%عکس - آب بندی استخر و روش های اجرای آن

آب بندی استخر و روش های اجرای آن

kianborna

استخر یک المان دکوراتیو در خانه های مدرن امروزی است که پس از ساخت، آب بندی آن باید مورد توجه قرار گیرد. کف و جداره استخر باید از روکش کاری مناسب برخوردار باشد تا نه تنها زیبایی نمای سطح کاسه تامین شود بلکه طول عمر مفید سازه نیز افزایش یابد. ایجاد یک جلوه زیبا و دلپذیر و آب بند نمودن استخر با استفاده از روش های مختلف صورت می گیرد که در این نوشته از ساختمانچی به آنها اشاره خواهیم کرد. آب بندی استخرها در مقایسه با سایر سازه ها متفاوت است و دلیل این امر انبساط و انقباض ناشی از تغییرات دمای آب می باشد. علاوه بر آن گاهی اوقات دسترسی کامل به بدنه استخر امکان پذیر نیست و امکان تعمیر آن سخت و هزینه بردار می باشد. استخرهایی که به روش سنتی ساخته می شوند ممکن است دچار ترک خوردگی و نشتی شوند به همین دلیل آب بندی آنها امری بسیار ضروری به شمار می آید و به منظور جلوگیری از مشکل باید این کار با دقت کافی صورت گیرد. آب بندی، بدنه کاسه استخر را در برابر عواملی نظیر رشد جلبک و باکتری و ترک خوردگی محافظت می کند و طول عمر آن را افزایش می بخشد. روش های متعددی برای آب بند نمودن استخر به کار گرفته می شوند که برخی از آنها به شرح زیر می باشند:

کاشی کاری

کاشی کاری یکی از روش های پوشش کف و جداره استخر است که در مقایسه با روش های دیگر نیاز به هزینه بیشتری برای اجرا دارد. این روش آب بندی مزایای زیادی به ارمغان می آورد. برای مثال تمیز نمودن سطوح کاشی کاری شده به راحتی انجام می شود و می توان از زیبایی و پاکی سطوح براق و تمیز لذت برد. پوشش سطح کاسه استخر با انواع کاشی و موزائیک طرح دار نمایی متفاوت و سنتی به استخر می بخشد.

رنگ

ارزان ترین و مقرون بصرفه ترین روش آب بندی استخر استفاده از رنگ ها و روکش های مختلف است. هر چند رنگ در مقایسه با کاشی و موزائیک عمر کمتری دارد اما زیبایی و تنوع آن صاحب خانه ها را ترغیب به استفاده از انواع رنگ ها می کند. عمر کوتاه رنگ ها باعث می شود پس از گذشت چند سال بتوان نمای استخر را با رنگی دیگر متفاوت نشان داد. رنگ های مخصوص استخر با طیف های بسیار وسیع در بازار موجود هستند و می توان طبق سلیقه رنگ مورد نظر را انتخاب نمود. رنگ هایی که برای استخرها مورد استفاده قرار می گیرند شامل رنگ های پلیمری حاوی کلر و رنگ های پایه سیمانی می باشند.

رنگ پلیمری حاوی کلر

این رنگ همانطور که از نامش پیداست از پلیمر کلردار به همراه مواد نرم کننده و رنگدانه های خنثی بدست می آید. رنگ های پلیمری از مقاومت شیمیایی، پایداری و چسبندگی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم برای استخرهای سرپوشیده و هم استخرهای روباز کاربرد دارند. عواملی نظیر روش تمیز کردن استخر، وضعیت آب از نظر تصفیه، سرپوشیده یا سرباز بودن استخر و نحوه نگهداری از آن بر عمر این رنگ اثر می گذارد. در کل عمر رنگ پلیمری کلردار در استخر سرپوشیده هفت سال و در استخر سرباز چهار سال است.

رنگ پایه سیمانی

این نوع رنگ از ترکیب سیمان پرتلند سفید یا رنگی با مواد کاتالیزور، پر کننده ها و مواد ضد آب حاصل می شود. رنگ پایه سیمانی مناسب ترین رنگ برای پوشش کف استخرهای بتنی و سطوحی که اندودکاری شده اند می باشد. نمایی که این رنگ به ارمغان می آورد به صورت مات یا کدر است و عموماً برای استخرهایی که بودجه زیادی برای نمای آنها در نظر گرفته نشده استفاده می شوند. اگر سطحی که این نوع رنگ بر روی آن اعمال می شود دارای گرد و غبار باشد ابتدا باید یک روکش پایدار کننده بر روی آن کشیده شود، سپس رنگ پایه سیمانی روی آن استفاده گردد.

روکش های اکریلیک، پلی یورتان و اپوکسی

یکی از مزایای روکش اکریلیک، پلی یورتان و اپوکسی چسبندگی بسیار بالای آن به سطوح اندودکاری شده، سطوح بتنی و روکش های کف می باشد. این روکش ها هم برای استخرهای روباز و هم استخرهای سرپوشیده با عمر مفید هفت و ده سال قابل استفاده هستند. هنگام استفاده از این روکش ها باید به این نکته توجه داشت که میزان رزین آنها بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده رعایت شود. آنچه که نقش بسیار اساسی در کیفیت این روکش ها دارد آماده سازی سطح زیرین و توجه به کیفیت آن است. با استفاده از روکش های پلی یورتان، اپوکسی و رنگ های اکریلیک عمر کف و جداره دیوار استخر بالا می رود و می توان ترک های ایجاد شده در آنها را پوشش داد.

اندودکاری

اندودکاری یکی از سنتی ترین روش های آب بندی استخر است. این روش به دلیل انطباق پذیری بالا و اجرای آسان قابل استفاده در شرایط مختلف است. روش اجرای اندودکاری بدین صورت است که آهک یا گچ را با آب و ماسه مخلوط می کنند و پس از ایجاد یک ماده خمیری مانند آن را با ماله روی سطح استخر می کشند. این لایه اندود از مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب برخوردار است و آن را می توان با استفاده از روش های مختلف به رنگ سفید یا رنگ های دیگر درآورد. جداره کاسه استخر مکانی برای تجمع جلبک و آلودگی ها است، بدین منظور از کاشی برای پوشش این بخش استفاده می شود. کاشی کاری باعث می شود نظافت حاشیه استخر آسان تر صورت گیرد. گاهی اوقات ممکن است بر روی سطوح اندودکاری شده در اثر رسوب مواد معدنی، مواد شیمیایی و … یکسری لک ایجاد شود که با استفاده از اسیدشویی می توان آنها را پاک نمود. اسیدشویی توسط افراد مجرب و حرفه ایی صورت می گیرد و به دلیل ایجاد گازهای سمی در حین این کار باید از تجهیزات ایمنی استفاده شود. این روش لک زدایی لایه ای سطحی و بسیار نازک از سطوح اندود شده بر می دارد و سطحی تمیز ایجاد می کند.