%عکس - اکسسوری کابینت؛ ضرورتی برای هر آشپزخانه

اکسسوری کابینت؛ ضرورتی برای هر آشپزخانه

greenwaffle

keleman

kianborna

تعبیه اکسسوری در کابینت آشپزخانه از جمله بهترین راهکارهایی است که می توان از آن برای نگهداری ظروف، ابزارها و مواد غذایی خشک استفاده کرد. در واقع می توان گفت این المان نقش سازماندهی و نظم دهی به فضای آشپزخانه و اشیاء موجود در آن را به عهده دارد.

اگر در ساخت کابینت به بهینه سازی فضا توجه شود، یک کدبانوی هنرمند به راحتی می تواند لوازم آشپزخانه را طبق نظم و ترتیب در جای معین قرار دهد و هنگامی که به آن ها نیاز پیدا کرد از آن ها استفاده کند. هیچ چیز به اندازه چیدمان مرتب، دکوراسیون آشپزخانه را تحت تاثیر قرار نمی دهد، به همین دلیل استفاده از این وسیله این روزها یکی از موضوعات بسیار مهم برای طراحان و صاحب خانه ها به شمار می آید.

اگر کابینت فضای کافی برای نگهداری وسایل نداشته باشد, بهم ریختگی و آشفتگی در فضا به چشم می خورد. بنابراین کابینت ها باید امکاناتی جهت استفاده بهینه از فضا را داشته باشند تا هم نظم و ترتیب در آشپزخانه ایجاد کنند و هم فضای آن را زیباتر نشان دهند. البته چیدمان اشپزخانه به فاکتورهای بیشماری نظیر متراژ فضا، تعداد وسایل، نوع دکوراسیون و … بستگی دارد اما مهم ترین و موثرترین فاکتور اکسسوری می باشد.

در دکوراسیون سنتی چندان به بهینه سازی فضا توجه نمی شود اما در آشپزخانه های مدرن رعایت این اصل بسیار ضروری است زیرا متراژ منازل بسیار کوچک تر شده و عدم تعبیه این المان منجر به شلوغی فضا خواهد شد. طراحان و معماران امروزی با طرح های نوین خود, گامی موثری در زیباسازی محیط آشپزخانه برداشته اند. اکسسوری از جمله طرح هایی است که به منظور ایجاد فضای بیشتر در کابینت اجرا می شود و علاوه بر زیبایی, بهینه سازی در فضای آشپزخانه را به ارمغان می آورد. اکسسوری ها در کابینت آشپزخانه تعبیه می شوند و برای نگهداری وسایل و دسترسی آسان به فضای کابینت استفاده میشوند.

در طراحی اشپزخانه های مدرن امروزی از کمترین فضا به بهترین شکل استفاده می شود، از اکسسوری های گوشه گرفته تا سبدهای کشویی همه نقش مهمی در مرتب سازی فضا و افزایش کارایی آن دارند. چیدمان ظروف ادویه جات، قابلمه ها، قاشق ها و چنگال ها و … بزرگ ترین دغدغه خانم ها است که با طراحی و ساخت این وسیله این مشکل حل شده است. با توجه به مدل کابینت و فضای آن می توان به بهترین شکل وسایل را در آن چید. در برخی مدل ها می توان اکسسوری چرخشی و در برخی دیگر به شکل ثابت طراحی کرد که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. از این راهکار نه تنها برای قرار دادن ظروف اشپزخانه بلکه برای تفکیک سطل های زباله نیز استفاده می شود.

انواع اکسسوری

اکسسوری ها از نظر شکل و کاربرد به انواع زیر دسته بندی میشوند:

سبدهای سوپر مارکت

سوپر مارکت کابینتی در ابعاد و اندازه های مختلف با توجه به فضای مورد نظر ساخته می شوند. سبدهای سوپر مارکت شامل سبد سوپر زمینی, سبد نصب از کف, سبد مواد شوینده, سبد نصب از بغل, سوپر یخچالی و سوپر وسط می باشند.

مجیک کرنر

بعضی از کابینت ها عمق زیادی دارند و دسترسی به آنها سخت می باشد. قسمت انتهایی این کابینت ها همیشه آشفته و بهم ریخته است. مجیک کرنر بهترین گزینه برای استفاده از فضای دور از دسترس کابینت هایی می باشد که در گوشه آشپزخانه قرار دارند. اکثر افراد گمان می کنند فضای گوشه همواره بدون استفاده خواهد ماند اما با این راهکار می توان از این مکان به بهترین شکل برای قرار دادن وسایل استفاده کرد.

اکسسوری کابینت

اکسسوری کشویی

در آشپزخانه های کوچک, فضا برای قرار دادن وسایل یا مواد خشک غذایی بسیار محدود است, اما با بهینه سازی فضای کابینت می توان همه چیز را مرتب قرار داد و از آشفتگی و بهم ریختگی آشپزخانه جلوگیری کرد. از اکسسوری های کشویی برای مرتب کردن فضای داخل کشو استفاده می شود. به تصویر زیر نگاه کنید. با طبقه بندی فضای کشو و تفکیک آن می توان قاشق، چنگال، چاقو و سایر ابزارهای کاربردی را مرتب چید.

اکسسوری کابینت کشویی

سطل زباله

قرار دادن سطل زباله در فضای آشپزخانه جلوه خوشایندی ندارد, به همین منظور سعی شده تا در فضای کابینت محلی برای قرار دادن زباله ها تعبیه شود. با این روش می توان زباله های خشک و تر را از هم جدا کرد و همواره آشپزخانه ای تمیز و مرتب داشت.

اکسسوری در کابینت

آویزهای داخل و بیرون کابینت

با صرف هزینه بسیار کم می توان در خارج یا داخل کابینت آویزهایی برای نصب قابلمه, چاقو, دستکش و دیگر لوازم قرار داد. با انجام اینکار وسایل را می توان بعد از هر بار استفاده به راحتی آویزان نمود و از انباشتن ظروف روی هم جلوگیری کرد.

آویز لیوان

سبدهای آبچکان

برای مرتب قرار دادن ظرف و ظروف شسته شده می توان از سبدهای آبچکان در آشپزخانه استفاده نمود. این سبدها از تجمع ظروف بر روی همدیگر جلوگیری می کنند. در حال حاضر کارخانه های تولید کننده سینک ظرفشویی مدرن این امکانات را همراه سینک به مشتریان ارائه می دهند اما در صورتی که سینک شما فاقد سبد آب چکان بود می توانید این وسیله ضروری را از فروشگاه ها تهیه نمائید.