ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

arian

kianborna

انتخاب رنگ مناسب برای خانه به دلایل زیادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از مهم ترین دلایل آن می توان به ایجاد حسی که توسط رنگ های مختلف القا می شود، اشاره کرد. قبل از اقدام به هرگونه کاری، بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید و با خصوصیات هر یک از رنگ ها آشنایی مختصری داشته باشید. استفاده از منابع آنلاین و مجلات دکوراسیون داخلی نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند. در این صورت این امکان برای شما فراهم می شود که به انتخابی صحیح دست پیدا کنید. توجه داشته باشید که در هنگام انتخاب رنگ نه تنها زیبایی، بلکه عوامل دیگری از جمله سلیقه فردی نیز حائز اهمیت می باشد.

%عکس - چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

برای انتخاب رنگ مناسب بهتر است در ابتدا به تم مورد نظر و رنگ وسایلی که در نظر دارید از آن ها در اتاق مورد نظر استفاده نمایید، فکر کنید. بعد از انتخاب این المان ها نوبت به انتخاب رنگ مناسب می رسد. برای انتخاب رنگ، می توانید بین یک تا چهار رنگ انتخاب نمایید. استفاده  بیش از چهار رنگ در خانه باعث ایجاد هرج و مرج می شود و نمای زیبایی ندارد. اگر تمایل به استفاده از بیش از یک رنگ دارید باید در نظر داشته باشید که رنگ های انتخابی از یک طیف بوده و یا با یکدیگر هماهنگی داشته باشند.

اصول استفاده از رنگ در طراحی اخلی

رنگ ها هرکدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. برای مثال بسیاری از افراد از رنگ آبی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه و اداره ها استفاده می کنند. دلیل این انتخاب، ویژگی آرام بخشی این رنگ می باشد. همان طور که نمونه بارز این ویژگی را می توان در طبیعت نیز مشاهده کرد. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با نگاه به آسمان و آبی دریا احساس آرامش کرده باشید. به همین خاطر استفاده از رنگ آبی بهترین گزینه ای است که می توان در طراحی اتاق خواب انتخاب کرد. چرا که استفاده از این رنگ باعث ایجاد فضایی آرام بخش می شود. رنگ های دیگر نیز مانند رنگ آبی ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. برای مثال استفاده از طیف روشن رنگ زرد و قرمز باعث ایجاد انرژی در افراد مختلف می شود. برای ایجاد چنین فضایی تنها لازم است برای رنگ آمیزی یک یا دو دیوار از این رنگ ها استفاده نمایید. استفاده از این دو رنگ در رستوران ها نیز باعث می شود اشتهای افراد زیاد شود.

بخوانید!  تازه ترین راهکارهای طراحی حمام کوچک

%عکس - چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

از این رو انتخاب این رنگ ها برای آن دسته افرادی که در نظر دارند فضای مهیجی در محیط ایجاد کنند، مناسب می باشد. استفاده از رنگ نارنجی در طراحی آشپزخانه نیز تاثیری مشابه داشته و باعث افزایش انرژی می شود.

%عکس - چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

توجه به تاثیر روانی رنگ ها

برخی از افراد به تاثیری که هر رنگ ممکن است داشته باشد، فکر نمی کنند و تنها به دنبال اتمام کار می باشند. اما بهتر است برای انجام این کار عجله نکنید. قبل از اقدام به هرگونه کاری بهتر است کاربرد هریک از اتاق ها را در نظر بگیرید و برای انتخاب رنگ هر کدام از اتاق ها تاثیر رنگ را در نظر داشته باشید. در حقیقت هر رنگ تاثیر روانی متفاوتی دارد که ممکن است شخص از آن بی خبر باشد. برای مثال بهتر است برای انتخاب رنگ اتاق خواب به جای رنگ قرمز از رنگ آبی استفاده نمایید. این کار باعث ایجاد هارمونی مناسب در اتاق خواب می شود.

%عکس - چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

توجه به کاربرد هر اتاق

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در هنگام انتخاب رنگ به آن توجه داشته باشید، مشخص کردن هدف از استفاده اتاق مورد نظر می باشد. برای مثال از آن جایی که آشپزخانه فضایی است که بیش تر افراد زمان زیادی را صرف غذا پختن، صرف غذا و انجام دیگر فعالیت های متفرقه می کنند، انتخاب رنگی که با این فعالیت ها تطابق پذیری داشته باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای چنین فضایی استفاده از رنگ هایی مانند رنگ هلویی، طلایی و قرمز مایل به قهوه ای انتخاب های مناسبی می باشند. تمامی این رنگ ها نمونه ای از رنگ های انرژی بخش می باشند. در مقابل اگر فضای اتاق به گونه ای است که باید آرام بخش باشد، استفاده از رنگ های آبی و سبز و خاکستری انتخاب های مناسبی هستند. در ادامه به معرفی برخی از رنگ ها و تاثیر روانی هریک ازآن ها می پردازیم.

  • رنگ صورتی به عنوان رنگی سرزنده، جذاب و دارای انرژی مثبت شناخته می شود. این رنگ بیش تر به عنوان رنگی دخترانه شناخته می شود.
  • استفاده از رنگ قرمز برای فضایی که نیاز به القای انرژی دارد، بسیار مناسب می باشد .
  • استفاده از رنگ نارنجی باعث به جریان انداختن قوه تخیل می شود. هم چنین استفاده از این رنگ باعث ایجاد فضایی دنج و گرم در اتاق می شود.
  • استفاده از رنگ زرد برای اتاق هایی که کم تر از نور طبیعی برخوردار است، مناسب می باشد.
  • رنگ سبز از جمله رنگ های متعادل، آرام بخش و روح افزا برشمرده می شود.
بخوانید!  چه پرده ای مناسب خانه ما است!

%عکس - چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

تست کردن رنگ ها قبل از استفاده

افراد متخصص در زمینه طراحی داخلی توصیه می کنند که قبل از استفاده از رنگ ها بهتر است نسبت به تست کردن آن ها اقدام نمایید. انجام این کار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود. برای انجام این کار می توانید رنگ انتخابی را بر روی یک تخته امتحان کرده و آن را در مقابل دیوار قرار دهید. با انجام این کار می توانید به تصوری کلی از رنگ انتخابی دست یابید. یکی دیگر از روش هایی که می توانید برای تست کردن رنگ پیش از استفاده انجام دهید، رنگ آمیزی یک دیوار به وسیله رنگ انتخابی و قرار دادن المان هایی مانند مبلمان در مقابل آن می باشد. با انجام این کار نیز می توانید در مورد مناسب بودن یا نبودن رنگ تصمیم گیری نمایید.

%عکس - چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

سه ایده برتر برای انتخاب رنگ

  • سعی کنید بیش تر از رنگ های روشن برای رنگ آمیزی دیوار استفاده نمایید.
  • استفاده از یک رنگ غالب برای رنگ آمیزی یک دیوار نمای متفاوتی ایجاد می کند.
  • بهتر است برای رنگ آمیزی همه دیوارها از رنگ سفید استفاده نکنید.

%عکس - چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

نکات پایانی

به کارگیری اطلاعات ذکر شده در مورد انتخاب رنگ، می تواند شروع مناسبی برای یک تصمیم گیری صحیح باشد. توجه داشته باشید که رنگی که انتخاب می کنید باید با سلیقه تمامی افراد خانوده هماهنگی داشته باشد.

%عکس - چگونگی انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *