ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

ایمن سازی وسایل و اثاثیه منزل در برابر وقوع زلزله

arian

kianborna

آیا با نکات و راهکارهای ایمن سازی وسایل خانه در برابر زلزله آشنایی دارید؟ ما در این نوشته از ساختمانچی این راهکارها و نکات مهم را در اختیار شما کاربران گرامی قرار می دهید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

ایمن سازی ساختمان در برابر زلزله

مطابق آیین نامه های ساختمانی خانه باید بر روی یک پی که بالاتر از سطح زمین است ساخته شود تا مقاومت لازم در برابر زلزله فراهم گردد. لازمه این امر قرارگیری منازل به خوبی و به صورت محکم بر روی پی می باشد، با این کار ساختمان به صورت حرفه ای در مقابل خطرات ناشی از زلزله ایمن می گردد.

خانه های جدید باید طوری ساخته شوند که از تمهیدات ویژه از قبیل مهاربندهای خاص، سیستم منحصر به فرد ساخت و ساز, مواد و مصالح ساختمانی بهره کامل ببرند. در مناطق زلزله خیز باید هشدار های لازم جهت آگاهی عموم مردم داده شود تا قدم به قدم برای زمین لرزه های بزرگی که غیر قابل اجتناب اند آمادگی لازم فراهم شود.

این تمهیدات شامل مراحلی می باشند که برای محافظت و ابقاء خدمات عمومی ضروری است، زیرا این خدمات در هنگام وقوع یک زلزله شدید غیر قابل دسترس اند. پس در صورت وقوع یک زلزله شدید امکان قطع برق، کمبود غذا و فساد آن در اثر نبود جریان برق و قطع سیستم تصویه آب وجود دارد، بدین صورت در اکثر موارد توصیه می شود که همیشه باید مقداری آب، غذا، وسایل روشنایی و سایر لوازم ضروری زندگی را در جای امن کنار بگذاریم.

اما در هر حال، آمادگی به هنگام وقوع زلزله در مقابل کنار گذاشتن آب و غذا، وسایل روشنایی و سایر لوازم ضروری زندگی، مقوله ای کاملا متفاوت است. ما باید سعی کنیم از خانه و لوازم با ارزش داخل خانه هایمان، چه بزرگ و چه کوچک محافظت نماییم.

ایمن سازی خانه در برابر زلزله

ایمن سازی وسایل منزل در برابر زلزله

ایمن سازی اثاثیه و اشیا قیمتی خانه در مقابل زلزله نسبتا یک فرآیند بسیار ساده است که توسط خود افراد قابل اجرا می باشد. لازمه این امر این است که هر آنچه از وسایل و اثاثیه منزل که احتمال سقوط آن طی یک زلزله وجود دارد را محکم سر جایش مهار نماییم تا هم از شکستن و افتادن آن و هم از آسیب وارد شدن به ساکنان منزل جلوگیری شود. روش های گوناگونی برای مهار نمودن و ایمن سازی وسایل خانه وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است:

  • آب گرم کن ها، موتورخانه های مرکزی، وسایل سرمایشی و گرمایشی

اگر شما یک آبگرم کن خریداری و آن را به صورت اصولی نصب نموده اید، نحوه بستن و محکم نمودن آن در مکان مورد نظر  را نیز باید به عنوان ایمن سازی در برابر زلزله در نظر بگیرید تا جزیی از فرآیند نصب و راه اندازی محسوب گردد.

اگر می خواهید آبگرم کن را در محل خود جهت ایمنی در برابر زلزله محکم نمایید، این کار بسیار ساده است و به تنهایی قادر به انجام آن هستید. بالا و پایین آبگرم کن را با یک تسمه سوراخ دار فولادی ببندید و آن را توسط یک پیچ حلقه دار به بالای دیوار مهار نمایید. وسایل و لوازم مربوطه مثل تسمه و پیچ حلقه دار را از ابزار فروشی تهیه نمائید.

  • اثاثیه و لوازم خانگی بزرگ

با وجود این که همیشه در آیین نامه های ساختمان به این گونه لوازم و ایمنی آن ها در برابر زلزله اشاره نشده، اما مهار نمودن یخچال و فریزر و دیگر لوازم و اثاثیه بزرگ به طوری که محکم و ثابت سر جای خود قرار گیرند امری مهم و شایان توجه است.

بخوانید!  سازه کششی چیست؟

شرکت های بسیاری وجود دارند که مهار کننده ها و نگهدارنده هایی برای ایمنی یخچال و فریزر در مقابل زلزله همراه با دستور نصب می سازند که به سادگی توسط افراد معمولی قابل نصب هستند.

اشیاء قیمتی بزرگ، قفسه ها، جاکتابی ها، فایل ها, کابینت ها و سایر موارد نیز می توانند طی یک زلزله شدید سقوط نمایند و ایجاد خطر کنند، بنابراین آن ها نیز باید به دیوار محکم و مهار شوند. برای این منظور لوازم و وسایل ویژه ای وجود دارد که مبلمان و اثاثیه خانه شما را در مقابل زلزله ایمن می کند، بدون این که به دیوارها و سایر سطوح خانه آسیبی وارد آورند.

  • اسباب و اثاثیه کوچک

علاوه بر ایمن سازی لوازم و قطعات بزرگ خانه نظیر مبلمان، باید از محکم بودن وسایل کوچک تر نیز در برابر زلزله مطمئن شوید:

برای درب های کمد، چفت های ضد زلزله مخصوصی وجود دارد که از باز شدن درب و از سقوط اشیاء با ارزش و شکستن آن ها جلوگیری می کند. امروزه چفت های مخصوصی ساخته شده که تا زمان حرکت تکه ای از وسایل خانه باز باقی می ماند و سپس به طور اتوماتیک بسته می شود.

نگهدارنده های مخصوصی برای ایمن نگهداشتن لوازم خانگی رومیزی مانند ماکروویو و امثال آن و برای نگهداشتن تلویزیون های مسطح LCD  و جلوگیری از سقوط آن ها وجود دارد که بسیار ساده نصب و راه اندازی می شوند و هم در شرایط زلزله و هم شرایط عادی باعث حفظ این وسایل می گردند.

ایمن سازی لوازم منزل

  • وسایل شیشه ای و ظریف

وسایل شیشه ای و ظریف اصولا  از نظر معنوی بسیار با ارزش اند و یادآور خاطرات افراد هستند و در ضمن بسیار حساس و شکننده در برابر حرکت ناشی از زلزله می باشند. حتی اگر اشیا عتیقه خیلی محکم مهار شوند، به نحوی که سقوط نکنند و درها محکم چفت شوند به صورتی که از باز شدن آن ها جلوگیری شود، اما باز هم لرزش های ناشی از زلزله باعث افتادن اشیاء قیمتی از روی طبقه ها و قفسه ها می شود که این امر منجر به شکسته شدن آن ها می گردد.

می توان از یک نوع ماده نرم چسبنده برای محکم نگهداشتن وسایل در طبقه ها و قفسه ها استفاده نمود. این چسب نرم است و خشک نمی شود. این ماده همچنین برای ثابت نگه داشتن وسایل دکوری و آباژورها برروی سطح میز به کار می رود.

گاهی اوقات جدا نمودن اشیا مهار شده با این چسب بسیار دشوار است اما در هر حال ابزار خاصی برای جداسازی این اشیا قیمتی بدون آسیب رسیدن به اثاثیه خانه یا خود این اشیا وجود دارد.

  • لوازم صوتی و تصویری

هر نوع قفسه، میز یا ویترینی که وسایلی مانند تلویزیون، کامپیوتر و… در آن ها قرار گرفته اند در اثر زلزله سقوط خواهند کرد و وسایل ارزشمند درون آن ها دچار آسیب می شوند. بنابراین آنچه که وسایل صوتی و تصویری را در خود نگه داشته را باید کاملا به یک جای محکم مهار نمایید.

برای شروع مطمئن شوید که هرگونه طبقه یا تخته ای که وسایل صوتی و تصویری را نگه داشته به طور محکم به دیوار یا کف زمین پیچ شده باشد. برای اتصال دکورها و ویترین ها به دیوار از بست ها یا اتصال دهنده های منعطف استفاده کنید.

بخوانید!  مزایای استفاده از جوشکاری انفجاری

دکورهای مخصوص لوازم صوتی تصویری را از گوشه بالایی آن ها با استفاده از بست ها به محل های مشخص شده در دیوار وصل کنید. این کار دکورهای مخصوص این لوازم را بهتر سر جای خود نگه می دارد و به آن ها اجازه می دهد تا کمی حرکت داشته باشند و سقوط نکنند.

همچنین ضروری است میزهای کامپیوتر را به کف زمین مهار کنید و ببندید. بست های منعطف به همان راحتی که به دیوار نصب می شوند به زمین هم به همان صورت محکم می شوند. با مهار نمودن میزهای کامپیوتر احتمال سقوط میز و به طبع تجهیزات کامپیوتر  و… نیز کمتر می شود.

تلویزیون ها، ضبط ها، کامپیوتر ها و… به هنگام وقوع زلزله بسیار در معرض خطر سقوط  قرار می گیرند، که در این صورت هم خود وسایل و هم دیگر لوازم اطراف آن ها آسیب می بینند. بستن لوازم صوتی و تصویری به میزها، دیوارها و دیگر جایگاه های تعبیه شده برای آن ها، یک روش خوب برای جلوگیری از سقوط و افتادن آن ها می باشد.

برای ایمن نگه داشتن کامپیوتر، تلویزیون و دیگر وسایل الکتریکی سعی به استفاده از بندهای مخصوص مهارنمودن این وسایل نمایید. این بندها باعث می شوند وسایل و لوازم خانگی به آن چه که بر روی آن قرار می گیرند کاملا بسته و متصل شوند. آن ها روی سطحی که لوازم روی آن قرار می گیرند پیچ می شوند و بدین صورت باعث حفظ ایمنی آن ها شده و هیچ گونه آسیب و خدشه ای به سطح مربوطه وارد نمی کنند.

یکی دیگر از روش های ایمنی برای ثابت نگه داشتن لوازم خانه در سر جای خود، استفاده از ژل یا چسب مخصوص است که می تواند در زیر کامپیوتر یا دیگر لوازم الکتریکی خانه چسبانده شود.

بدین صورت وقتی لوازم خانگی روی سطح قرار می گیرند، در جای خود محکم شده و به هنگام وقوع زلزله تکان نمی خورند. این چسب ها باعث آسیب یا ایجاد خراش به سطح نمی شوند و به طور دائمی هم روی سطح باقی نمی مانند. اگر بخواهیم لوازم را کمی جابجا کنیم می توان آن ها را به راحتی جدا نمود.

حتی زمانی که از ژل یا بست های ویژه استفاده می کنیم، قرار دادن وسایل الکتریکی سنگین روی طبقه های پایین تر ایده بسیار خوبی است. بدین صورت وسیله سنگین تر به زمین نزدیک تر است و در صورت سقوط احتمال آسیب دیدن آن نیز کمتر است.

در زمان وقوع زلزله احتمال وقوع شوک های الکتریکی و اتصالی وجود دارد که این امر باعث آسیب رسیدن به لوازم برقی متصل به پریز می شود، بنابراین محافظت از این وسایل در مقابل اتصال برق توسط محافظ های مخصوص امری بسیار مهم است. محافظ مخصوص برق میزان جریان برقی که به یک وسیله الکتریکی وارد می شود را کنترل می نماید و در این صورت آسیبی به وسیله وارد نمی گردد.

کلام پایانی

با توجه به زلزله خیز بودن منطقه زندگی خود نسبت به بیمه کردن خانه خود اقدام نمائید. وقتی خانه خود را در برابر زلزله بیمه نمائید شرکت بیمه ملزم به پرداخت خسارت به شما می باشد. علاوه بر آن می توانید وسایل ارزشمند خانه خود را نیز بیمه کنید.

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *