نیمه شفاف می باشند.

نمای لانه زنبوری

این نمای رنگارنگ یک مهد کودک را در شهر ناوارا اسپانیا نشان می دهد که با مجموعه ای از اسلب های نازک و باریک و در رنگ های متفاوت و پرانرژی ساخته شده است.

نمای رنگی

استفاده از آجر سیاه در نمای اصلی و برجسته سازی آن در این ساختمان اداری سبب ایجاد نوعی نمای نامتعارف شده که اجازه می دهد تا نور به داخل ساختمان وارد شود. همچنین از داخل این ساختمان می توان مناظر بیرونی را مشاهده کرد و از دیدن آن ها لذت برد.

نمای اجری سیاه

 در شهر ریچموند ایتالیا، دو خانه مجزا از یکدیگر نمایی واحد را نشان می دهند. هرکدام از این خانه ها دارای ساختار جداگانه ای در معماری هستند که در تصویر زیر به راحتی قابل مشاهده است. این اختلافات بنیادی سبب شده تا نمای این ساختمان، نامتعارف و منحصربفرد دیده شود.

نمای غیرمتعارف

 ساختمان Hue در واقع آپارتمانی 5 طبقه می باشد که در شهر ریچموند واقع شده است. این پروژه توسط گروه معماری Jackson Clements Burrows طراحی شده و نمای بسیار زیبایی را ارائه می دهد. این نما دارای دهانه های گرد با اندازه های مختلف و در ارتفاعات گوناگون ساختمان می باشد.

نمای غیرعادی زیبا

معماران Aedas ساختمانی را در شهر هنگ کنگ چین طراحی نموده اند که شامل قسمت های مسکونی، اداری و فضاهایی کاربردی مانند اتاق های رخت شویی می باشد. در پایین این ساختمان از گیاهان معلق به منظور پاکیزگی هوا استفاده شده که بر محیط داخلی و خارجی ساختمان اثر مطلوبی می گذارد.

نمای پوشیده شده با گیاهان

نمای این ساختمان همانند مجسمه و تندیس می باشد. تراس های این ساختمان در هر طبقه دارای زوایای تیز می باشد که همه از یک الگوی هندسی خاص پیروی کرده اند. نرده های چوبی در این تراس ها سبب خاص تر شدن این طراحی غیرعادی و خلاقانه شده است.

نمای هندسی با لبه تیز

نمای این مجتمع تفریحی در مونترال بازسازی شده و نمایی چشمگیر و غیرمتعارف را بوجود آورده است. در این نما از الگوها و لایه های منحصربفردی استفاده شده که زیبایی محل را دوچندان نموده است.

نمای زیبا

در تصویر زیر یکی دیگر از نماهای خلاقانه و نامتعارف را می بینید که از یک الگوی خاص زیگزاگ مانند تشکیل شده است. این نما در واقع متعلق به ساختمانی دو قلو بوده که از نمای آن جنس فلز ساخته شده و با یک پس زمینه نیمه شفاف، محیطی خاص و جالب را بوجود آورده است.

نمای منحصربفرد

تصویر زیر نمای بازسازی شده مجتمعی تجاری را در شهر توکیو نشان می دهد که از نوارهای باریک فولادی در ساخت آن استفاده شده و نمایی موج دار، منحصربفرد و زیبا را بوجود آورده است.

نمای فولادی نواری

به نظر می رسد که دیوارهای این خانه در حال پوست انداختن هستند. این سازه زیبا توسط معماران AZL طراحی و اجرا شده و یکی از بیست و چهار ساختمانی است که در این جنگل بنا شده است. دیوارهای بتنی که در نمای این ساختمان بکار رفته اند به گونه ای طراحی شده اند که شبیه اشکال طومارهای سنتی چینی به نظر می رسند.

%عکس - استراتژی طراحی غیر متعارف برای نما

کلام پایانی

امیدواریم از ایده ها و عکس های ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی لذت کافی را برده باشید. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در این باره با ما درمیان بگذارید.