بنر آچاریست تبلیغات
 
بنر کی پلاس بنر آبین
%عکس - ایمن سازی لوازم صوتی و تصویری در برابر زلزله

ایمن سازی لوازم صوتی و تصویری در برابر زلزله

kianborna

khedmatazma

زلزله از جمله حوادث طبیعی ست که هر ساله در کشور اتفاق می افتد. با توجه به زلزله خیز بودن منطقه زندگی خود باید خانه و زندگی خود را در برابر این حادثه طبیعی بیمه کنید. زلزله با توجه به میزان شدت خود تکان های متعددی به خانه وارد میکند و این امر باعث سقوط و حرکت وسایل منزل میشود. در تمام خانه ها وسایلی مانند تلویزیون, ضبط صوت, اشیاء گرانبها و … اصولا در ویترین و دکورها قرار دارند. عدم ثابت نگه داشتن این وسایل در محل قرارگیری باعث حرکت آنها و احیانا سقوط میشود, بنابراین با استفاده از ابزار مناسب میتوان آنها را در محل خود محکم نمود. در این نوشته 6 راهکار برای ایمنی وسایل منزل در برابر زلزله ارایه شده که میتواند کمک شایانی به کاهش خسارات ناشی از وقوع زلزله بنماید.

%عکس - ایمن سازی لوازم صوتی و تصویری در برابر زلزله

راهکارهای ایمنی وسایل سنگین و ارزشمند در برابر زلزله

گام اول: میزها و دکورهایی که در آنها تجهیزاتی مثل تلویزیون, ضبط صوت, سینما خانوادگی و … در آنها قرار دارند محکم مهار کنید.

هر نوع قفسه, میز یا ویترینی که وسایلی مانند تلویزیون،کامپیوتر و… در آنها قرار گرفته اند در اثر زلزله سقوط خواهند کرد و وسایل ارزشمند درون آنها دچار آسیب میشوند. بنابراین آنچه که وسایل صوتی و تصویری را در خود نگه داشته را باید کاملا به یک جای محکم مهار نمایید.

برای شروع مطمئن شوید که هرگونه طبقه یا تخته ای که وسایل صوتی و تصویری را نگه داشته به طور محکم به دیوار یا کف زمین پیچ شده باشد. برای اتصال دکورها و ویترین ها به دیوار از بست ها یا اتصال دهنده های منعطف استفاده کنید. دکورهای مخصوص لوازم صوتی تصویری را از گوشه بالایی آنها با استفاده از بست ها به محل های مشخص شده در دیوار وصل کنید. این کار دکورهای مخصوص این لوازم را بهتر سر جای خود نگه می دارد و به آنها اجازه می دهد تا کمی حرکت داشته باشند و سقوط نکنند. همچنین ضروری است میزهای کامپیوتر را به کف زمین مهار کنید و ببندید. بست های منعطف به همان راحتی که به دیوار نصب می شوند به زمین هم به همان صورت محکم می شوند. با مهار نمودن میزهای کامپیوتر احتمال سقوط میز و به طبع تجهیزات کامپیوتر  و… نیز کمتر می شود.

گام دوم : بستن خود لوازم صوتی تصویری و تجهیزات مربوطه

گام دوم  بستن خود لوازم صوتی تصویری می باشد. تلویزیون ها ،ضبط ها, کامپیوتر ها و… به هنگام وقوع زلزله  بسیار در معرض خطر سقوط  قرار می گیرند، که در این صورت هم خود وسایل و هم دیگر لوازم اطراف آنها آسیب می بینند. بستن لوازم صوتی و تصویری به میزها، دیوارها و دیگر جایگاه های تعبیه شده برای آنها، یک روش خوب برای جلوگیری از سقوط و افتادن آنهاست.

برای ایمن نگه داشتن کامپیوتر، تلویزیون و دیگر وسایل الکتریکی سعی به استفاده از بندهای مخصوص مهارنمودن این وسایل نمایید, این بندها باعث می شوند وسایل و لوازم خانگی به آنچه که برروی آن قرار می گیرند کاملا بسته و متصل شوند. آنها روی سطحی که لوازم روی آن قرار می گیرند پیچ می شوند و بدین صورت باعث حفظ ایمنی آنها شده و هیچ گونه آسیب و خدشه ای به سطح مربوطه وارد نمیکنند.

گام سوم : استفاده از چسب یا ژل مخصوص

یکی دیگر از روش های ایمنی برای ثابت نگه داشتن لوازم خانه در سر جای خود, استفاده از ژل یا چسب مخصوص است که می تواند در زیر کامپیوتر یا دیگر لوازم الکتریکی خانه چسبانده شود. بدین صورت وقتی لوازم خانگی روی سطح قرار می گیرند، در جای خود محکم شده و به هنگام وقوع زلزله تکان نمی خورند. این چسب ها باعث آسیب یا ایجاد خراش به سطح نمی شوند و به طور دائمی هم روی سطح باقی نمی مانند. اگر بخواهیم لوازم را کمی جابجا کنیم میتوان آنها را به راحتی جدا نمود.

گام چهارم : تنظیم نمون وسایل صوتی تصویری خانه

حتی زمانیکه از ژل یا بست های ویژه  استفاده می کنیم، قرار دادن وسایل الکتریکی سنگین روی طبقه های پایین تر ایده بسیار خوبی است. بدین صورت وسیله سنگین تر به زمین نزدیک تر است و در صورت سقوط احتمال آسیب دیدن آن نیز کمتر است.

گام پنجم: استفاده از محافظ های ضد اتصال الکتریکی

در زمان وقوع زلزله احتمال وقوع شوک های الکتریکی و اتصالی وجود دارد که این امر باعث آسیب رسیدن به لوازم برقی متصل به پریز می شود, بنابراین محافظت از این وسایل درمقابل اتصال برق توسط محافظ های مخصوص امری بسیار مهم است. محافظ مخصوص برق میزان جریان برقی که به یک وسیله الکتریکی وارد می شود را کنترل می نماید و در این صورت آسیبی به وسیله وارد نمی گردد.

گام ششم : استفاده از بیمه زلزله

با توجه به زلزله خیز بودن منطقه زندگی خود نسبت به بیمه کردن خانه خود اقدام نمائید. وقتی خانه خود را در برابر زلزله بیمه نمائید شرکت بیمه ملزم به پرداخت خسارت به شما میباشد. علاوه بر آن میتوانید وسایل ارزشمند خانه خود را نیز بیمه کنید.