ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

kianborna

arian

اگرچه بسیاری از ما توانایی انتخاب دو رنگ که در کنار یکدیگر نمای خوبی ایجاد می کنند، داریم اما زمانی که صحبت از طراحی داخلی به میان می آید انجام این کار کمی پیچیده تر می شود. استفاده از رنگ هایی که با یکدیگر تطابق پذیری دارند، باعث ایجاد فضایی زیبا می شود. انتخاب رنگی که برای رنگ آمیزی دیوار مناسب باشد، مهم ترین فاکتور در طراحی دکوراسیون داخلی و ایجاد تغییر در خانه می باشد. انتخاب رنگ باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد فضایی آرام بخش شود.

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

انتخاب رنگ مناسب در ابتدا کمی سخت به نظر می رسد. تمام آن چه که باید به آن توجه داشته باشید، آشنایی با مقدماتی در مورد رنگ ها می باشد. بعد از آشنایی با این موارد می توانید به یک ترکیب زیبا دست یابید. در ا دامه به بیان نکانی در مورد چگونگی انتخاب رنگ مناسب می پردازیم.

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

رنگ های اصلی

قبل از توضیح در مورد چگونگی و انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی بهتر است آشنایی مختصری با رنگ ها داشته باشیم. رنگ های اصلی به آن دسته از رنگ هایی گفته می شود که از ترکیب هیچ رنگی به وجود نمی آیند. این رنگ ها رنگ های قرمز، آبی و زرد می باشند.

رنگ های فرعی

رنگ های فرعی از ترکیب رنگ های اصلی به وجود می آیند و عبارتند از: نارنجی، بنفش و سبز.

استفاده از رنگ های خنثی

انتخاب رنگ اصلی که تمایل دارید از آن در طراحی داخلی استفاده کنید، مهم ترین کاری است که باید انجام دهید. این امکان وجود دارد که از ترکیب رنگ خنثی با رنگ انتخابی، طیف کلی رنگ استفاده شده را تیره یا روشن نمایید. استفاده از چرخه رنگ ها در مورد چگونگی انتخاب رنگ کمک شایانی به شما می کند. توجه داشته باشید که هر یک از رنگ های انتخابی رنگ مکملی دارند که شما باید در کنار یکدیگر از آن ها استفاده نمایید. سه رنگ اصلی که در ابتدا به معرفی آن ها پرداختیم، در دسته رنگ های مکمل قرار می گیرند.

بخوانید!  جادوی رنگ های پاییزی در تزیین خانه

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

توجه به سردی و گرمی رنگ ها

شاید تمایز رنگ های گرم و سرد برای بیش تر افراد کمی دشوار باشد. رنگ های گرم معمولا رنگ هایی هستند که از شادابی و سرزندگی برخوردار هستند. برای مثال رنگ های قرمز، نارنجی و زرد از جمله رنگ های گرم در نظر گرفته می شوند. در حالی که رنگ های بنفش، آبی و سبز به عنوان رنگ های سرد شناخته می شوند. این رنگ ها بیش تر برای ایجاد فضایی آرام بخش مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب رنگ در طراحی داخلی باید به آن توجه داشته باشید، اندازه اتاق مورد نظر می باشد. رنگ های گرم رنگ های مناسبی برای استفاده در فضاهای کوچک نیستند. این در حالی است که از رنگ های سرد نیز کم تر در فضاهای بزرگ استفاده می شود. توجه به سردی و گرمی رنگ ها تاثیر بسزایی در طراحی محل مورد نظر شما می گذارد.

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

استفاده از رنگ های مکمل در طراحی داخلی

در چرخه رنگ ها، رنگ های مکمل در کنار یکدیگر قرار نمی گیرند، بلکه این رنگ ها در رو به روی هم قرار می گیرند. زمانی که تصمیم به استفاده از رنگ های مکمل در کنار یکدیگر دارید، بهتر است برای انتخاب طیف رنگی آن دو برای یکی از طیف روشن و برای انتخاب دیگری از طیف تیره استفاده نمایید.

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

استفاده از سه رنگ در طراحی داخلی

در طراحی اتاق کودک بیش تر از این تکنیک استفاده می شود. چرا که در انتخاب این رنگ ها از رنگ های روشن و غالب در کنار یکدیگر استفاده می شود. نکته ای که در هنگام استفاده از این رنگ ها باید به آن توجه داشته باشید، رعایت فاصله بین آن ها می باشد. استفاده از این رنگ ها درست در کنار یکدیگر چندان خوشایند نبوده و باعث ایجاد هرج و مرج می شود. به همین خاطر برای پرکردن فاصله میان این رنگ ها باید از یک رنگ خنثی مانند سفید یا خاکستری استفاده نمایید.

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

استفاده از طیف های مختلف یک رنگ

استفاده از طیف های مختلف یک رنگ در کنار یکدیگر نمای زیبایی ایجاد می کند. همان طور که می دانید رنگ ها طیف های مختلفی دارند و می توان از میان آن ها نمونه ای مناسب از آن ها را انتخاب نمود. برای مثال اگر به رنگ زرد علاقمند هستید اما استفاده از طیف روشن آن را دوست ندارید، می توانید از میان طیف تیره این رنگ انتخاب کرده و از آن برای طراحی اتاق مورد نظر استفاده نمایید. انتخاب طیف مناسب رنگ نیز نکته مهمی است که در هنگام انتخاب رنگ باید به آن توجه داشته باشید.

بخوانید!  نکات مهم خرید روتختی

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

استفاده از رنگ های غالب

استفاده از رنگ های غالب در طراحی داخلی مستلزم رعایت نکاتی می باشد. از این رنگ ها معمولا برای رنگ آمیزی یک دیوار استفاده می کنند. این کار باعث می شود دیوار به نقطه کانونی در فضای مورد نظر تبدیل شود. در کنار این رنگ می توانید از رنگ های مکمل، برای رنگ آمیزی دیوار استفاده نمایید. شما می توانید بر روی دیواری که از رنگ غالب بر روی آن استفاده شده است، از رنگ سفید برای ایجاد الگو بر روی آن استفاده نمایید. توجه داشته باشید که رنگ انتخابی با مبلمان یا فرش تطابق داشته باشد.

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

استفاده از ترکیب رنگ سفید

استفاده از رنگ سفید در طراحی داخلی باعث ایجاد نمای زیبایی می شود. اما به یاد داشته باشید که از این رنگ به تنهایی در خانه خود استفاده نکنید. استفاده از رنگ های مختلف در کنار این رنگ باعث ایجاد فضای متفاوت و زیبا می شود. برای مثال اگر از رنگ سفید برای انتخاب مبلمان استفاده کرده اید، بهتر است از یک رنگ گرم برای رنگ آمیزی دیوار استفاده نمایید. هم چنین استفاده از پرده، کوسن و فرش های رنگی نیز می تواند نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

نکات پایانی

بدون شک یکی از عوامل تاثیرگذار در زیبایی طراحی داخلی انتخاب رنگ مناسب می باشد. اگاهی از تاثیر هر یک از رنگ ها و چگونگی ادغام آن ها می تواند به شما در اجرای این امر یاری کند.

%عکس - راهنمای کامل انتخاب رنگ در طراحی داخلی

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *