%عکس - بچینگ پلانت چیست؟

بچینگ پلانت چیست؟

kianborna

بتن ترکیبی از سیمان، آب و سنگدانه ها است. در تولید بتن با عیار و مقاومت های مختلف از ترکیب تیپ های مختلف سیمان با شن و ماسه و آب استفاده می شود. بچینگ پلانت دستگاهی است که مواد تشکیل دهنده ی بتن را با هم ترکیب کرده و بتن تولید می شود.

برای تولید بتن نسبت های مشخصی از مصالحی که ذکر شد با یکدیگر ترکیب می شوند این نسبت ها که همان طرح اختلاط بتن نامیده می شود برای رسیدن بتن به مقاومت مورد نظر، تأمین دوام کافی و اسلامپ مورد نظر مشخص می شود. طرح اختلاط بتن یا به صورت وزنی و یا به صورت حجمی ارائه می شود که محاسبه ی آن کمی پیچیده بوده و به عواملی چون اسلامپ مورد نظر، بزرگ ترین بعد دانه، مقدار آب لازم و میزان هوا، مقدار سیمان و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد.

به طور کلی می توان گفت، بچینگ پلانت با توجه به طرح اختلاط بتن و استفاده از پمپ های تعبیه شده، سیمان را ازسیلوها و سنگدانه ها را از مراکز دپو با نسبت های مختلف به داخل دیگ ریخته و سپس آب به داخل این قسمت هدایت می شود. پس از این مرحله مواد تشکیل دهنده ی بتن مخلوط شده و از قسمت تخلیه خارج می شود.

لازم به ذکر است در برخی از پروژه ها، با در نظر داشتن ابعاد و حجم پروژه، از بچینگ پلانت در محل استفاده می شود؛ اما در پروژه های کوچکتر معمولا این دستگاه در فاصله ای نسبت به پروژه قرار داد وبتن تولید شده با استفاده از ماشین هایی چون ترک میکسر به محل پروژه آورده می شود.

اجزاء تشکیل دهنده ی بچینگ پلانت

بچینگ پلانت شامل قسمت هایی چون سیلوهای سیمان، منبع آب، مخزن شن و ماسه، باسکول شن و ماسه، باسکول سیمان، دیگ مکیسر، اتاق اپراتور، حلزونی انتقال سیمان و کنتور آب است.

سیلوهای سیمان محلی برای ذخیره سازی سیمان بوده و با توجه به اندازه ی ایستگاه بچینگ پلانت بین 3 تا 5 سیلو وجود دارد. هم چنین آب مورد نیاز با توجه به طرح اختلاط از منبع ذخیره، وارد میکسر شده و با مقدار مشخصی از شن و ماسه و سیمان که مقدارشان توسط باسکول معین می شود، در داخل دیگ میکسر مخلوط می گردند. لازم به ذکر است مخازن شن و ماسه و هم چنین تیپ های مختلف سیمان به صورت مجزا می باشد.در اتاق اپراتور فردی مسئول است تا مصالح را با وزن و حجم مشخص به داخل دیگ میکسر هدایت کند.

%عکس - بچینگ پلانت چیست؟

پروسه ی تولید بتن در بچینگ پلانت

در مرحله ی اول از استفاده از دستگاه بچینگ پلانت ابتدا می بایست میکسر دستگاه، نوار انتقال مصالح و سایر قسمت هایی که قرار است از آن ها استفاده شود، روشن شده و از خالی بودن تمامی باسکول ها اطمینان حاصل شود. سپس با استقاده از آژیر و یا هر وسیله ی دیگر به پرسنل اعلام شود که عملیات ساخت بتن در حال شروع شدن است و می بایست تمامی افراد غیر متخصص از محدوده خارج شوند.

در مرحله ی بعد نوبت به توزین و افزودن مصالح می شود. در این مرحله ابتدا سنگدانه ها شامل شن نخودی و بادامی و ماسه به درصد های مشخص از طریق نوار نقاله منتقل شده و پس از سنگدانه ها، نوبت توزین و افزودن سیمان است. پس از انجام این مراحل آب اضافه می گردد، معمولا در شرایطی که فشارآب کم بوده از پمپ و در صورتی که فشار آن زیاد باشد از شیر آب برای توقف ورود آب استفاده می گردد. مصالحی که پیش تر گفته شد، متریال معمول استفاده شده در همه ی بتن هاست اما ممکن است با توجه به خواصی که از بتن انتظار می رود، نیاز به استفاده از مواد افزودنی چون روان کننده، زودگیر کننده، دیرگیر کننده و سایر مواد افزودنی بتن باشد. در این حالت معمولا ماده ی افزودنی در یک مخزن کوچک تر نسبت به مخزن آب موجود بوده و بار گیری می شود.

بعد از توزین مصالح مختلف و کامل شدن مرحله ی بارگیری تمام متریال به داخل میکسر وارد شده و عملیات مخلوط شدن، آغاز می گردد و پس از رسیدن مصالح به درصد همگنی مورد نظر بتن تخلیه می شود. زمان آماده سازی بتن های مختلف، متفاوت است برای مثال زمان میکس در بتن هایی که نسبت آب به سیمان آن ها کمتر است حدود دو تا سه برابر زمان آماده سازی بتن های تر است.

انواع بچینگ پلانت از نظر تولید بتن

بچینگ پلانت ها به دو صورت خشک و تر وجود دارند.

در بچینگ پلانت های تر همه ی مصالح به صورت همزمان ترکیب شده و نهایتا بتنی آماده فراهم می گردد که تخلیه شده و به محل مورد نظر انتقال داده می شود.

اما در بچینگ پلانت خشک، ابتدا سنگدانه ها و سیمان با هم مخلوط شده و سپس این مخلوط به تراک میکسر منتقل می گردد. آب در تراک میکسر و حین حمل بتن، به مصالح اضافه گشته و عملیات میکس انجام می شود.

انواع بچینگ پلانت از نظر ساختار

بچینگ پلانت ها به دو دسته ی کلی ثابت و متحرک تقسیم می شوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و با توجه به شرایط پروژه استفاده می گردند.

به طور کلی می توان گفت از بچینگ پلانت ثابت بیشتر در کارخانه های تولید بتن و مواردی که نیاز به بتن ریزی با حجم زیاد است مانند سد سازی و یا فونداسیون برج ها از نوع ثابت آن استفاده می گردد. بچینگ پلانت ثابت دقت بسیار بالایی داشته و مصالح را به دقت و درستی مخلوط می کند، بنابراین در حجم مصالح مصرفی نیز صرفه جویی می گردد. به علاوه با استفاده از این دستگاه از وقت نیز استفاده ی بهینه شده و می توان بتن را در هر ساعتی از شبانه روز تهیه کرد. البته باید توجه داشت که هزینه ی این دستگاه بالاست.

از بچینگ پلانت متحرک در قسمت هایی استفاده می شود که ساختمان سازی های معمولی در حال انجام بوده و از طرفی فاصله ی پروژه تا کارخانه ی تولید بتن زیاد است. در این شرایط انتقال بتن زمان بر بوده و ممکن است خواص آن تحت تاثیر قرار گیرند بنابراین استفاده از این دستگاه گزینه ی خوبی است. معمولا بچینگ پلانت به راحتی توسط یک تریلر حمل و نقل به پروژه منتقل می شود.