بنر آبین تبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

arian

kianborna

khedmatazma

بدون شک می توان گفت همه افراد زندگی در خانه های بزرگ را دوست دارند. اما امروزه با توسعه شهرنشینی بسیاری از خانه ها ابعاد بزرگی نداشته و معمولا کوچک می باشند. طراحی آپارتمان های کوچک نسبت به خانه های بزرگ سخت تر بوده و افراد با چالش بیش تری در این زمینه رو به رو هستند. اما اگر طراحی دکوراسیون داخلی این گونه آپارتمان ها به نحو صحیحی صورت پذیرد، بدون شک کوچک بودن خانه چندان به چشم نمی آید و حتی می توان با استفاده از تکنیک هایی فضای خانه را بزرگ تر از آن چه که هست نشان داد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی با شما در میان می گذاریم، اشتباهات رایجی است که معمولا افراد در طراحی آپارتمان های کوچک انجام می دهند. آشنایی با این موارد به شما کمک می کند، نسبت به آن ها آگاهی پیدا کرده و از انجام آن ها خودداری کنید. با ما همراه باشید.

استفاده از مبلمان بزرگ

یکی از مهم ترین و بزرگ ترین اشتباهی که افراد در طراحی آپارتمان های کوچک انجام می دهند، انتخاب مبلمان بزرگ برای اتاق نشیمن می باشد. مبلمان یکی از المان های اصلی در طراحی اتاق نشیمن محسوب می شود. توجه داشته باشید که انتخاب مبلمان بزرگ در آپارتمان های کوچک باعث ایجاد نمایی ناخوشایند شده و فضای اتاق را کوچک تر از آن چه که هست نشان می دهد. به جای استفاد از مبلمان بزرگ، بهتر است از یک کاناپه مناسب و در کنار آن از تعدادی صندلی که ظاهری متناسب با کاناپه دارند، استفاده نمایید.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

عدم استفاده از فرش

اگرچه استفاده یا عدم استفاده از فرش امری سلیقه ای می باشد، اما به یاد داشته باشید عدم استفاده از آن به نوعی باعث ناقص بودن طراحی داخلی می شود. استفاده از یک فرش مناسب باعث ایجاد انسجام در فضای اتاق می شود. در طراحی فضای کوچک، عدم استفاده از فرش باعث می شود، کوچک بودن اتاق به چشم آید. به همین خاطر استفاده از یک فرش در مرکز اتاق که در آن از رنگ های خنثی استفاده شده باشد، باعث می شود فضای اتاق بزرگ تر از آن چه که هست نشان داده شود.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

ایجاد هرج و مرج در فضای اتاق

ایجاد هرج و مرج در فضای اتاق های کوچک یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی است که در طراحی آپارتمان های کوچک انجام می شود. استفاده از وسایل زیاد و حتی استفاده از الگوهای مختلف در کنار یکدیگر از جمله عواملی است که باعث ایجاد هرج و مرج در اتاق می شود. به همین خطر بهتر است از استفاده وسایل غیر ضروری در آپارتمان های کوچک خودداری کرده و اگر به استفاده از الگوها علاقمند هستید، تنها از یک الگو استفاده نمایید.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

اجرای نورپردازی نادرست

استفاده از یک روش نورپردازی مناسب در تمامی قسمت های خانه موضوعی مهم تلقی می شود. اگر اجرای نورپردازی به طرز صحیحی صورت گیرد، فضای اتاق را بزرگ تر از آن چه که هست نشان می دهد. توجه داشته باشید که بهتر است فضای اتاق های کوچک روشن باشند. بنابراین اگر از لامپ های کم سو استفاده کرده اید، بهتر است نسبت به تعویض آن ها اقدام کرده و از لامپ های پر نور به این منظور استفاده نمایید. استفاده از لامپ های ال ای دی و انواع لوستر انتخاب های مناسبی هستند.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

استفاده از رنگ های تیره برای رنگ آمیزی دیوار

انتخاب رنگ مناسب برای رنگ آمیزی دیوار، نقش مؤثری در زیبایی خانه دارد. استفاده از رنگ های تیره برای رنگ آمیزی دیوارهای اتاقی کوچک، انتخاب مناسبی نمی باشد. چرا که انجام این کار باعث می شود فضای اتاق کوچک تر از آن چه که هست به چشم آید. این در حالی است که اگر از رنگ های روشن به این منظور استفاده کنید، نور منعکس شده و همین امر در بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق به شما کمک می کند.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

استفاده از تنها یک رنگ

استفاده از تنها یک رنگ در طراحی خانه ایده مناسبی نیست. همان طور که گفته شد، در طراحی آپارتمان های کوچک بهتر است از رنگ های روشن استفاده نمایید. به این منظور استفاده از رنگ های خنثی بهترین گزینه ای است که در مقابل شما قرار دارد. اگر تمایل به استفاده از یک رنگ دارید بهتر است از طیف های مختلف یک رنگ استفاده نمایید. این روش باعث ایجاد انسجام در فضای اتاق شده و در بزرگ تر نشان دادن اتاق نیز کاربرد دارد.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

عدم استفاده از آینه

نقش آینه در زیبایی طراحی داخلی را فراموش نکنید. استفاده از آینه یکی از موارد اساسی در طراحی اتاق های کوچک می باشد. چرا که آینه ها باعث انعکاس نور شده و همین امر در بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق به شما کمک می کند. اگر حتی برای رنگ آمیزی یک دیوار از رنگ تیره استفاده کرده و در کنار آن استفاده از آینه را فراموش کرده باشید، فضایی پر هرج و مرج در اختیار خواهید داشت. بنابراین استفاده از یک آینه بزرگ یا چند آینه کوچک در کنار یکدیگر را فراموش نکنید.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

استفاده ناصحیح از الگوها

استفاده از الکوها به طور قطع باعث ایجاد نمای زیبایی در اتاق شده و از یکنواختی موجود در فضای اتاق جلوگیری می کند. به همین خاطر در طراحی اتاق های کوچک نیز می توان از الگوها استفاده کرد. تنها به یاد داشته باشید که از یک الگو که در آن از رنگی مشابه با سایر رنگ های استفاده شده در طراحی استفاده شده است، استفاده نمایید. استفاده از الگوها در انسجام بخشی المان های موجود در فضای اتاق نیز کاربرد دارند.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

عدم استفاده از پرده

عدم استفاده از پرده ها باعث می شود، فضای اتاق خالی به نظر آید. به همین خاطر استفاده از پرده ها در طراحی امری مهم تلقی می شود. بهتر است برای انتخاب مدل پرده آپارتمان های کوچک از انواع ساده آن ها استفاده نمایید. هم چنین انتخاب رنگ های روشن برای پرده ها نیز نکته دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که از استفاده پرده های سنگین خودداری نمایید. رنگ پرده ها باید با رنگ دیوار نیز هماهنگی داشته باشد.

%عکس - اشتباهات رایج در طراحی خانه کوچک

نکات پایانی

به طور کلی می توان گفت اگرچه ممکن است فضای خانه کوچک باشد، اما عدم طراحی صحیح نیز نقش مهمی در کوچک تر به نظر آمدن آن دارد. نکات ارائه شده می تواند راهگشای شما در این زمینه باشد.