آموزش رنگ آمیزی سقف

آموزش رنگ آمیزی سقف

رنگ سقف می تواند تاثیر بسزایی در زیبایی فضای اتاق، نمای آن و میزان روشنایی خانه یا آپارتمان داشته باشد. استفاده از یک رنگ روشن می تواند ایده ای مناسب برای روشنایی خانه در نظر گرفته شود. بنابراین رنگ آمیزی سقف می تواند ایده مناسبی برای ایجاد تغییر در فضای خانه باشد. برای آشنایی با روش انجام این کار در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید.

مرحله اول

در ابتدا لازم است، نسبت به آماده سازی زیرسازی و خرید وسایل مورد نیاز اقدام نمایید. بهترین وسیله ای که می توانید برای رنگ آمیزی سقف مورد استفاده قرار دهید، غلطک رنگ آمیزی می باشد. استفاده از قلمو رنگ آمیزی برای انجام این کار راهکار چندان مناسبی نیست. اما در مقابل استفاده از غلطک رنگ آمیزی در ایجاد سطحی یکنواخت بدون ایجاد هرگونه حباب به شما کمک می کند. انتخاب غلطکی که طول دسته آن مناسب برای انجام این کار باشد به طول سقف بستگی دارد.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله دوم

در این مرحله نوبت به انتخاب رنگ مناسب برای رنگ آمیزی سقف می رسد. روش رنگ آمیزی سقف تفاوت هایی با رنگ آمیزی دیوار دارد. بهترین انواع رنگ که می توانید از آن برای رنگ آمیزی سقف استفاده نمایید، رنگ مات می باشد. از مزیت های استفاده از این رنگ برای سقف، پوشش مناسب هرگونه آسیب دیدگی های سقف می باشد. انتخاب طیف رنگی مناسب نکته دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. در بسیاری از موارد از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف استفاده می شود. چرا که استفاده از این رنگ می تواند در بزرگ تر و روشن تر نشان دادن فضای اتاق به شما کمک کند. انتخاب طیف مناسبی از این رنگ که با رنگ دیوارها هماهنگی بیش تری داشته باشد، نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله سوم

برای آماده سازی فضای اتاق در جهت رنگ آمیزی سقف، لازم است وسایل اتاق را خارج کنید. در صورتی که امکان خروج وسایل از اتاق وجود ندارد، به وسیله پارچه و ملحفه روی آن ها را به خوبی بپوشانید.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله چهارم

بعد از خارج کردن یا پوشاندن وسایل موجود در اتاق، نوبت به پوشاندن سطح زمین می رسد. بهتر است پنجره ها را نیز به وسیله پارچه پوشانده و پرده ها را در بیاورید. بهتر است برای انجام این کار از ورقه های پلاستیکی استفاده نکرده و از پارچه استفاده نمایید.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله پنجم

در این مرحله نوبت به استفاده از کاغذ سمباده 180 می رسد. کاغذ سمباده را به آرامی بر روی کل سقف بکشید. این کار باعث می شود سطحی یکنواخت در اختیار داشته باشید و آلودگی های به جا مانده در طول زمان نیز از بین برود. بعد از انجام سمباده زنی، از یک پارچه برای پاک کردن گرد و غبار سطح سقف استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که اگر طراحی سقف به گونه ای است که بافت در آن وجود دارد، از سمباده زنی آن اجتناب کنید.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله ششم

لبه های سقف و قسمت هایی که در نظر دارید رنگی نشوند را به وسیله نوار کاغذی بپوشانید.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله هفتم

بعد از پوشاندن لبه های سقف برای جلوگیری از رنگی شدن آن، نوبت به پوشاندن وسایل روشنایی می باشد. اگر از لامپ های سقفی در طراحی سقف استفاده کرده اید، با استفاده از نوار کاغذی آن ها را بپوشانید. برای پوشاندن لوستر نیز می توانید از پلاستیک یا پارچه استفاده نمایید. زمانی که نوبت به رنگ آمیزی سقف در کنار لوستر می رسد، بهتر است از قلمو رنگ آمیزی برای انجام این کار استفاده نمایید.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله هشتم

در این مرحله نوبت به استفاده از پرایمر می رسد. پرایمر را درون ظرف مخصوص ریخته و با استفاده از غلطک نسبت به پرایمر زدن سطح مورد نظر اقدام نمایید. از یک لایه پرایمر بر روی سقف استفاده کنید. برای انجام این کار غلطک را به شکل خطوطی صاف بر روی سقف حرکت دهید. بعد از انجام این کار به مدت 30 دقیقه اجازه دهید تا پرایمر به طور کامل خشک شود.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله نهم

در صورتی که لبه های دیوار را به وسیله کاغذ نواری نپوشانده اید، با استفاده از یک قلمو رنگ آمیزی باریک نسبت به رنگ آمیزی لبه های دیوار اقدام نمایید. استفاده از قلموهای زاویه دار می تواند راهکار مناسبی در این زمینه باشد.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله دهم

در این مرحله رنگی که از قبل انتخاب کرده اید را درون ظرف ریخته و غلطک را به داخل آن فرو ببرید. به یاد داشته باشید که غلطک را به آرامی به رنگ آغشته کرده و یکباره آن را درون ظرف رنگ فرو نبرید. انجام این کار باید به گونه ای باشد که بعد از 3 تا 4 مرتبه انجام این کار غلطک آغشته به رنگ شود.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله یازدهم

در این مرحله با استفاد از غلطک رنگ آمیزی نسبت به رنگ آمیزی سقف اقدام نمایید. قبل از انجام این کار اطمینان حاصل کنید که رنگ اضافی آن گرفته شده است. برای انجام این کار بهتر است غلطک را به شکل حرف V و W بر روی سقف حرکت دهید. در حین انجام این کار فشار ملایمی به دست وارد نمایید.

آموزش رنگ آمیزی سقف

مرحله دوازدهم

در این مرحله نوبت به رنگ آمیزی لایه دوم فرا می رسد. در این مرحله غلطک را به شکل خطوط صاف بر روی دیوار به حرکت در آورید. بعد از انجام این کار اجازه دهید رنگ در طول شب خشک شود. اگر از پرایمر در ابتدا کار استفاده کرده باشید، لازم نیست از لایه دوم رنگ بر روی آن استفاده نمایید.

آموزش رنگ آمیزی سقف