%عکس - 7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک

7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک

kianborna

یکی از موضوعاتی که همواره در بحث دکوراسیون داخلی به آن پرداخته میشود, بهینه سازی فضای خانه است. یک طراحی هوشمندانه و اصولی باعث مدیریت فضا و پرهیز از هرج و مرج میشود. امروزه به دلیل بالا بودن هزینه خانه های ویلایی اکثر افراد ترجیح میدهند در آپارتمان های کوچک زندگی کنند. این آپارتمان ها متراژ کمی دارند به همین دلیل طراحی داخلی آنها باید به نحوی صورت گیرد که بتوان اسباب و اثاثیه خانه را در آن جا داد بدون آنکه آشفتگی و هرج و مرج در فضا ایجاد شود. اصولاً پیدا کردن فضای مناسب برای قرار دادن اجسام در خانه های کوچک امری چالش بر انگیز است. در دنیای مدرن امروزی مبلمان و سایر وسایل بزرگ منزل باید کاربردهای مختلفی داشته و در واقع چند منظوره انتخاب شوند.

بهینه سازی فضاهای کوچک امری بسیار مهم در دکوراسیون داخلی خانه های کوچک محسوب میشود. پرداختن به این موضوع میتواند راهکارهای جدید و مناسبی را در اختیار طراحان دکوراسیون داخلی و صاحب خانه ها قرار داد تا بتوانند با استفاده از آنها خانه ای کوچک اما دلگشا طراحی نمایند. به همین منظور در این نوشته سعی کردیم روش ها و راهکارهای موثری که منجر به ایجاد فضایی کاربردی در خانه کوچک شما شود را معرفی نماییم. این راهکارها به شرح زیر میباشند:

استفاده از اسباب و اثاثیه چند منظوره

آگاهی از متراژ فضاهای کوچک موضوعی پر اهمیت است زیرا مانع از پر کردن فضا با اسباب و اثاثیه حجیم و بزرگ میشود. برای مثال استفاده از صندلی های بدون پشتی در آشپزخانه یا اتاق غذاخوری کوچک از ایجاد هرج و مرج توسط وسایل بزرگ و جاگیر جلوگیری میکند. استفاده از اثاثیه چند منظوره نیز راهکار دیگری برای بهینه سازی فضا محسوب میشود. %عکس - 7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک

ساخت تخت خواب مرتفع

برای اتاق هایی که سقف بلندی دارند میتوان از تخت خواب هایی استفاده نمود که در زیر آنها کمد, قفسه, فضایی برای بازی کودکان, مکانی برای مطالعه و … تعبیه میشود. این تخت خواب ها در بالا و نزدیک به سقف میباشند و طراحی اتاق با این نوع تخت خواب کمک شایانی به بهینه سازی فضای آن میکند.

%عکس - 7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک

تعبیه کشو در زیر تخت

بهترین راهکار برای ذخیره سازی فضا در اتاق خواب تعبیه کشو در زیر تخت خواب است. این کشوها به راحتی باز میشوند و فضای زیادی برای قرار دادن وسایل مورد نیاز فراهم میکنند. علاوه بر آن میتوان از جعبه های مختلف برای قرار دادن اسباب و اثاثیه در زیر تخت استفاده نمود.

%عکس - 7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک

جدا کردن فضا با استفاده از پرده یا درب های کشویی

استفاده از پرده یا درب های کشویی روش مناسبی برای جدا کردن فضاهای مختلف در خانه های کوچک است زیرا با استفاده از آنها دیگر نیازی به نصب درب هایی که فضای زیادی اشغال میکنند نیست.

%عکس - 7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک

قفسه بندی دیوار

قفسه بندی دیوار راهکار بسیار خوبی برای ذخیره سازی فضای اتاق در نظر گرفته شده است. قفسه های شناور و کمدهای دیواری مکان مناسبی برای قرار دادن اسباب و اثاثیه منزل میباشند و از ایجاد هرج و مرج در فضای خانه جلوگیری میکنند.

%عکس - 7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک

استفاده از تمام فضاهای موجود

اگر شما در خانه ای کوچک زندگی میکنید, هر تکه از فضا برای شما اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال تعبیه جالباسی یا قفسه کتاب در زیر راه پله ها و یا تعبیه جالباسی در بالای کمدها با ارتفاع از زمین روشی بسیار عالی برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک است.

%عکس - 7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک

دکوراتیو کردن فضا

انتخاب رنگ مناسب برای دیوار, استفاده از آینه ها و یک نورپردازی هوشمندانه میتواند کمک شایانی به بزرگ تر نشان دادن فضا کند. رنگ های تازه و پاستلی کمرنگ مانند سفید, کرم, آبی روشن یا صورتی پودری برای رنگ آمیزی دیوار مناسب هستند. استفاده از این رنگ ها فضا را روشن تر نشان میدهند.

%عکس - 7 راهکار برای بهینه سازی فضا در آپارتمان های کوچک