%عکس - ارتباطات در پروژه های ساختمانی

ارتباطات در پروژه های ساختمانی

keleman

kianborna

greenwaffle

سازمان های پروژه محور غالباً وقت و منابع ارزشمندی را برای یافتن راه های اشتراک گذاری فعالیت های پروژه و برنامه ریزی برای اعضای تیم ساخت و ساز به امید صرفه جویی در هزینه های تعداد کل مجوزهای نرم افزاری، صرف می کنند. این برنامه احتمالی معمولاً برای اعضای تیم که تنها وظایف پروژه را انجام می دهند، اعمال می شود و نیازی به تغییر در برنامه کلی پروژه نیست. دلیل اینکار این نیست که اعضای تیم تاثیر کمی بر موفقیت پروژه دارند بلکه هدف اصلی صرفه جویی در هزینه مجوزهای گران قیمت نرم افزار مدیریت پروژه است. شرکت های پروژه محور با چاپ یا ارسال برنامه های پروژه در قالب PDF به اعضای تیم، مشکل این هزینه ها را حل می کنند. به طور خلاصه، برنامه های پروژه بر اساس نرم افزار Primavera P6 ساخته می شوند اما طبق فرمت پی دی اف به اشتراک گذاشته می شوند تا امکان دریافت مجوز برای تمام اعضای تیم وجود داشته باشد.

اگر از یک نقطه نظر دیگر به قضیه نگاه کنیم، اعضای تیم این پروژه دچار حسی ناخوشایند از دریافت این فرم از برنامه می شوند که این امر منجر به تاثیرات منفی و از دست رفتن فرصت های ایجاد یک محیط تیمی بسیار موثر و همکاری قوی تر بین افراد درگیر در پروژه می شود. اخیراً برخی از شرکت های نرم افزاری به موضوع از قلم افتادن اطلاعات پروژه و عملکرد پایین تیم ها توجه کرده و راه حل های مناسب را ایجاد نموده اند تا وسیله ای مناسب تر برای حل این مشکل در اختیار افراد قرار دهند.

سازمان های پروژه زیاد نگران صرف زمان نیستند و برنامه های خود را در فرمت xer. و  xls. به اشتراک می گذارند. استفاده از ابزار خوانشگر یک راهکار جدید برای این نوع فایل هاست که توسط نرم افزار Primavera P6 ایجاد شده است. از این طریق کاربران می توانند در وقت، تلاش و هزینه صرفه جویی کنند تا اعضای تیم در رابطه با فعالیت های پروژه، WBS (ساختار شکست کار) ، منابع و … به طور کامل مطلع شوند.

ابزار خوانشگر برنامه پروژه به انتشار اطلاعات پروژه کمک می کند و برای شرکت هایی که از آن استفاده می کنند مزایای قابل توجهی به ارمغان می آورد. این مزایا به شرح زیر می باشند:

  • ناظر پروژه یک مرور تعاملی از پروژه ارائه می دهد. هر یک از اعضا می توانند قسمت های مشخصی از پروژه را مشاهده کنند و به گزینه ها و تنظیمات مختلفی که این نوع ابزار ارائه می دهد، دسترسی داشته باشند. اشتراک گذاری از طریق فایل های pdf پرینت شده باعث می شود کاربران مسئولیت ها و وظایف خود را دریافت کنند و هیچ نظر کلی در مورد اینکه چگونه با پروژه سازگار شوند نداشته باشند.
  • این روشی مطمئن برای ارائه برنامه های پروژه به اعضای تیم است و اطلاعات مناسب را به افراد مناسب ارائه می دهد. اگر همه اعضای تیم، یک خوانشگر پروژه در اختیار داشته باشند، هیچ تاخیری در ارائه اطلاعات به روزرسانی شده برنامه پروژه به افراد، از جمله افراد ذینفع پیش نخواهد آمد.
  • اشتراک گذاری طرح کلی پروژه یک تشکیلات بهتر برای برنامه ریزان و مدیریت پروژه فراهم می کند زیرا راهی مناسب تر برای سازماندهی به اینکه کدام اعضای تیم کدام مسئولیت را به عهده دارند و باید از کدام اطلاعات پروژه آگاه شوند نشان داده و مدت زمانی که صرف اشتراک گذاری برنامه های پروژه از طریق پی دی اف های پرینت شده می شود را کاهش می دهد.
  • خوانشگرهای برنامه پروژه گزینه های بیشماری برای تیم پروژه فراهم می کنند و یک مرور کلی از پروژه ارائه داده و فرصت های مناسب برای مشارکت اعضای تیم ایجاد می نمایند. تیمی که تصویری واضح از فعالیت های خود دارد همیشه با انگیزه است و می تواند منجر به بهبود عملکرد هر یک از اعضا شود.
  • یک ناظر پروژه موجب صرفه جویی در هزینه مجوزهای گران قیمت برای ذینفعان اصلی که فقط به مشاهده برنامه پروژه نیاز دارند خواهد شد. این نوع نرم افزار به عنوان یک وسیله مقرون به صرفه برای تحویل اطلاعات به ذینفعان و مشاوران خارجی پروژه عمل می کند و آن اطلاعات را در یک داشبورد مناسب و تنظیمات حرفه ای ذخیره می کند، در عین حال ده برابر در مجوز نرم افزار صرفه جویی می کند تا نیاز به ارائه چنین اطلاعاتی را برطرف سازد.

مواردی که در این نوشته از ساختمانچی به آن ها اشاره شد برخی از فواید اصلی این نوع نرم افزار در سازمان شماست. با استفاده از آن تمام اعضای تیم از هر نوع تغییر یا به روز رسانی در برنامه پروژه آگاه خواهند شد، علاوه بر آن در زمان و منابع اضافی به منظور ارائه اطلاعات ضروری پروژه نیز صرفه جویی می شود. مزایای نام برده شده فواید طولانی مدت هستند که کارایی کل تیم را بالا برده و تأثیرات مثبت در دستیابی به همکاری بیشتر و هماهنگ سازی بین اعضای تیم ساختمانی به جا خواهد گذاشت.