%عکس - تاثیر نانو پوشش های آنتی باکتریال بر مقاومت چوب

تاثیر نانو پوشش های آنتی باکتریال بر مقاومت چوب

kianborna

چوب و محصولات چوبی همواره در معرض فرسایش به وسیله رطوبت و عوامل محیطی بوده اند. رطوبت تاثیر بسیار زیادی بر ویژگی های مکانیکی و مقاومتی چوب میگذارد و باعث ترک خوردگی و پوسیدگی سریع آن میشود. چوب میتواند مقدار زیادی آب را از طریق منافذ خود جذب کند و همین امر سبب نم دار شدن, تورم و انقباض آن میشود که در نهایت منجر به ایجاد ترک های عمیق خواهد شد.

چوب یک ماده طبیعی با قابلیت بازگشت پذیری به طبیعت میباشد. این ماده در برابر باکتری, قارچ, رطوبت, آتش و تغییرات آب و هوایی مقاومت پایینی دارد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی نانو این امکان برای صنعتگران ساختمانی فراهم شده است که ویژگیها و خواص چوب را با استفاده از فناوری نانو تقویت کنند و طول عمر آن را افزایش دهند.

رطوبت عامل مهمی برای ایجاد قارچ, باکتری و کپک در چوب میباشد. وقتی چوب در معرض رطوبت قرار میگیرد سطح آن دچار پوسیدگی میشود و قارچ ها و کپک هایی که از چوب مرطوب تغذیه میکنند شروع به رشد در آن میکنند. با استفاده از ذرات و پوشش های نانو میتوان چوب را در برابر قارچ و باکتری ایمن نمود و از پوسیدگی آن جلوگیری به عمل آورد.

ویژگی نانو پوشش های چوب

  • سطح چوب را در برابر رطوبت حفظ میکند و مانع از ایجاد قارچ و کپک در سطح چوب میشود.
  • استحکام و مقاومت چوب را در برابر تغییرات محیطی بالا میبرد.
  • مقاومت چوب را در برابر اشتعال افزایش میدهد.
  • لکه های ناشی از چربی و روغن را به راحتی میتوان با آب از روی چوب تمیز کرد.
  • این نانو پوشش ها سطوح منفذدار چوب را به خوبی پوشش میدهند.

سه نوع نانو ذرات در پوشش آنتی باکتریال چوب مورد استفاده قرار میگیرد:

نانو کپسول ها

این نانو ذرات مواد قارچ کش و آفت کش را آزاد کرده و نقش موثری در نابودی باکتری ها ایفا میکنند.

نانو ذرات سیلیکا

نانو ذرات سیلیکا از تکثیر باکتری ها و قارچ ها در چوب جلوگیری میکند. این نانو ذرات طی فرآیندی ساده با استفاده از یک لایه پلی کاتیونی به سطوح متصل میشوند. از این مواد برای ساخت روکش های نانو کامپوزیتی به منظور افزایش قابلیت خود تمیزشوندگی و از بین بردن آلاینده های میکروبی استفاده میشود.

نانو ذرات نقره

نانو ذرات نقره عملکرد فوق العاده ای در از بین بردن میکروبها دارند و برای از بین بردن قارچ ها و باکتری های ناشی از رطوبت در چوب بسیار موثر هستند.