%عکس - برترین ایده های طراحی آشپزخانه کوچک

برترین ایده های طراحی آشپزخانه کوچک

kianborna

طراحی کلیه فضاهای کوچک، از جمله آشپزخانه های کوچک نسبت به فضاهای بزرگ کار سخت تری می باشد. طراحی آشپزخانه کوچک را می توان به نوعی امری چالش برانگیز در نظر گرفت. در طراحی آشپزخانه توجه به کاربردی بودن طراحی امری مهم تلقی می شود. از طرفی اگر فضای آشپزخانه کوچک باشد، وجود وسیله های برقی، کابینت ها، میز غذاخوری و غیره باعث ایجاد هرج و مرج در فضای آشپزخانه می شود. شاید فکر کنید در طراحی چنین فضایی یا باید به کاربردی بودن فضا توجه کنید یا باید جنبه زیبایی شناسی آن را در نظر بگیرید. حتی در آشپزخانه های کوچک نیز این امکان وجود دارد که از یک طراحی زیبا و کاربردی بهره برد. تمام آن چه که برای دست یابی به یک طراحی زیبا نیاز دارید، برقراری تعادل در محیط آشپزخانه می باشد. اگر به رعایت این اصل پایبند باشید، می توانید از انواع لوازم تزئینی، انواع مختلف پرده و هر آن چه که علاقه دارید در آشپزخانه استفاده نمایید. در ادامه به بیان برخی از ایده هایی که در طراحی آشپزخانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند، می پردازیم.

روشن کردن فضای آشپزخانه

استفاده از رنگ های تیره برای طراحی آشپزخانه کوچک باعث می شود، فضای آشپزخانه کوچک تر از آن چه که هست به چشم آید. به همین خاطر بهتر است از آن ها در چنین آشپزخانه هایی استفاده نکنید. در مقابل استفاده از رنگ های روشن باعث بزرگ تر نشان دادن فضای آشپزخانه می شوند. این بدان معنا نیست که برای رنگ آمیزی دیوار تنها باید از رنگ سفید استفاده کرد و یا کابینت های چوبی به رنگ تیره را از طراحی حذف نمود. برای بزرگ تر نشان دادن فضای آشپزخانه های کوچک به فکر استفاده از یک روش نورپردازی مناسب باشید. برای طراحی فضایی که در آن ها از کابینت های چوبی تیره استفاده شده است، به فکر استفاده از رنگ های روشن برای رنگ آمیزی دیوار و اجرای نورپردازی صحیح باشید. انجام این کار تاثیر بسزایی در بزرگ تر نشان دادن آشپزخانه خواهد داشت. برای ایجاد فضایی متفاوت نیز می توانید از لامپ های ال ای دی در زیر کابینت یا شلف های دیواری استفاده نمایید. اگر در آشپزخانه از لامپ های قدیمی و کم نور استفاده کرده اید، وقت آن رسیده است که آن ها را با نمونه ای از لامپ های جدید و پر نور تعویض نمایید. استفاده از یک روش نورپردازی صحیح ساده ترین روشی است که می توانید از آن استفاده کرده و شاهد تاثیر بسزای آن باشید.

%عکس - برترین ایده های طراحی آشپزخانه کوچک

طراحی زیبا برای دیوار بین کابینتی

شاید طراحی آشپزخانه های کوچک با توجه به آن چه که در ذهن شما می باشد، کار سختی باشد. شاید فضای آشپزخانه فضای کافی برای استفاده از بعضی وسایل مانند میز غذاخوری را نداشته باشد، اما باید توجه داشته باشید که از فضای موجود نهایت استفاده را ببرید. یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، دیوار بین کابینتی می باشد. استفاده از یک طراحی زیبا و چشم نواز بر روی این دیوار باعث ایجاد سرزندگی در آشپزخانه های کوچک می شود. راه های زیادی برای دستیابی به یک طراحی زیبا در این قسمت وجود دارد. برای مثال می توانید از یک الگوی غالب برای ایجاد فضایی انرژی بخش در آشپزخانه های کوچک استفاده نمایید. استفاده از الگوهایی با رنگ های خنثی در جهت ایجاد سبک مدرن در آشپزخانه کاربرد دارد.

%عکس - برترین ایده های طراحی آشپزخانه کوچک

استفاده از شلف های دیواری برای ایجاد فضای اضافه

استفاده از شلف های دیواری در آشپزخانه باعث ایجاد فضای اضافه برای قرار دادن وسایل می شود. از این شلف ها می توانید برای قرار دادن وسایل تزئینی یا وسایلی که نیاز دارید در دسترس باشند، استفاده نمایید. با این حال از استفاده تعداد زیادی از آن ها خودداری نمایید.

%عکس - برترین ایده های طراحی آشپزخانه کوچک

استفاده از رنگ ها در طراحی آشپزخانه های کوچک

استفاده از رنگ ها و طرح های مختلف باعث ایجاد سرزندگی در هر فضایی می شود. به این منظور می توانید از یک رنگ غالب برای رنگ آمیزی دیوار استفاده نمایید. انجام این کار باعث می شود آشپزخانه های قدیمی نیز به سبک مدرن تبدیل شوند. اگر نمی توانید نسبت به رنگ آمیزی کل دیوارها اقدام نمایید، بهتر است نسبت به رنگ آمیزی قاب پنجره ها و یا استفاده از یک فرش رنگی مناسب اقدام کنید. ایجاد چنین تغییراتی باعث سرزندگی و تغییر ظاهر کلی آشپزخانه می شود.

آویزان کردن ماهیتابه ها

ماهیتابه ها و وسایلی این چنین باعث اشغال فضای زیادی در آشپزخانه می شوند. یکی از روش هایی که می توانید از آن در جهت اشغال کم تر فضا توسط آن ها استفاده نمایید، استفاده از قلاب در جهت آویزان کردن ماهیتابه ها می باشد. انجام این کار باعث ایجاد فضای اضافه در کابینت ها شده و می توانید از این فضا برای قرار دادن سایر وسایل استفاده نمایید.

%عکس - برترین ایده های طراحی آشپزخانه کوچک

استفاده از وسیله های هنری

استفاده از وسایل و آثار هنری باعث ایجاد شخصی سازی فضای آشپزخانه می شود. به این منظور، می توانید از وسایلی که به آن ها علاقه دارید برای تزئین آشپزخانه استفاده نمایید. استفاده از چند قاب کوچک در کنار یکدیگر نیز باعث ایجاد فضای زیبایی در آشپزخانه های کوچک می شود. به جای استفاده از چند قاب کوچک می توانید از یک قاب بزرگ تر نیز استفاده کرده و آن را به نقطه کانونی آشپزخانه تبدیل نمایید. ایجاد چنین نقطه کانونی باعث می شود، توجه افراد به آن جلب شده و فضای آشپزخانه را بزرگ تر از آنچه که هست تصور کنند.

%عکس - برترین ایده های طراحی آشپزخانه کوچک

استفاده از قفسه های بدون درب

کابینت و قفسه های درب دار باعث می شوند فضای آشپزخانه گرفته به نظر آید. به همین منظور اگر از انواع بدون درب آن ها استفاده نمایید، فضای آشپزخانه بزرگ تر به نظر می آید. رنگ استفاده شده برای رنگ آمیزی داخل این قفسه و کابینت ها باید با رنگ استفاده شده در سایر قسمت های آشپزخانه هماهنگی داشته باشد. انجام این کار باعث ایجاد عمق در فضای آشپزخانه نیز می شود. از این قفسه ها می توانید برای قرار دادن وسیله های مختلف مانند شیشه های تزئینی و سبدهای تزئینی استفاده نمایید.

%عکس - برترین ایده های طراحی آشپزخانه کوچک

نکات پایانی

همان طور که گفته شد، طراحی آشپزخانه های کوچک نسبت به آشپزخانه های بزرگ سخت تر می باشد. در طراحی این گونه آشپزخانه ها باید در نظر داشته باشید که از ایجاد هر گونه هرج و مرج خودداری کرده و فضای آشپزخانه را همیشه مرتب و تمیز نگه دارید.