%عکس - آموزش نصب کاشی

آموزش نصب کاشی

kianborna

keleman

از کاشی به عنوان کفپوش حمام، در قسمت دیوار بین کابینتی و موارد دیگر استفاده می شود. نحوه نصب کاشی در همه قسمت های خانه مشابه بوده و تفاوتی ندارد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن می پردازیم، آموزش نصب کاشی می باشد. با استفاده از این مطلب این امکان برای شما فراهم می شود که خود نسبت به انجام این کار اقدام نموده و در هزینه های مصرفی صرفه جویی کنید. برای آشنایی با چگونگی انجام این کار در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مرحله زیرسازی

اطمینان از مقاوم بودن بستر کار

قبل از اقدام به نصب کاشی لازم است نسبت به مقاوم بودن بستر کار اطمینان حاصل کنید. چرا که اگر بستر مورد نظر از مقاومت و استقامت بالایی برخوردار نباشد،  در طولانی مدت باعث ایجاد صدا در زیر پا شده و هم چنین می تواند باعث ایجاد شکستگی در کاشی ها شود و اگر این کار به درستی انجام نشود، کاشی بر اثر فشار آسیب می بیند. ایجاد بستر مناسب تا اندازه ای به نوع کاشی کاری و محلی که قصد استفاده از کاشی در آن قسمت را دارید نیز بستگی دارد.

%عکس - آموزش نصب کاشی

استفاده از سیمان در زیرسازی

قبل از اقدام به نصب کاشی و به عنوان زیرسازی لازم است که از سیمان و یا متریال مشابه استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار از تخته سه لا استفاده نکنید. استفاده از لایه سیمانی از نفوذ آب جلوگیری کرده و به عبارتی خاصیت ضد آب دارد. هم چنین استفاده از سیمان باعث می شود احتمال ایجاد انحراف در فضای زیرسازی به حداقل برسد.

%عکس - آموزش نصب کاشی

اطمینان از یکنواختی سطح

در مرحله باید از یکنواخت بودن سطح سیمانی اطمینان حاصل نمایید. این کار باید در تمامی مراحل نصب کاشی انجام شود.

%عکس - آموزش نصب کاشی

در قدم بعدی با استفاده از نوار فیبر محل اتصالات را بر روی ملات خشک مشخص نمایید و سپس به استفاده از لایه دیگری از ملات اقدام نمایید. زمانی که از ایجاد سطحی صاف اطمیان حاصل کردید، بستر کار آماده برای نصب کاشی می باشد.

%عکس - آموزش نصب کاشی

ایجاد خطوط راهنما

معمولا ساخت دیوارها همیشه کاملا صاف نبوده و شکل دقیق مربعی ندارند. از این رو ایجاد خطوط راهنما برای نصب صحیح کاشی ها نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به این منظور از گچ های مخصوص و نوارهای اندازه گیری برای ایجاد خطوط صاف در جهت نصب کاشی ها استفاده می شود. در ابندا نقطه میانی هر دیوار را پیده کرده و نقطه ها را به یکدیگر متصل کنید. اگر خطوط متصل شده صاف نبود، باید نسبت به پیدا کردن تقارن مناسب اقدام نمایید. این کار به شما کمک می کند که کاشی ها را از نقطه صحیح نصب نمایید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

قرار دادن کاشی ها بر روی سطح مورد نظر

زمانی که به یک الگوی مناسب از محلی که قصد نصب کاشی ها بر اساس آن را دارید، دست پیدا کردید، می توانید برای اطمینان از صحیح بودن آن، کاشی ها را بر روی سطح مورد نظر قرار دهید. این کار به شما کمک می کند که نمایی کلی از کاشی ها پیدا کرده و اندازه مناسب کاشی را به دست آورید. هم چنین انجام این کار به شما کمک کند که نقطه مناسب برای نصب کاشی را مشخص نمایید. در این صورت کاشی ها در گوشه نیز به خوبی قرار می گیرند. به یاد داشته باشید که در بعضی مواقع، کاشی هایی که در گوشه قرار می گیرند نیاز به برش دارند.

%عکس - آموزش نصب کاشی

آماده سازی ملات

آماده سازی ملات با توجه به دستورالعمل ملاتی که خریداری کرده اید، انجام می شود. به طور کلی ملات به شکل پودر بوده و برای آماده سازی آن باید با آب مخلوط شود. بافت ملات آماده شده باید به شکل بافت کره بادام زمینی باشد. توجه داشته باشید که آب را یک جا به پودر ملات اضافه نکنید. بهتر است بعد از اضافه کردن آب، 10 تا 15 دقیقه صبر کرده و اگر نیاز به آب بیش تری داشت دوباره به آن اضافه نمایید.%عکس - آموزش نصب کاشی

نصب کاشی

 • بعد از انجام اقدامات اولیه، نوبت به نصب کاشی می رسد. برای انجام این کار در ابتدا ملات را کم کم بر روی سطح مورد نظر می ریزیم. به یاد داشته باشید که این کار را از قسمتی که قصد شروع کار دارید، انجام دهید. برای مثال بهتر است هر بار در فضایی 2*3 نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. ملات را در میان خط هایی که با گچ کشیده بودید، پخش کنید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • در مرحله بعد کاشی ها را بر روی ملات پهن شده روی سطح قرار دهید. انجام این کار را از گوشه شروع کنید و از خطوط راهنمایی که ایجاد کرده بودید، استفاده نمایید. بهتر است در زمان نصب کاشی، فاصله 1.8 اینچی از لبه کاشی و دیوار ایجاد کنید. این فاصله بعد از اتمام کار به وسیله دوغاب پر می شود.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • به یاد داشته باشید که در زمان نصب کاشی ها فاصله ای در بین آن ها ایجاد نمایید. این کار می تواند به صورت چشمی انجام شود. هم چنین می توانید از وسیله ای که مخصوص این کار می باشد نیز استفاده نمایید. این وسیله در گوشه کاشی قرار گرفته و بین هر چهار کاشی فاصله مناسب را ایجاد می نماید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • پس از نصب هر کاشی از مسطح و یکنواخت بودن سطح آن نسبت به کاشی های دیگر اطمینان حاصل کنید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • برای قرار گرفتن صحیح کاشی ها در گوشه سطح مورد نظر، آن ها را با استفاده از دستگاه کاشی بری برش دهید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • در مرحله بعد نوبت به استفاده از دوغاب می رسد. برای انجام این کار در ابتدا فاصله دهنده ها را از بین کاشی ها برداشته و سپس نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • انتخاب دوغاب مناسب نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. انتخاب دوغاب به فاصله ای که در بین کاشی ها وجود دارد، بستگی دارد. استفاده از دوغاب شن و ماسه ای برای فاصله های بیش تر از 3 میلی متر مناسب می باشد.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • طرز تهیه دوغاب باید بر اساس دستورالعملی که بر روی بسته آن نوشته شده است، انجام پذیرد. استفاده از برخی از افزودنی ها می تواند مقاومت آن در برابر آب را بالا برده یا رنگ مناسبی برای آن ایجاد نماید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • در مرحله بعد نسبت به ریختن دوغاب بر روی سطح کاشی ها اقدام نمایید. بهتر است که انجام این کار نیز کم کم صورت پذیرد. توجه داشته باشید که دوغاب تمام سطح کاشی ها و حتی زاویه ها را نیز به خوبی پر کند.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • اجازه دهید دوغاب به مدت 20 دقیقه بر روی سطح باقی بماند.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • در مرحله بعد با استفاده از یک اسفنج مرطوب، دوغاب را از روی کاشی ها پاک کنید. بهتر است این کار را یکسره انجام نداده و برای هر کاشی جداگانه انجام دهید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • بعد از انجام این کار 3 ساعت صبر کرده و دوباره دوغاب را بر روی سطح کاشی ها بریزید و بعد از 20 دقیقه به وسیله اسفنج مرطوب پاک کنید.

%عکس - آموزش نصب کاشی

 • در مرحله آخر نسبت به درزگیری بین کاشی ها اقدام نمایید. بتونه هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند، عموما با یکدیگر تفاوت دارند. توجه داشته باشید که انجام این کار باید هر 6 ماه یکبار صورت پذیرد.

%عکس - آموزش نصب کاشی

نکات پایانی

آن چه که در این جا به بیان آن پرداختیم، آموزش نصب کاشی می باشد. استفاده از این مطلب این امکان را برای شما فراهم می کند که به راحتی نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. اما در صورتی که شما از جمله افرادی هستید که زمان کافی برای انجام این کار نداشته و به دنبال نصاب کاشی هستید، می توانید از لینک دستمزد نصب کاشی استفاده نمایید.