%عکس - شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی

شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی

kianborna

همه افراد ایده های شخصی و قوانینی در جهت طراحی دکوراسیون داخلی در سر دارند. گاهی باید بپذیریم که برخی از این باور و ایده ها اشتباه بوده و نباید نسبت به آن ها پایبند باشیم. طراحی خانه باید به گونه ای نشانگر شخصیت شما باشد. اما در کنار آن رعایت یک سری اصول الزامی می باشد. در این جا به بیان شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم. اگر شما هم از این قانون ها پیروی می کنید، بهتر است نسبت به تجدید نظر در آن ها اقدام نمایید. برای آشنایی با این باورهای غلط با این مطلب از ساختمانچی همراه باشید.

اشتباه اول: الگوهای مختلف را ترکیب نکنید

عدم استفاده از الگوهای مختلف در کنار یکدیگر اولین باور اشتباهی است که سال هاست هم چنان به قوت خود باقی مانده است. آن چه که در باور عموم جای دارد، عدم استفاده از الگوهای متفاوت در کنار یکدیگر می باشد. اما بد نیست بدانید که امروزه این قانون از جمله قانون های اشتباه در طراحی دکوراسیون داخلی برشمرده می شود. اگر شما به طرح گل و زبرا علاقمند هستید و انتخاب از میان آن ها برای شما مشکل است، نیازی به انتخاب یکی از آن ها نبوده و شما می توانید از هر دو در کنار یکدیگر استفاده نمایید. پیشنهاد ما استفاده از الگوهایی است که رنگ های به کار رفته در آن ها با یکدیگر هماهنگی دارد. با انجام این کار انسجام در فضای اتاق نیز برقرار می شود.

%عکس - شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباه دوم: تنها از یک سبک در طراحی داخلی استفاده نمایید

استفاده از یک سبک به تنهایی در طراحی دکوراسیون داخلی در بعضی مواقع باعث ایجاد فضایی کسالت بار می شود. در هنگام انتخاب سبک طراحی داخلی نیاز به استفاده از تنها یک سبک نبوده و شما می توانید از تلفیق دو سبک در کنار یکدیگر استفاده کنید. برای مثال اگر تصمیم به استفاده از سبک مدرن در طراحی داخلی خانه دارید، می توانید در کنار آن از یک صندلی سنتی نیز استفاده کنید. به همین خاطر پیشنهاد  ما تلفیق دو سبک و استفاده از المان هایی که با یکدیگر هماهنگی دارند، می باشد. اگر تصمیم به استفاده از سبک های مختلف در کنار یکدیگر دارید، تنها به یاد داشته باشید که رنگ و الگوهای المان های انتخابی با یکدیگر برابری داشته باشد. در این صورت توازن فضای اتاق نیز حفظ خواهد شد.

%عکس - شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباه سوم: تنها از یک طیف رنگ استفاده نمایید

یکی از باورهای غلطی که بسیاری از افراد نسبت به آن پایبند هستند، استفاده از یک طیف رنگی در طراحی داخلی می باشد. اما بهتر است نسبت به این باور کمی تجدید نظر کنید. انجام این کار باعث ایجاد فضایی یک بعدی می شود. برای مثال می توانید به جای استفاده از دو یا چند طیف رنگ قهوه ای، از رنگ های دیگری مانند خاکستری و سبز در کنار این رنگ استفاده نمایید. با انجام این کار بدون شک زیبایی فضای مورد نظر دو چندان شده و فضایی سرزنده ایجاد خواهد شد.

%عکس - شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباه چهارم: هرگز از مبلمان بزرگ در اتاق کوچک استفاده نکنید

یکی از باورهای غلط در مورد عدم استفاده از مبلمان بزرگ در اتاق های کوچک می باشد. البته استفاده از چنین مبلمانی در فضای کوچک مستلزم رعایت اصولی می باشد. برای مثال در صورتی که تمایل به استفاده از مبلمان بزرگ در اتاق نشیمن کوچکی دارید، بهتر است تنها از یک کاناپه بزرگ در رو به روی تلویزیون استفاده نمایید و از استفاده مبلمان تک نفره بزرگ در کنار آن خودداری نمایید. به جای مبلمان تک نفره بزرگ می توانید از صندلی های چوبی کوچک استفاده نمایید. انجام این کار به ایجاد توازن در محیط نیز کمک می کند.

%عکس - شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباه پنجم: طراحی اتاق باید کاملا قرینه باشد

اگرچه استفاده و چیدمان وسایل به صورت قرینه باعث ایجاد فضایی رسمی می شود، اما همیشه لازم نیست نسبت به انجام این کار حساسیت داشته باشید. استفاده از وسایلی که با یکدیگر قرینه نبوده و یا در چیدمان آن ها از قرینگی استفاده نشده باشد، فضایی جذاب و چشم نواز ایجاد می کنند. عدم ایجاد قرینه در میان وسایل مختلف باعث ایجاد جذابیت دیداری شده و چشم نوازتر می باشد. برای مثال به جای استفاده از دو آباژور در دو طرف تخت خواب، می توانید از یک آباژور در یک سمت استفاده کرده و سمت دیگر را خالی بگذارید. اگر چیدمان وسایل در قسمتی از خانه برای شما یکنواخت شده است، می توانید نسبت به جا به جایی آن ها و ایجاد بی قرینگی در نوع چیدمان اقدام کرده و نمایی کاملا متفاوت ایجاد نمایید.

%عکس - شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباه ششم: تنها از یک مدل چوب در طراحی داخلی استفاده نمایید

زمانی که صحبت از استفاده چند چوب در کنار یکدیگر به میان می آید، ایجاد کنتراست نکته کلیدی می باشد. استفاده از تنها یک مدل و رنگ چوب در طراحی داخلی باعث ایجاد فضایی یکنواخت و تک بعدی می شود. اگر تمایل به استفاده از چوب در طراحی داخلی دارید، بهتر است از رنگ های مختلف چوب در کنار یکدیگر استفاده نمایید. برای مثال اگر تنها از طیف تیره رنگ چوب استفاده نمایید، فضای اتاق تاریک شده  و کوچک تر به نظر می آید. اگر از طیف تیره رنگ چوب برای کفپوش استفاده کرده اید، برای انتخاب مبلمان باید از طیف رنگ روشن استفاده نمایید. این کار باعث ایجاد کنتراست میان این دو رنگ می شود.

%عکس - شش باور غلط در طراحی دکوراسیون داخلی

نکات پایانی

اگرچه بسیاری از این باورها سال ها در طراحی داخلی مورد استفاده قرار گرفته است، اما شاید وقت آن رسیده است که نسبت به تغییر این باورهای غلط اقدام نمایید. زمانی که صحبت از طراحی داخلی به میان می آید، استفاده از خلاقیت فردی و شخصی سازی طراحی جایگاه ویژه ای پیدا می کند. بسیاری از مواقع این شما هستید که می توانید نسبت به تغییر یک سری اصول اقدام کرده و خانه و محل زندگی خود را آن طور که علاقه دارید، طراحی کنید. به یاد داشته باشید که در طراحی داخلی آن چه که اهمیت دارد، ایجاد انسجام میان المان های مختلف و برقراری توازن می باشد. شما می توانید با تلفیق سبک های مختلف و به کارگیری رنگ های متناسب در کنار یکدیگر به یک طراحی زیبا و دلنشین دست پیدا کنید.