قیمت مصالح
آشنایی با تاور کرین

آشنایی با تاور کرین

تاور کرین چیست؟ تاور کرین یا همان جرثقیل برج سازی نمونه ای از دست ساخته های بشر می باشد که در برج سازی، پل سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. امکان استفاده از این دستگاه در ارتفاع های متفاوت وجود داشته و از آن رو که امکان استفاده های گوناگون از آن در ارتفاع های متفاوت وجود دارد، در زمینه برج سازی و صنعت مورد توجه قرار گرفته است. با این مقدمه در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان نکات جامع تر در این زمینه می پردازیم.

تاورکرین یا جرثقیل برج نمونه ای از وسایلی است که در ساختمان سازی های عظیم مورد استفاده قرار می گیرد. قرار گیری این وسیله در محل ساختمان سازی ثابت بوده و از آن برای جا به جا کردن المان هایی هم چون آهن آلات ساختمانی، بتن و سایر قطعات سنگین استفاده می شود. اهمیت استفاده از این وسیله در ارتفاعات زیاد دوچندان می شود.

آشنایی با تاور کرین

انواع تاور کرین

به طور کلی تاورکرین ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند: تاور کرین های ثابت، متحرک و بالا رونده. در این میان تاورکرین های متحرک خود شامل سه زیر مجموعه تاورکرین ریلی، جاده ای و شناور می باشند.

نحوه عملکرد تاور کرین

همان گونه که قبلا اشاره شد، تاور کرین ها انواع مختلفی دارند اما به طور کلی نحوه عملکرد آن ها با وجود ویژگی های مشخص، همانند یکدیگر می باشد. این ویژگی ها شامل قدرت باربرداری، قدرت مانور بار به جلو و عقب (شاریوت)، قدرت مانور گردشی، قدرت حرکت کلی دستگاه و قدرت ارتفاع گیری بستگی دارد. در ادامه به بیان جزئیات هریک از آن ها می پردازیم.

قدرت باربرداری تاورکرین

قدرت باربرداری تاور کرین ها با توجه به ساختار آن ها می تواند متفاوت باشد. انجام عملیات باربرداری در این وسیله توسط الکتروموتور انجام می شود. آن چه که در هدایت بار با استفاده از این وسیله نقش دارد، میکروسوییچ ها می باشند. علاوه بر راننده که هدایت فرمان را برعهده دارد، هدایت بار به وسیله یک سری میکروسوییچ نیز صورت می گیرد. وظیفه میکروسوییچ ها کنترل در جهت حفظ ایمنی دستگاه به واسطه عدم جا به جایی وسایل بیش از حد مجاز تعریف شده برای دستگاه می باشد.

قدرت مانور و جا به جایی بار به سمت جلو و عقب

در قسمت قبل به توضیح در مورد قدرت باربری دستگاه اشاره کردیم. تاورکرین ها علاوه بر قدرت باربرداری دستگاه امکان حرکت بار به جلو و عقب را نیز دارند که انجام این کار با عنوان شاریوت نیز شناخته می شوند.

قدرت حرکت گردشی

بدون شک همه افراد با قدرت گردشی این دستگاه آشنا بوده و آن را مشاهده کرده اند. تاور کرین ها می توانند بار را در محور شعاع 360 درجه چرخانده و جا به جا کنند. آن چه که برای انجام این کار در دستگاه تعبیه شده است، یک یا دو الکتروموتور و یک یا دو گیربکس می باشد. در جهت حفظ ایمنی و جلوگیری از دور زدن بی مورد دستگاه میکروسوییچ ها وارد عمل می شوند.

قدرت حرکتی تاور کرین

تاور کرین ها امکان حرکت بر روی زمین را داشته و توانایی انتقال کلی دستگاه از یک نقطه به نقطه ای دیگر را دارا می باشند. جا به جایی این دستگاه بر روی زمین با قرار گیری آن ها بر روی ریل و یا با استفاده از زنجیرهای مخصوص صورت می گیرد. آن چه که در هر دو روش مورد استفاده قرار می گیرد، الکتروموتورهای برفی و گیربکس ها می باشند.

قدرت ارتفاع گیری تاور کرین

قدرت ارتفاع گیری در تاور کرین ها از ویژگی های این دستگاه می باشد. در ابتدا لازم است به این نکته اشاره کنیم که نصب دستگاه تاور کرین توسط جرثقیل سیار صورت می گیرد. آن چه که در قدرت ارتفاع گیری این دستگاه نقش دارد، قدرت مونتاژ دستگاه و در کنار آن استفاده از قطعات اضافه یا سکشن می باشد. حفظ نکات ایمنی در بالا بردن ارتفاع این دستگاه از نکات مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت. برای مثال در بالا بردن ارتفاع تاور کرین ها بیش از حد استاندارد، دستگاه باید توسط کمربندی مخصوص که کادر آنکاراژ نام دارد، به نقاطی از ساختمان یا سازه مورد نظر وصل و مهار شود. انجام این کار نیاز به تبحر خاصی داشته و کوچکترین اشتباهی می تواند خطر آفرین باشد.

اجزای تاور کرین

تاور کرین از اجزای متفاوتی تشکیل شده است. از اجزای تشکیل دهنده تاور کرین ها می توان به تیر مشبک پایه جرثقیل، واحد چرخان در قسمت بالای دکل، بازوی افقی، بازوی مکانیکی، کابین اپراتور و تیر مشبک می باشد. تیر مشبک پایه جرثقیل به یک قسمت بالشتک مانند بتنی که تکیه گاه دستگاه می باشد، وصل شده است. واحد چرخان شامل چرخ دنده و موتور می باشد و به تاورکرین امکان چرخش حول محور خود را می دهد. از دیگر قسمت هایی که در تاور کرین به آن اشاره شد، بازوی افقی می باشد. وظیفه این قسمت حمل بار می باشد. در کنار آن واگن برقی در راستای تاور کرین حرکت کرده و به حرکت بار کمک می کند.

نکات لازم در نصب و راه اندازی تاور کرین

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، نصب و راه اندازه تاور کرین ها نیاز به دقت فراوان داشته و عوامل بسیاری در انجام این کار دخیل می باشند. از جمله عواملی که در نصب تاور کرین ها تاثیر گذار می باشند شامل مواردی هم چون نوع بار، در نظر گرفتن فضای مورد نظر برای عملیات تیر و اتاقک، اندازه و شکل بار، محل بار، درنظر گرفتن امکان تغییر مکان برای بار مورد نظر، توجه به ارتفاع در جهت بالا بردن بار و وزن بار می باشد.

4.5/5 ( 2 نظر )