ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

کانتر کوارتز و سنگ صابون در دکوراسیون آشپزخانه

kianborna

arian

سنگ متریالی بی نظیر در امور ساختمانی است که از آن هم برای نمای خارجی و هم دکوراسیون داخلی استفاده می شود. تنوع این ماده طبیعی به حدی بالاست که طبق سلیقه می توان جنس، طرح و رنگ مورد نظر را انتخاب نمود. علاوه بر آن سختی و مقاومت سنگ آن را به متریالی ایده آل برای سفت کاری و نازک کاری ساختمان تبدیل نموده است. سنگ های طبیعی طرح و رگه های بسیار زیبایی دارند و حضور آن ها در فضای داخل ساختمان جذابیت فوق العاده ای ایجاد می کند. سنگ در مکان های مختلف از جمله آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، راه پله، نمای ساختمان و … کاربرد دارد و با توجه به استحکام و شرایط مکان مورد نظر انتخاب می گردد. یکی از مکان هایی که حضور سنگ به آن زیبایی و صلابت می بخشد، آشپزخانه است. طراحی دکوراسیون آشپزخانه با استفاده از سنگ ایده ای است که همواره مورد توجه طراحان قرار می گیرد.%عکس - کانتر کوارتز و سنگ صابون در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از رنگ های متضاد و دو نوع سنگ مختلف در یک آشپزخانه کمی نامتعارف به نظر می آید اما  زیبایی و جذابیتی که به فضا افزوده می شود، افراد را به این ایده علاقمند خواهد کرد. یک خانم خانه دار  به نام Ellen Forte اولین بار این ایده را در مجله دید و تصمیم به اجرای آن در خانه خود گرفت. این خانم در یک خانه سنتی طراحی شده به سبک اسپانیایی زندگی می کرد. این خانه در ابتدا آشپزخانه جالبی نداشت، به همین دلیل وی تصمیم به تغییر دکوراسیون آن گرفت. آشپزخانه قدیمی این خانه اسپانیایی 7 درب داشت اما Ellen آن را دوست نداشت و میخواست آن را به گونه ای تغییر دهد که تنها به داخل خانه راه داشته باشد. او یک طراح واشنگتنی را استخدام کرد تا آشپزخانه وی را طراحی نماید. آشپزخانه جدید او به اندازه کافی فضا برای جزیره داشت به گونه ای که به راحتی اعضای خانواده می توانستند دور تا دور آن بنشینند. طراح این آشپزخانه از سنگ کوارتز برای کانتر جزیره و کابینت های کناری استفاده نمود. سطح این کانترها فضایی مناسب برای انجام امور مربوط به تهیه غذا برای خانم خانه دار فراهم کرد. %عکس - کانتر کوارتز و سنگ صابون در دکوراسیون آشپزخانه

بخوانید!  کناف دیوار، مزایا و کاربرد آن

کوارتز یک سنگ دگرگون است که از ماسه سنگ تشکیل می شود. این سنگ از جمله مقاوم ترین سنگ هاست که با خیالی آسوده می توان از آن برای کانتر آشپزخانه استفاده کرد. بیشترین ماده تشکیل دهنده سنگ کوارتز سیلیس است و دلیل اصلی دوام و مقاومت این سنگ وجود این عنصر می باشد. به جرات می توان گفت مقاومت کوارتز و سختی آن با الماس یکسان است. سنگ کوارتز سطحی صاف و بدون تخلخل دارد، از این رو هیچ گونه آلودگی و میکروب به آن نفوذ نمی کند. علاوه بر آن در برابر نفوذ آب نیز مقاومت بسیار بالایی دارد. شاید شنیده باشید که به این سنگ لقب آنتی باکتریال داده شده زیرا سطح صاف و بدون سوراخ آن در برابر باکتری و میکروب مقاوم است. اگر بخواهیم ویژگی های این سنگ را به طور خلاصه بیان کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره نمائیم:

 • مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و گرما
 • عدم نیاز به مراقبت مداوم و نظافت
 • استحکام در برابر ضربه و ترک خوردگی
 • دوام و طول عمر بسیار بالا
 • عدم جذب چربی و روغن
 • تنوع بالای طرح و رنگ
 • عدم ایجاد خط و خش بر سطح آن

%عکس - کانتر کوارتز و سنگ صابون در دکوراسیون آشپزخانه

 

امروزه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های مدرن از سنگ کوارتز به دلیل کارایی و دوام بالا استفاده می شود. در واقع این سنگ رایج ترین سنگ برای کانتر آشپزخانه است و اکثر افراد رنگ کرمی و یا رنگ های طلایی آن را انتخاب می کنند. کانتر کوارتز از نظر زیبایی بی نظیر است و به دلیل دوام بالا سال ها بدون آسیب در آشپزخانه شما باقی خواهد ماند. اما ایده ای که خانم Ellen در آشپزخانه خود اجرا نمود محدود به سنگ کوارتز نبود. طراح آشپزخانه وی معتقد بود استفاده از دو نوع سنگ در فضای آشپزخانه منجر به کاهش یکنواختی می شود و فضا را جذاب تر نشان می دهد. از این رو وی سنگ صابون را برای بخشی از کانتر کابینت پیشنهاد داد.

بخوانید!  انواع کانتر آشپزخانه بر اساس جنس صفحه روی آن

سنگ صابون سنگی بسیار زیباست و همانند یک قطعه هنری در آشپزخانه به نظر می آید. اما این سنگ برخلاف سنگ کوارتز به مراقبت نیاز دارد زیرا ممکن است در اثر برخورد اجسام نوک تیز دچار خراشیدگی شود. به همین دلیل هنگام خرد کردن میوه یا گوشت باید از تخته استفاده شود و از خرد کردن مواد به طور مستقیم بر روی کانتر پرهیز شود. سنگ صابون سنگی نرم است که در اغلب کشورها یافت می شود. این سنگ بدون خلل و فرج است و سنگی آنتی باکتریال می باشد که در برابر جذب آلودگی و چربی مقاومت بالایی دارد. هر چند مقاومت این سنگ همانند سنگ کوارتز نیست اما انتخابی مناسب برای کانتر آشپزخانه می باشد. استفاده از دو نوع سنگ برای کانتر کابینت با انواع روکش هر چند چندان رایج نشده اما ایده ای فوق العاده است که می توان در تغییر دکوراسیون آشپزخانه آن را به کار برد.

%عکس - کانتر کوارتز و سنگ صابون در دکوراسیون آشپزخانه

سنگ صابونی از تالک ساخته می شود، از این رو بسیار نرم است. کانترهایی که از این نوع سنگ ساخته می شوند دارای تنوع رنگ بالایی هستند از جمله قهوه ای، سبز، خاکستری و … که طبق سلیقه افراد انتخاب می شوند. از ویژگی های بارز این سنگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استحکام در برابر مواد اسیدی و بازی
 • مقاومت در برابر حرارت
 • عدم وجود تخلخل و سوراخ در بافت آن
 • مقاومت در برابر جذب آب
 • دوام و پایداری در برابر جذب آلودگی و لکه
 • تنوع و زیبایی فوق العاده

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *