خرید متر لیزری بنر آبین
 
adsصدر الکترونیک
رنگ آمیزی ام دی اف

آموزش رنگ آمیزی ام دی اف

kianborna

arian

از آن جایی که امروزه بسیاری افراد از ام دی اف در ساخت کابینت آشپزخانه و دیگر موارد استفاده می کنند، آموزش رنگ آمیزی آن و ایجاد نمایی جدید به واسطه انجام این کار می تواند کارآمد باشد. برای آشنایی با چگونگی رنگ آمیزی ام دی اف در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید.

رنگ کردن ام دی اف

  • مرحله اول: سمباده زنی سطح ام دی اف

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، ایجاد سطحی یکدست در جهت رنگ آمیزی می باشد. به این منظور در ابتدا باید از یک درزگیر مانند ملات گچ در گوشه های کابینت استفاده نمایید. در جهت انجام این کار می توانید از انگشت خود یا از یک ماله کوچک استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که انجام این کار نیاز به دقت زیادی ندارد، چرا که در نهایت سطح مورد نظر سمباده زده می شود.

درزگیر

پس از خشک شدن درزگیر، با استفاده از یک کاغذ سمباده سیلیکون کاربید با درجه سختی متوسط نسبت به سمباده زنی گوشه های ام دی اف اقدام نمایید. برای انجام این کار می توانید از سمباده ای با درجه سختی 220 استفاده کنید.

بهتر است در هنگام سمباده زنی دست خود را زیاد فشار نداده و از یک فشار متوسط استفاده نمایید. پس از سمباده زنی گرد و غبار حاصل از انجام این کار را پاک کنید، چرا که در صورت وجود تراشه رنگ آمیزی به درستی انجام نمی شود.

سمباده زنی سطح ام دی اف

پس از اتمام سمباده زنی گوشه های ام دی اف، با استفاده از یک کاغذ سمباده 120 تمام سطح ام دی اف را سمباده بزنید.

سطح ام دی اف را سمباده بزنید

پس از این که سمباده زنی ام دی اف به طور کامل به پایان رسید با استفاده از یک پارچه نم سطح ام دی اف را به خوبی پاک کنید. پس از انجام این کار اجازه دهید سطح ام دی اف به طور کامل خشک شود. برای پاکسازی تراشه ها می توانید از جاروبرقی نیز استفاده نمایید.

پاکسازی تراشه ها

  • مرحله دوم: استفاده از پرایمر

پس از سمباده زنی سطح مورد نظر، نوبت به استفاده از پرایمر می رسد. برای انجام این کار می توانید از یک قلمو رنگ آمیزی استفاده کرده و یک لایه نازک از پرایمر بر روی سطح مورد نظر بزنید. توجه داشته باشید در گوشه های کابینت به خوبی از پرایمر استفاده شود.

استفاده از پرایمر

به یاد داشته باشید استفاده از پرایمرهایی مانند پرایمرهای پایه روغنی، الکل و لاک الکل تحت تاثیر خاصیت جذب ضعیف آب توسط MDF قرار نمی گیرند. زمانی که کار استفاده از پرایمر به پایان رسید، ممکن است به راحتی طرح ام دی اف قابل مشاهده باشد.

این امری طبیعی می باشد. در صورتی که از پرایمرهای نام برده در بالا استفاده نمایید، استفاده از یک لایه پرایمر کافی است. با این حال برای ایجاد نتیجه بهتر می توانید از دو یا سه لایه نازک پرایمر استفاده نمایید. پس از انجام این کار اجازه دهید پرایمر به طور کامل خشک شود.

پرایمرهای پایه روغنی، الکل و لاک الکل

پس از خشک شدن پرایمر، با استفاده از کاغذ سمباده با درجه سختی پایین نسبت به سمباده زنی سطح مورد نظر اقدام نمایید. پس از سمباده زنی سطح مورد نظر باید کاملا یکدست باشد.

  • زمانی که از سمباده بر روی سطح ام دی اف استفاده می نمایید، ممکن است رنگ آن کمی روشن تر شود. اما به یاد داشته باشید که پرایمر باید قابل مشاهده باشد. این بدان معناست که از سمباده زنی زیاد سطح ام دی اف خودداری نمایید.

سمباده زنی سطح

همان گونه که گفته شد، این امکان وجود دارد که از سه لایه پرایمر بر روی ام دی اف استفاده نمایید. در صورتی که در نظر دارید از سه لایه پرایمر استفاده کنید، باید بعد از خشک شدن هر لایه نسبت به سمباده زنی اقدام کرده و بعد از پاک کردن سطح آن از گرد و غبار ایجاد شده، دوباره از لایه دیگر پرایمر استفاده کنید.

دوباره از لایه دیگر پرایمر استفاده کنید

  • مرحله سوم: رنگ آمیزی ام دی اف

در این مرحله نوبت به رنگ آمیزی سطح ام دی اف می رسد. برای انجام این کار از دستور العمل روی رنگ استفاده نمایید. در صورتی که در نظر دارید از غلطک برای انجام از این کار استفاده کنید، در نظر داشته باشید که غلطک از پرزهای کوتاه برخوردار باشد.

برای دریافت نتیجه بهتر، از دو یا سه لایه رنگ استفاده نمایید. برای انجام این کار بعد از هر بار استفاده باید اجازه دهید سطح رنگ به طور کامل خشک شود سپس به رنگ آمیزی لایه بعد اقدام نمایید. برای انتخاب رنگ بهتر است از یک رنگ پایه روغنی، الکل یا لاک الکل استفاده نمایید.

در صورتی که از پرایمر به خوبی استفاده کرده باشید، رنگ های پایه آب و حلال هر دو به خوبی به سطح ام دی اف، جذب می شوند. با این حال بهتر است از رنگ های پایه آب برای انجام این کار استفاده نکنید.

رنگ آمیزی سطح ام دی اف

پس از رنگ آمیزی سطح ام دی اف، اجازه دهید رنگ به طور کامل خشک شود. هم چنین توجه داشته باشید در صورتی که در نظر دارید از دو یا سه لایه رنگ آمیزی استفاده نمایید، باید اجازه دهید رنگ به طور کامل خشک شده و سپس از یک لایه دیگر استفاده نمایید. در این مرحله کار شما به پایان می رسد.

از دو یا سه لایه رنگ آمیزی استفاده نمایید

کلام پایانی

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی شما را با طریقه رنگ آمیزی ام دی اف آشنا کرده باشد. آیا تا به حال نسبت به رنگ آمیزی کابینت ام دی اف خود اقدام کرده اید؟ اگر نکته ای در این خصوص می دانید، آن را با ما در میان بگذارید.

kavoshfarda

توییتر لینکداین تلگرام واتس اپ فیسبوک

برای اطلاع از جدیدترین اخبار و آموزش های ساختمانی، در خبرنامه ساختمانچی عضو شوید2 دیدگاه در “آموزش رنگ آمیزی ام دی اف

سلام جنس پلایمر و رنگ باید یکی باشد مثلا پلایمر لاک الکل و رنگ روغنی با هم قابل استفاده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *