بنر آبینتبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

آموزش بازسازی وسایل چوبی

arian

khedmatazma

kianborna

آیا شما نیز از جمله افرادی هستید که در خانه از المان های چوبی استفاده کرده اید؟ بدون شک بعد از گذشت مدت زمانی المان های چوبی دچار آسیب دیدگی هایی می شوند. راهکارهای زیادی در زمینه بازسازی و ایجاد نمایی نو در طراحی المان های چوبی موجود می باشد. برای انجام این کار تمیز کردن آن ها و برطرف کردن هرگونه آلودگی از سطح آن ها، بازسازی خراش های موجود و استفاده از رنگ و یا سیلر از جمله کارهایی است که باید انجام دهید. آن چه که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان آن می پردازیم، آموزش راهکارهایی در زمینه بازسازی مبلمان چوبی می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مرحله اول

در مرحله اول به وسیله انواع مواد شوینده مخصوص چوب و یک پارچه تمیز ضخیم سطح مبلمان چوبی را تمیز می کنید. توجه داشته باشید در صورتی که ماده شوینده باید با آب مخلوط شود، آب اضافه پارچه را بگیرید. به یاد داشته باشید که استفاده ازسایر شوینده های شیمیایی باعث ایجاد آسیب مبلمان چوبی می شود. در صورتی که به پاک کننده مخصوص چوب دسترسی ندارید می توانید از 15 میلی لیتر مایع ظرفشویی و 3.78 لیتر آب برای پاک کردن و ایجاد نمایی نو در مبلمان چوبی استفاده نمایید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله دوم

در این مرحله با استفاده از ژل پترولیوم لکه های آب به جا مانده بر روی سطح چوب را پاک کنید. بعد از انجام این کار به مدت شب تا صبح اجازه دهید این ژل به داخل چوب نفوذ کند. این کار باعث می شود لکه های آب و یا مواد شوینده به خوبی از روی سطح چوب پاک شود. سپس به وسیله پارچه تمیز آن را از سطح چوب پاک کنید. اگر ژل پترولیوم در دسترس نداشتید می توانید از سایر مواد با خاصیت مشابه استفاده نمایید. اما در ابتدا نقطه کوچکی را امتحان کنید. چرا که ممکن است استفاده از آن ها رنگ چوب را تغییر دهد.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله سوم

در مرحله سوم هرگونه آسیب دیدگی در سطح مبلمان را به وسیله بتونه اپوکسی یا وکس تعمیر می کنیم. توجه داشته باشید از نمونه ای که رنگ آن به رنگ مبلمان شباهت دارد، استفاده نمایید. به وسیله انگشت مقدار از بتونه اپوکسی را برداشته و آن را بر روی محل آسیب دیده بگذارید و با دست به آن شکل بدهید. وکس برای آسیب دیدگی های کوچک و اپوکسی برای آسیب دیدگی های وسیع مناسب می باشد. بتونه اپوکسی اصولا در دو مرحله مخلوط و تهیه می شوند. برای آشنایی با روش ساخت آن به دستورالعمل روی آن توجه داشته باشید. اگر رنگ بتونه با رنگ مبلمان هماهنگ نشد، نگران نباشید. چرا که می توانید با استفاده از رنگ آن را تغییر دهید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله چهارم

در این مرحله از ژل بتونه چوب روی قسمت های رنگ پریده استفاده کنید. برای انجام این کار به پارچه ای نرم نیاز دارید. از مزیت های دیگر استفاده از این ژل این است که به زودی خشک نمی شود. به همین خاطر در صورتی که از رنگ آن راضی نبودید، می توانید با استفاده از تینر، آن را پاک کرده و از رنگ دیگری استفاده نمایید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله پنجم

در مرحله آخر با استفاده از پارچه تمیز و محلول پرداخت چوب تمام سطح چوب را دستمال بکشید. برای انجام این کار پارچه را به صورت مدور بر روی سطح مورد نظر حرکت دهید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

روش سمباده زنی

مرحله اول

در ابتدای کار تمام آلودگی های سطح چوب را به وسیله پاک کننده چند منظوره تمیز کنید. توجه داشته باشید که از پاک کننده استاندارد استفاده نمایید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله دوم

در این مرحله به وسیله کاغذ سمباده با درجه سختی 40 یا 60 سطح مورد نظر را سمباده بزنید. سمباده زدن را تا زمانی که چوب خالص نمایان شود ادامه دهید. در طول زمان انجام این کار، کاغذ سمباده را تعویض کرده و نمونه ای جدید مورد استفاده قرار دهید. به یاد داشته باشید در طول انجام این کار از ماسک و عینک مخصوص استفاده نمایید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله سوم

در این مرحله با استفاده از یک قلمو خرده های چوب حاصل از سمباده زنی را ار روی سطح مورد نظر پاک کنید. این کار می تواند به شما کمک کند نقطه ای که سمباده نزنید مشخص شده و نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله چهارم

در مرحله چهارم با استفاده از کاغذ سمباده با درجه سختی 120-240 دوباره نسبت به سمباده زنی سطح مورد نظر اقدام نمایید. این کار کمک می کند که سطحی صاف و یکدست در اختیار داشته باشید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله پنجم

در این مرحله به وسیله یک پارچه تمیز نم دار و تینر سطح مورد نظر را پاک کنید. استفاده از تینر باعث می شود چوب نمایی طبیعی داشته باشد.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله ششم

در این مرحله از جلادهنده مبلمان چوبی مانند روغن ساج یا روغن جلا برای جلادهی سطح المان چوبی استفاده می کنیم. استفاده از روغن های جلادهنده باعث می شوند رنگ چوب به خوبی خود را نشان دهد.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

مرحله هفتم

در مرحله آخر در صورتی که از رنگ طبیعی چوب رضایت نداشتید، می توانید ار رنگ یا لاک الکل بر روی سطح چوبی استفاده نمایید. بعد از استفاده از آن، اجازه دهید سطح مورد نظر خوب خشک شود و بعد به وسیله یک کاغذ سمباده بسیار ملایم سطح آن را سمباده بزنید و یک لایه دیگر از رنگ یا لاک الکل استفاده نمایید. اگر بعد از بار اول رنگ دلخواه شما به دست آمد، می توانید از سمباده زدن و استفاده از لایه دوم رنگ خودداری کنید.

%عکس - آموزش بازسازی وسایل چوبی

کارهایی که برای بازسازی وسایل چوبی انجام می شوند، کدام اند؟

برای انجام این کار تمیز کردن آن ها و برطرف کردن هرگونه آلودگی از سطح آن ها، بازسازی خراش های موجود و استفاده از رنگ و یا سیلر از جمله کارهایی است که باید انجام شوند

در بازسازی وسایل چوبی چه نکاتی را پیرامون تمیز کردن مبلمان باید رعایت نمود؟

در صورتی که ماده شوینده باید با آب مخلوط شود، آب اضافه پارچه را بگیرید. استفاده از سایر شوینده های شیمیایی باعث ایجاد آسیب مبلمان چوبی می شود.
در صورتی که به پاک کننده مخصوص چوب دسترسی ندارید می توانید از 15 میلی لیتر مایع ظرفشویی و 3.78 لیتر آب برای پاک کردن و ایجاد نمایی نو در مبلمان چوبی استفاده نمایید.

متریال مناسب برای رفع آسیب دیدگی و بازسازی وسایل چوبی چیست؟

وکس برای آسیب دیدگی های کوچک و اپوکسی برای آسیب دیدگی های وسیع مناسب می باشد.

متریال مورد استفاده برای تغییر در رنگ طبیعی چوب طی بازسازی وسایل چوبی کدام اند؟

در صورتی که از رنگ طبیعی چوب رضایت نداشتید، می توانید ار رنگ یا لاک الکل بر روی سطح چوبی استفاده نمایید.

مزیت استفاده از ژل بتونه چوب در بازسازی وسایل چوبی چیست؟

استفاده از این ژل این است که به زودی خشک نمی شود. به همین خاطر در صورتی که از رنگ آن راضی نبودید، می توانید با استفاده از تینر، آن را پاک کرده و از رنگ دیگری استفاده نمایید.