%عکس - تراریوم، گلخانه ای کوچک

تراریوم، گلخانه ای کوچک

kianborna

دکوراسیون داخلی از جمله موضوعات پرطرفدار در دنیای امروز است. فاکتورهای زیادی در دکوراسیون یک خانه اثر می گذارند اما استفاده از گل و گیاه موثرترین روش برای ایجاد حس سرزندگی، شادابی و حس ناب زندگی در آپارتمان های کوچک است. به دلیل کوچک بودن متراژ آپارتمان ها و نبود نور کافی در آنها اغلب افراد تمایلی به پرورش گل و گیاه ندارند. اما تراریوم این امکان را برای ساکنین منازل کوچک فراهم کرده که بتوانند مجموعه ای از گیاهان آپارتمانی را در شرایطی نگهداری کنند که نیازی به مراقبت ویژه و نور زیاد نداشته باشند. تراریوم یا باغ شیشه ای روشی نوین برای نگهداری گل و گیاه است و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی نمایی بسیار زیبا و جذاب ایجاد میکند و حسی سرشار از آرامش و شادابی به ساکنین منتقل می کند.

تراریوم، باغ شیشه ای

تراریوم روشی مناسب برای نگهداری گل و گیاه در باکس های شیشه ایست. افرادی که علاقه به کاشت و نگهداری گیاهان آپارتمانی در گلدان ندارند می توانند از تراریوم در هر نقطه از خانه خود استفاده کنند. لغت تراریوم به معنای باغ شیشه ای است و در کل به نگهداری گیاهان در ظروف شیشه ای یا ظروفی از جنس پلاستیک شفاف اشاره دارد. در این سیستم گیاهان توسط محفظه های شیشه ای احاطه می شوند و به صورت خیلی محدود با هوای بیرون در ارتباط هستند. این باغ شیشه ای امکان رشد و پروش گیاهانی که در شرایط معمولی قابل رشد و نگهداری نیستند را فراهم می کند.

%عکس - تراریوم، گلخانه ای کوچک

تراریوم برای انواع مکان ها از جمله محیط های اداری، هتل ها، آپارتمان ها و … قابل استفاده می باشد. این محفظه که از جنس شیشه است در ابعاد و اشکال متفاوت وجود دارد و گیاهانی که در آن نگهداری می شوند با مصرف انرژی کمی رشد می کنند و حتی می توانند بدون نور خورشید و با استفاده از نوری که در محفظه ها تعبیه شده به حیات خود ادامه دهند. سیستم تراریوم به نحوی طراحی شده است که فضایی مرطوب و مناسب برای گیاهان ایجاد می کند و با توجه به ابعاد باکس ها می توان گیاهانی با اندازه های متفاوت در آن نگهداری کرد.

سیستم تراریوم یک سیستم کاملا مستقل است و به دلیل مقدار خاک، نوع گیاهان، نور و نوع طراحی آن دیگر نیازی به آبیاری مداوم و تعویض خاک ندارد و در کل نگهداری و مراقبت از آن آسان می باشد. ظروف تراریوم را می توان به صورت در بسته یا باز انتخاب نمود. انواع ظروفی که برای تراریوم استفاده می شوند شامل تنگ های ماهی، شیشه های مربا، پارچ های شیشه ای و سایر ظروف شیشه ای در طرح های مختلف هستند.

%عکس - تراریوم، گلخانه ای کوچک

از مزایای تراریوم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پرورش گل و گیاه در گلدان نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد اما مکانیزم تراریوم به نحوی است که تنها ماهی یکبار آبیاری می شود و نیاز به مراقبت ندارد.
  • اکثر آپارتمان ها نور کافی برای رشد گیاهان ندارند و به همین دلیل امکان نگهداری گلدان برای ساکنین این آپارتمان ها وجود ندارد. طراحی تراریوم به نحوی ست که با تعبیه لامپ های کم نور مخصوص امکان ایجاد نور مورد نیاز برای گیاهان فراهم می شود و در مکان های تاریک و کم نور نیز می توان از آن استفاده نمود.
  • با استفاده از تراریوم می توان انواع مختلف گیاهان آپارتمانی را در یک مکان با شرایط محیطی یکسان نگهداری کرد.
  • تراریوم یک باغ شیشه ای بی نظیر است که زیبایی طبیعت را به خانه شما می آورد. استفاده از تراریوم دیزاین خانه را جذاب تر می کند.

انتخاب نوع گل و گیاه مناسب تراریوم

مهم ترین نکته در انتخاب گیاهان تراریوم توجه به میزان رشد آن ها است. گیاهان تراریوم باید از نوع کند رشد انتخاب شوند. این گیاهان برای محیط های مرطوب مناسب هستند و باید در خاک همیشه خیس نگهداری شوند. لازم به ذکر است گیاهانی که در تراریوم کاشته می شوند بهتر است گیاهانی ریز و کوچک باشند. گیاهان مناسب تراریوم در انواع رنگ، شکل و ارتفاع وجود دارند و انتخاب آن ها بر اساس این معیار ها با توجه به محفظه های شیشه ای مورد نظر صورت می گیرد.

نگهداری از تراریوم

برای این که تراریوم در مدت طولانی سالم بماند و خراب نشود باید سه مورد نور، رطوبت و تهویه در مورد آن رعایت شود. نور گیاهان باید به حدی باشد که آن ها بتوانند عملیان فتوسنتز را انجام دهند. اگر امکان دسترسی به نور طبیعی فراهم نباشد می توان با استفاده از لامپ و ایجاد نور مصنوعی نیاز گیاهان را بر طرف کرد. در خصوص رطوبت و آبیاری باید متناسب با گیاه عمل کرده و با در نظر گرفتن دمای محیطی که تراریوم در آن قرار دارد نسبت به آبیاری آن اقدام شود. برای نگه داشتن بهتر گیاهان باید تهویه ی تراریوم را در نظر داشت و اگر درب تراریوم بسته است در روز چند ساعت درب را باز یا نیمه باز گذاشت تا هوای محیط تراریوم عوض شود. لازم به ذکر است تراریوم باید مرتبا کنترل شده و با توجه به اینکه هیچ گونه زهکشی در تراریوم انجام نمی شود، میزان آب داخل آن می بایست از حد معینی بیشتر نشود چرا که نهایتا منجر به کپک زدگی و قارچ می گردد.

قیمت تراریوم

موضوعقیمتتاریخ به روز رسانی
تراریوم کاکتوس- بزرگ2,200,000 ریال1398/12/1
تراریوم سوپر اسکوئر با استند نور3,300,000 ریال1398/12/1
تراریوم بونسای جینسینگ بسته2,760,000 ریال1398/12/1

قیمت تراریوم با توجه به ابعاد آن، همچنین تعداد و نوع گیاهانی که در آن کاشته شده اند، متفاوت است. حتی استفاده از نور مصنوعی نیز روی قیمت تراریوم تاثیر مستقیم می گذارد. بنابراین اگر قصد خرید تراریوم را دارید با توجه به شرایط محیطی که قرار است تراریوم در آن قرار بگیرد، مشخصات تراریوم مورد نظر را تعیین کرده و سپس برای خرید اقدام نمایید.

گیاهان تراریوم باید از نوع کند رشد انتخاب شوند، این گیاهان برای محیط های مرطوب مناسب هستند و باید در خاک همیشه خیس نگهداری شوند. لازم به ذکر است گیاهانی که در تراریوم کاشته می شوند بهتر است گیاهانی ریز و کوچک باشند.

تراریوم با توجه به ظرفش به دو دسته ی در بسته یا باز تقسیم می شوند.

برای این که تراریوم در مدت طولانی سالم بماند و خراب نشود باید سه مورد نور، رطوبت و تهویه در مورد آن رعایت شود