بنر آبین تبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - اهمیت مرمت بناهای قدیمی

اهمیت مرمت بناهای قدیمی

khedmatazma

kianborna

arian

با پیشرفت علم و تکنولوژی، معماری و ساخت و ساز نیز پله های ترقی را طی نموده و روز به روز ارتقاء پیدا می کنند. امروزه معماران، طراحان و برنامه ریزان در سراسر دنیا از منابع و تجهیزات بیشماری برای طراحی و ساخت شهرها برخوردار هستند و آینده معماری را با ایده های خلاقانه و ناب خود به خوبی رقم می زنند. هر چند این قضیه امیدوار کننده و بسیار خوشایند به نظر می رسد اما در پروسه های سازندگی و توسعه شهری، منابع محدود جهان بسیار سریع تر از آنچه که فکر میکنیم در حال اتمام هستند، منابعی که تولید آن ها سال ها طول کشیده و پروسه ای طولانی را سپری نموده است. این وضعیت مسئولیت سنگینی بر عهده معماران گذاشته است که آن تشویق افراد به سکونت و استفاده مجدد از فضاهایی است که قبلاً ساخته شده اند. این به معنای استفاده از تفکر و طراحی خلاقانه به منظور نگهداری و بازسازی ساختمان های تاریخی است که هم اکنون در شهرها وجود دارند، با همگام سازی آن ها با شرایط موجود و مرمت سازی می توان در حفظ و نگهداری آن ها کوشید.

همانطور که ساختمان های بیشماری در سراسر دنیا وجود دارند، راه های بیشماری نیز برای استفاده مجدد و سازگاری با بناهای قدیمی پیش روی سازندگان و معماران قرار گرفته است. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه و از کجا باید شروع کنیم. اصلاً چرا استفاده مجدد از ساختمان و سازگاری با محیط مهم است؟ قبل از آنکه پروژه نوسازی را شروع کنیم چه جوانبی را باید مد نظر قرار دهیم؟ چگونه پروژه را مدیریت و سازماندهی کنیم؟

%عکس - اهمیت مرمت بناهای قدیمیچرا نوسازی حائز اهمیت است؟

نوسازی و مرمت به حفظ تاریخ، هویت و فرهنگ ساختمان ها و اماکن شهری بسیار زیبا و مقاوم که ساخت مجدد آن ها امکان پذیر نیست کمک می کند. این بناها نوسازی می شوند تا مفیدتر، زیباتر و قابل تحمل تر شوند و رفاه و آسایش را برای بخشی از جامعه که به آن ها علاقمند هستند فراهم نمایند. مرمت و نوسازی روشی مناسب برای حفظ خاطرات، تاریخ و هویت دست نخورده یک بناست. این ایده ای خوب و مناسب است که قبل از افزودن چیزی جدید، از آنچه که از قبل داریم استفاده کنیم. اینکه اصلاً به نوسازی یا بازسازی ساختمان فکر نکنید چندان جالب نیست زیرا شما با کمی ایده پردازی و مشورت با معماران با تجربه می توانید راهکارهای عملی بسیاری را به کار ببرید و به نتیجه ای ایده ال دست یابید. استفاده مجدد یکی از موثرترین روش هایی است که با آن می توانید به پیچیدگی های شاعرانه دست یابید. تکامل و مدرن بودن گاهی اوقات خسته کننده است، از این رو زیباترین و جالب ترین ساختمان ها، بناهایی هستند که در ساخت آن ها از ایدئولوژی های مختلف طراحی استفاده شده و هر کدام مربوط به دوره ای خاص از تاریخ هستند.

اگر بخواهیم موضوع پایداری را بررسی کنیم ،می توان گفت نوسازی ساختمان های موجود کاربرد مواد غیرضروری را به حداقل می رساند و میزان تخریب و تولید نخاله های ساختمانی را کاهش می دهد زیرا از موادی که قبلاً در محل قرار گرفته اند می توان استفاده نمود. همچنین کاهش میزان حمل و نقل مواد و مصالح جدید نه تنها هزینه ها را کم کرده بلکه منجر به حفظ محیط زیست نیز خواهد شد. بسیار مهم است که از ساختمان های موجود که بر اساس پارامترهای اجتماعی، اقتصادی و بوم شناسی ساخته شده اند بهره ببرید زیرا در ساخت آن ها از مواد آلوده استفاده نشده و مصالحی که به کار رفته اند مجدداً قابل استفاده هستند.

قبل از مرمت بنا چه جوانبی را باید مد نظر قرار داد؟

هم اکنون که با اهمیت بهسازی محیط ساخته شده آشنا شدیم، لازم است یک تحلیل کامل از مکان و تاریخچه ساختمان انجام دهیم تا آنچه را می توان مورد استفاده بهینه قرار داد یا دور ریخت بررسی نمائیم. آشنایی با تاریخچه ساختمان و درک عملکردهای ساختاری و سازه ای مهم ترین نکته برای پرهیز از به کار بردن مصالح و تکنیک هایی است که برای نوسازی و مرمت مناسب نیستند و به ساختمان آسیب وارد می کنند. معماری، شهرسازی و برنامه ریزی شهری تنها نباید شامل ساخت و ساز و تولید جدید باشند بلکه باید مرمت، مراقبت، تمیزکاری و بازسازی آنچه که موجود است را نیز در بر گیرند. استفاده مجدد، نوسازی، احیای مجدد، جا به جایی، ذخیره سازی و سکونت مجدد قبل از ساخت و ساز جدید به بنای موجود ارزش و اعتبار می بخشد.

این دیدگاه ها بسیار مفید هستند خصوصاً وقتی که آگاهی ما در مورد کار روی ساختمان قدیمی بالا می رود زیرا با تکیه بر آن ها می توانیم تصمیمات بهتری اتخاذ کنیم. گاهی اوقات کمترین مداخله در ساخت و ساز بیشترین سود را برای ساختمان به همراه خواهد داشت. در کل می توان گفت تجزیه و تحلیل باید به یک طرح دقیق برای پروژه نوسازی منتهی شود که این امر موفقیت به همراه خواهد آورد. این بدان معناست که ساختمان با ویژگی های یکپارچه و منحصر بفرد خود احیا شده و زندگی در آن جریان پیدا می کند، علاوه بر آن به میزان قابل توجه در وقت و هزینه صرفه جویی خواهد شد.%عکس - اهمیت مرمت بناهای قدیمی

چگونه پروژه های نوسازی را باید مدیریت و اجرا نمود؟

به منظور مرمت و نوسازی ساختمان باید راهکارهای اصلی و مهم زیر را در اولویت برنامه ها قرار داد:

  • اگر به روش های فیزیکی یا شیمیایی نیاز دارید احتیاط کنید. این روش ها را با ملایمت انجام دهید و از انجام هر کاری که به بنا صدمه میزند و ویژگی های تاریخی منحصر بفرد آن را از بین می برد بپرهیزید.
  • سیستم های ساختاری باید به درستی شناسایی، حفظ و نگهداری شوند.
  • متریال ها و مصالحی که برای نوسازی مورد استفاده قرار می گیرند باید با ساختمان سازگاری داشته باشند، هر چند توصیه می شود آن ها کمی متفاوت باشند تا جذاب تر به نظر بیایند اما در هر صورت هارمونی و انطباق موضوع بسیار مهمی در نوسازی یا بازسازی است.
  • از پیشنهادات و راهنمایی هایی که معماران با تجربه و فعالان در زمینه بازسازی بنا به شما پیشنهاد می دهند استفاده کنید.
  • تعمیر، مرمت و افزودن مصالح جدید به ساختمانی که سال ها از عمر آن می گذرد به حفظ ارزش ها و معماری آن کمک بزرگی می کند و ارزش آن را حتی با گذشت سال ها ارتقاء می بخشد.
  • مصالح و بخش هایی از بنا که باید حفظ و نگهداری شوند باید به خوبی مراقبت شوند تا آسیبی به آن ها وارد نشود.
  • برای حفظ معماری ساختمان همواره توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی امری بسیار ضروری می باشد.
دلایل مرمت و نوسازی بناها چیست؟

بناها نوسازی می شوند تا مفیدتر، زیباتر و مقاوم تر شوند و رفاه و آسایش را برای بخشی از جامعه که به آن ها علاقمند هستند فراهم نمایند.

معماری، شهرسازی و برنامه ریزی شهری شامل چه مواردی هستند؟

معماری، شهرسازی و برنامه ریزی شهری تنها نباید شامل ساخت و ساز و تولید جدید باشند بلکه باید مرمت، مراقبت، تمیزکاری و بازسازی آنچه که موجود است را نیز در بر گیرند.

مصالحی که برای نوسازی مورد استفاده قرار می گیرند باید چگونه باشند؟

متریال و مصالحی که برای نوسازی مورد استفاده قرار می گیرند باید با ساختمان سازگاری داشته باشند، البته توصیه می شود کمی هم متفاوت باشند تا جذاب تر به نظر بیایند اما به طور کلی هارمونی و انطباق موضوع بسیار مهمی در نوسازی یا بازسازی است.