لوله گالوانیزه

انواع لوله گالوانیزه، مزایا، معایب و کاربرد آن

لوله گالوانیزه محصولی است که در صنعت به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول نمونه ای از پرکاربردترین انواع لوله ها می باشد. با این مقدمه، در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات بیش تر در این زمینه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

لوله گالوانیزه چیست؟

استفاده از روش گالوانیزاسیون بر روی لوله های فلزی و به منظور جلوگیری از خوردگی و آسیب دیدگی آن ها صورت می پذیرد. در نتیجه به لوله هایی که با استفاده از روی و ترکیبات آهن پوشانده می شوند، لوله گالوانیزه می گویند.

در این روش، از روکش روی بر روی لوله های فولادی استفاده می شود. ضخامت این لایه در حدود 15 میکرون می باشد. البته باید در نظر داشت که این ضخامت می تواند با توجه به نوع کاربرد لوله متفاوت باشد. در این پوشش علاوه بر روی، از مقادیر مختلفی از فلزات آهن نیز استفاده می شود.

قطر داخلی این گونه لوله ها بین 1.2 تا 6 اینچ و ضخامت آن 2 و 2.5 اینچ می باشد. از معایب این محصول می توان به عدم مقاومت آن ها در برابر مواد اسیدی اشاره کرد. اما این فاکتور نیز با توجه به شرایط محیطی می تواند متغیر باشد.

لوله های گالوانیزه نمونه ای از لوله های درزدار به شمار می روند. جنس این محصول از فولاد نرم است و در مقایسه با لوله آهنی از مقاومت کم تری برخوردار می باشد. این متریال بر اساس روش تولید به دو دسته گرم و سرد و بر اساس وزن به انواع سبک، متوسط و سنگین تقسیم بندی می شوند که در ادامه به بیان جزئیات بیش تر در مورد آن ها می پردازیم.

اتصال لوله گالوانیزه

از نکات قابل توجه در این محصول که باید رعایت شود، عدم استفاده از روش جوشکاری برای اتصال آن ها به یکدیگر می باشد. چرا که حرارت باعث از بین رفتن روکش روی به کار رفته بر روی آن ها می شود.

هم چنین انجام این کار باعث ایجاد ماده سمی می شود که می تواند به دستگاه تنفسی آسیب رسانده و باعث ایجاد مسمومیت شود. اتصال این گونه لوله ها با استفاده از دنده های پیچی موجود در ابتدا و انتهای لوله صورت گرفته و سپس آب بندی می شود.

لوله گالوانیزه گرم

این روش نسبت به روش سرد، رایج تر می باشد. در روش گالوانیزاسیون گرم، لوله ها با استفاده از روی مذاب پوشانده می شوند و در نهایت سطحی براق ایجاد می شود. در این روش در ابتدا لوله ها باید بر اساس استانداردهای مجاز به محل آماده سازی منتقل شوند. برای جذب هرچه بهتر روی، هرگونه چربی باید از روی آن ها پاک شود و زنگ آهن نیز از روی آن ها پاک شود.

پس از انجام این مرحله لوله ها به ماده فلاکس آغشته شده و وارد دستگاه گالوانیزه می شود و در کوره های مخصوص، دمای آن ها به 120 درجه سانتی گراد می رسد. پس از آن که سطح لوله ها خشک شد، به حمام فلز روی وارد می شوند. مدت زمان قرار گیری در این حمام یک دقیقه و در دمای 450 درجه سانتی گراد می باشد.

پس از این که لوله های از حمام روی خارج شدند، روی اضافه به جای مانده بر روی سطح خارجی و داخلی توسط بخار و فشار هوا پاک می شود و بلافاصله به داخل آب سرد فرو می روند. از مزیت های این روش می توان به استحکام بیش تر آن ها نسبت به روش سرد، هزینه ساخت کم تر و سهولت در اجرای آن اشاره کرد. میزان روی مصرفی در این روش نسبت به روش سرد بسیار بیش تر می باشد.

لوله گالوانیزه گرم

لوله گالوانیزه سرد

در روش گالوانیزاسیون سرد، روکشی ماتی بر روی لوله ایجاد شده و ضخامت روی نسبت به روش گرم کم تر می باشد. در این روش نمک های روی داخل یک محلول آبی الکترولیز می شود. از آن جایی که ضخامت این محصول چندان زیاد نیست، برای مصارف خانگی از آن استفاده می شود.

لوله گالوانیزه آهنی

لوله های گالوانیزه آهنی نمونه ای از لوله های گالوانیزه می باشد. نمونه آهنی عموما خاکستری رنگ بوده و به دو نوع متوسط و سبک تقسیم بندی می شود. به این مدل لوله با درز نیز گفته می شود. چرا که در آن ها درزها با استفاده از دستگاه مخصوص به یکدیگر متصل می شوند. این محصول در اندازه های شش متری در بازار قابل دسترسی می باشند.

مزایای استفاده از لوله گالوانیزه

از مهم ترین مزایای این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه گالوانیزاسیون لوله ها برای جلوگیری از خوردگی آن ها نسبت به سایر روش ها کم تر می باشد.
 • هزینه تعمیر و نگه داری این محصول نسبت به نمونه های دیگر کم تر می باشد.
 • طول عمر این لوله ها بالا بوده و بین 40 تا 50 سال می باشد و همین امر می تواند در طولانی مدتباعث صرفه جویی در هزینه ها نیز شود. با این حال لوله هایی که با کیفیت بالا تولید شده و به خوبی نصب و نگهداری شوند. می توانند بیش از این بازه زمانی مورد استفاده قرار گیرند.
 • پوشش ایجاد شده با استفاده از روش گالوانیزاسیون، به علت ساختار متالوژیکی از دوام بالایی برخوردار است.
 • مقاومت این محصول در برابر ضربه بسیار بالا می باشد.
 • مقاومت در برابر خوردگی از دیگر مزایای استفاده از این متریال می باشد.
 • مدت زمان نصب این محصول نسبت به سایر لوله ها کوتاه تر می باشد.

کاربرد لوله گالوانیزه

 • از این محصول برای انتقال سیالات که از مهم ترین آن ها آب می باشد، استفاده می شود. (لوله های گالوانیزه برای انتقال آب بسیار مناسب می باشند.)
 • استفاده در سازه های فلزی و دکل های مخابراتی از دیگر موارد کاربرد این متریال می باشد.
 • محافظت از کابل های شبکه برق از دیگر مصارف آن می باشد.
 • از این لوله ها بیش تر در صنایع استفاده می شود، اما به کارگیری آن ها در فرآیند لوله کشی نیز صورت می گیرد.

نکات تکمیلی

همان گونه که گفته شد، این لوله ها از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند، اما این میزان استحکام با توجه به شرایط محیطی می تواند متفاوت باشد. برای مثال لوله های گالوانیزه رنگی با پایه رزینی از استحکام بالاتری در میان انواع دیگر برخوردار است.

در بخش های اتصال دهنده در این متریال احتمال وجود قسمت های فرو رفته و برآمده وجود دارد. این امر سبب می شود این نواحی از پوشش درست برخوردار نباشند. این مسئله در لوله های گالوانیزه مشکلی ایجاد نمی کند چرا که پوشش آن ها دارای خواص ویژه ای می باشد. این در حالی است که سایر پوشش ها از این ویژگی برخوردار نیستند.