%عکس - با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!

با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!

kianborna

به طور کلی بسیاری از افراد مفهوم طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را با یکدیگر اشتباه می گیرند و تصور می کنند هر دوی آن ها برابر هستند. از این رو بهتر است در ابتدا با مفهوم صحیح هر یک آشنا شویم. منظور از طراحی داخلی، دیزاین کلی داخلی فضای مورد نظر با توجه به تمامی جزئیات می باشد. این در حالی است که در دکوراسیون داخلی، به طراحی فضای زندگی با استفاده از المان های مختلف هم چون مبلمان و وسایل تزئینی پرداخته می شود. طراحی داخلی را می توان یک علم در نظر گرفت که در آن از قوانین ویژه ای تبعیت می شود و انجام آن نیازمند آشنایی با مقدماتی می باشد و چندان که به نظر می رسد هم ساده نیست. به طور کلی 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

1.فضا

فضا، یکی از فاکتورهای مهم در طراحی داخلی می باشد. در طراحی داخلی، فضا به مانند یک فونداسیونی عمل می کند که پلان کلی طراحی داخلی در آن شکل می گیرد. از این رو برای طراحان، آگاهی از ابعاد فضا و کاربرد آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به طور کلی فضا به دو دسته تقسیم بندی می شود. دسته اول فضای دو بعدی نام دارد که شامل طول و عرض کف می باشد. دسته دوم فضای سه بعدی نام دارد و شامل طول, عرض و ارتفاع می باشد. فضایی که با مبلمان و سایر المان های تزئینی پر می شود، فضای مثبت و فضای خالی با نام فضای منفی شناخته می شود. آن چه که مهم است ایجاد تعادل میان فضای مثبت و منفی می باشد. پر یا خالی کردن فضا با استفاده از مبلمان و المان های تزئینی می تواند بر تعادل سازی تاثیرگذار باشد.%عکس - با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!

2.خطوط

خطوط باعث جان بخشی به فرم و شکل ها شده و مسئول ایجاد هارمونی، تضادها و پیوستگی ها که سه اصل مهم در طراحی داخلی می باشند، می شود. خطوط، تعریف کننده اشکال بوده و به عنوان یک راهنمای بصری در فضای داخلی عمل می کنند. به طور کلی خطوط در سه دسته افقی، عمودی و زاویه دار قرار می گیرند. خطوط افقی در المان هایی هم چون میز، صندلی و تخت خواب یافت می شوند و المانی هم چون پنجره در بر دارنده خطوط عمودی می باشد. خطوط افقی باعث تلطیف فضا می شوند و در مقابل خطوط عمودی فضایی باز ایجاد می کنند. خطوط زاویه دار بر روی سازه هایی هم چون پله قابل مشاهده هستند. یک طراح داخلی باید از چگونگی استفاده از این خطوط برای ایجاد فرم آگاهی داشته باشد.

%عکس - با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!

3.انواع فرم

به طور کلی فرم به معنای اشکال بوده و برآیندی از هر شی سه بعدی در فضا می باشد. فرم یا اشکال می توانند با ترکیب دو یا بیش تر از دو شکل ایجاد شده و با استفاده از عناصر  دیگر هم چون بافت، الکو ها و رنگ ها خود را نشان دهد. یک فرم مناسب باعث ایجاد هارمونی شده و اشکال دیگر در ایجاد تعادل در فضا کمک می کنند. به طور کلی اشکال در دو دسته قرار می گیرند: اشکال هندسی و طبیعی. هم چنین می توان آن ها را در دو گروه باز و بسته نیز قرار داد.

%عکس - با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!

4.نورپردازی

نورپردازی یکی از المان های اساسی در طراحی داخلی می باشد. بدون نورپردازی طبیعی یا مصنوعی سایر المان ها هم چون رنگ، بافت و الگو خود را نشان نمی دهند. نورپردازی باید با به توجه به فضای مورد نظر صورت گیرد و باعث برجسته سازی سایر فاکتورها هم چون فضا، خطوط و اشکال شود. اگرچه در هنگام ساخت باید به محل قرار گیری درب و پنجره برای استفاده از نور طبیعی توجه داشت اما در کنار آن نورپردازی مصنوعی نیز نکته مهمی است که نباید از آن چشم پوشی کرد. به طور کلی نورپردازی به لایه نورپردازی دکوراتیو، عمومی و کاربردی تقسیم بندی می شود. در نورپرداز کاربردی هدف استفاده از منبع نور به منظور هدفی خاص می باشد. برای مثال چراغ مطالعه نمونه ای از نورپردازی کاربردی می باشد. نورپردازی دکوراتیو به منظور برجسته سازی ی تابلو هنری یا المانی تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد و هدف از  نورپردازی عمومی روشن سازی کلی فضای مورد نظر می باشد.

%عکس - با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!

5.رنگ

توضیح در مورد مفهوم رنگ نیاز به مقدمه چینی ندارد. استفاده از رنگ ها باعث ایجاد ارتباطی زیبا میان المان های به کار رفته و فضای مورد نظر می شود. رنگ ها باید بر اساس روانشناسی و روحیات ساکنین انتخاب شود. برای مثال، رنگ قرمز گزینه ای مناسب برای انتخاب در اتاق غذاخوری می باشد چرا که باعث تحریک اشتها می شود.  از آن جایی که رنگ سبز نمونه ای از رنگ های آرام بخش می باشد، استفاده از آن برای اتاق خواب بسیار مناسب می باشد. آشنایی با ویژگی های رنگ ها از نکات مهم و قابل توجه می باشد. رنگ ها به دو دسته رنگ های اصلی و رنگ هایی که از ترکیب رنگ های اصلی به وجود می آیند، تقسیم بندی می شوند.%عکس - با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!

6.بافت

به طور کلی مفهوم بافت با سطوح سر و کار دارد و ظاهر آن ها را مشخص می کند. استفاده از بافت باعث عمق بخشی به فضای مورد نظر شده و به آن جذابیت می بخشد. هم چنین در ایجاد پایداری در فضا می تواند کارگشا باشد. بافت ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول بافت هایی می باشند که به چشم دیده می شوند و دسته دوم بافت هایی می باشند که نه تنها دیده می شوند بلکه می توان آن ها را حس کرد. المان هایی هم چون روکش کوسن ها، روکش تخت خواب، پرده ها، رنگ دیوار و کاغذ دیواری دارای بافت می باشند. برای جلوگیری از ایجاد فضایی یکنواخت باید از انواع بافت در کنار یکدیگر استفاده کرد.

%عکس - با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!

7.الگو

به کارگیری الگوها باعث القای جذابیت به طراحی داخلی شده و در کنار رنگ ها نمایی زیبا ایجاد می کند. هریک از الگوها داستان خود را داشته و نوعی استمرار و لطافت به فضای زندگی می افزاید. الگوها می توانند به هر شکلی باشند  اما به طور معمول شامل طراحی های تکرار شونده و جذاب می باشند. الگوی پیزلی، نمونه ای از الگوهایی است که به شکل بته جقه بوده و در بیش تر مواقع بر روی دیوارها، روکش کوسن و بالشت و دیگر سطوح تزئینی به کار می رود.

%عکس - با 7 فاکتور مهم در طراحی داخلی آشنا شوید!